Pregame Α1 ΕΠΣΚ – Πλέι άουτ: «Μεγάλοι» στον Αγ. Θεόδωρο και «Μικροί» στο Ρούσσο! (3η αγωνιστική)

Τα…«βουβά» 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής δίνουν τα σειρά τους στα διπλά ματς των «μονομάχων» στα πλέι-άουτ της Α1 ΕΠΣΚ, όπου οι θεωρητικά (και βαθμολογικά έως τώρα) «μεγάλοι» του μίνι πρωταθλήματος κοντράρονται στον Άγιο Θεόδωρο και αντίστοιχα οι «Μικροί» στο Ρούσσο, σε αναμετρήσεις που μπορούν σε τουλάχιστον δύο από τις τέσσερις ομάδες να εξασφαλίσουν από τον 1ο γύρο την παραμονή!

Δείτε ΕΔΩ το pregame για τα πλέι-οφ

ΑΠΟΚ – Άρης Καρδίτσας:  Ματς Α’ γύρου 2-1 (έδρα Ακαδημίας Ποδοσφαίρου), Ματς Β’ Γύρου 1-1 (έδρα Άρη Καρδίτσας)

Εάν χώρισε τα δύο πρώτα ματς των πλέι-άουτ σε ημίχρονα, η ΑΠΟΚ θα λέγαμε ότι παίρνει άριστα στην άμυνά της για τρία ημίχρονα (εξαιρείται το β’ ημίχρονο στο ματς της πρεμιέρας με τον Αετό όπου διαμορφώθηκε και η ήττα με 5-1). Η ομάδα του Νώντα Καμινιώτη κράτησε το μηδέν σε τρία ημίχρονα λοιπόν και κόντρα στον Πρόδρομο πήρε και τον πρώτο της βαθμό στο μίνι πρωτάθλημα. Το παράδοξο είναι ότι στο ματς στον Άγιο Θεόδωρο ήταν πιο επιθετική και απείλησε με μεγαλύτερες αξιώσεις τον Αετό, ωστόσο ηττήθηκε με βαρύ σκορ, ενώ στο πρόσφατο εντός έδρας με τον Προδρομιακό που δεν ήταν τόσο δημιουργική, κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα. Συνεπώς, το παν είναι η αποκόμιση βαθμών παρά η εμφάνιση, ειδικά σε ματς που παίζεται όλη η χρονιά. Δεν είναι διόλου απίθανο να κριθεί η κατηγορία στα διπλά ματς με τον Άρη, τα οποία αρχίζουν αύριο (17/4) από το Ρούσσο. Οι Κυανόμαυροι θα επιχειρήσουν να προσπεράσουν τον αντίπαλό τους με νίκη, αποτέλεσμα που θα τους διατηρήσει και την έδρα αλώβητη στα πλέι-άουτ. Στο αντίστοιχο ματς της κανονικής διάρκειας της σεζόν, η Ακαδημία είχε επικρατήσει και αύριο χρειάζεται η προσπάθεια να ξεκινήσει από το μηδέν στην άμυνα.

Την πιο ποιοτική ομάδα των πλέι-άουτ αντιμετώπισε ο Άρης Καρδίτσας, η οποία προερχόταν από την 5άρα της πρεμιέρας και κατάφερε να την περιορίσει επιθετικά, αποσπώντας τον δεύτερο βαθμό στα πλέι-άουτ. Αντιστοίχως, ο Άρης έχει καταφέρει να κρατήσει σε τρία από τα τέσσερα ημίχρονα που έχει αγωνιστεί στο μίνι πρωτάθλημα παραμονής, το μηδέν στην άμυνά του (η ήττα της πρεμιέρας ήρθε στο β’ ημίχρονο με 3-0 από τον Προδρομιακό). Η ομάδα του Κώστα Γιαγιάκου, έβγαλε πάθος, έδειξε βελτιωμένη και κυρίως έβγαλε τον καλό της εαυτό σε πολύ κομβικό χρονικό σημείο. Μέσα στη χρονιά οι νεοφώτιστοι έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν αποτέλεσμα από τον πιο δύσκολο αντίπαλο αλλά και να γνωρίσουν απρόσμενες ήττες, βάσει τους πώς κυλούσαν τα ματς τους. Ζητούμενο είναι η σταθερότητα σε αυτούς τους απανωτούς «τελικούς» και η απόκτηση του πρώτου εκτός έδρας θετικού αποτελέσματος που θα τους κρατήσει σίγουρα πιο πάνω από την ΑΠΟΚ. Φυσικά σε περίπτωση νίκης, το +4 θα είναι ιδανικό για τη ρεβάνς στη συνοικία της Αγίας Παρασκευής με τον ίδιο αντίπαλο, σε παιχνίδι με χαρακτήρα ζωής και θανάτου. Ο Κ. Γιαγιάκος έχει όλους τους παίχτες ετοιμοπόλεμους.

Αετός Αγ. Θεοδώρου – Προδρομιακός:  Ματς Α’ γύρου 1-1 (έδρα Προδρόμου), Ματς Β’ Γύρου 3-2 (έδρα Αγ. Θεοδώρου)

Ο Αετός έχει βγάλει τα δύο πρώτα ματς των πλέι-άουτ χωρίς ήττα και ανεξαρτήτως του δικού του αποτελέσματος αύριο (17/4) θα είναι από +6 (μίνιμουμ) έως +10 (μάξιμουμ) από την τελευταία θέση, ήτοι, στο καλύτερο σενάριο θα έχει μαθηματικά εξασφαλίσει την παραμονή του με το πέρας του Α’ γύρου. Δεύτερο ματς εντός έδρας κόντρα στον γειτονικό Προδρομιακό όπου θέλει να συνεχίσει νικηφόρα στον Άγιο Θεόδωρο, με το έργο φυσικά να αναμένεται πιο δύσκολο συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς. Στο αντίστοιχο ματς πρωταθλήματος, η ομάδα του Κώστα Σιακάρα είχε επικρατήσει με 3-2, με τον έμπειρο προπονητή να τίθεται εκ νέου αντιμέτωπος με την παλιά του ομάδα, η οποία αποτελεί και εκείνη της ιδιαίτερης πατρίδας του. Ο Αετός θα επιδιώξει να «σπάσει» το αήττητο του Προδρομιακού στα πλέι-άουτ, αρχίζοντας πρώτα από τη διάσπαση της άμυνάς του, αφού είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχθεί γκολ στα πρώτα δύο ματς. Ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν για τους Κιτρινόμαυρους που θέλουν να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα εξασφαλίζει τη σωτηρία της από τους τέσσερις «μονομάχους».

Βαθμός στο «σακούλι» που θα μπορούσε να είναι και βαθμοί για τον Προδρομιακό στο Ρούσσο κόντρα στην ΑΠΟΚ! Σημαντικό βέβαια το γεγονός ότι κόντρα στις πιο άμεσες συνδιεκδικήτριες της παραμονής, όχι απλά δεν ηττήθηκε, συγκέντρωσε τέσσερις βαθμούς, δε δέχτηκε γκολ και σε συνδυασμό με το +2 που ξεκίνησε τα πλέι-άουτ, μετρά ήδη 6 πόντους. Με ψυχολογία θα αγωνιστεί στο δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας ματς, το οποίο ουσιαστικά πρόκειται για ένα γειτονικό ντέρμπι αήττητων, με το άγχος να είναι λιγότερο, αφού ήδη υπάρχει το +5 από την τελευταία θέση. Η αποφασιστικότητα στο μίνι πρωτάθλημα δείχνει και το χαρακτήρα της ομάδας του Νίκου Κατσάρα που γνωρίζει ότι από την άμυνά της χτίζει τις βάσεις για τη σωτηρία. Στον Άγιο Θεόδωρο έχει ίσως την πιο δύσκολη αποστολή στη διαδικασία των αγώνων κατάταξης και θέλει να ανταποκριθεί στον ίδιο βαθμό, μετρώντας δυνάμεις και για το β’ γύρο που θα ξεκινήσει με τον ίδιο αντίπαλο στον Πρόδρομο. Οι Κιτρινόμαυροι δεν έχουν αγωνιστικά προβλήματα και με τη σειρά τους θα παλέψουν για να παραμείνουν αήττητοι.

Αετός Αγίου Θεοδώρου 8 (5-1)
Προδρομιακός 6 (3-0)
Άρης Καρδίτσας 2 (0-3)