LIVE: Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΟΧ/Κισσαμικός (28η αγωνιστική)

To KarditsaSportiva βρίσκεται ήδη στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας για να σας μεταδώσει λεπτό-προς-λεπτό την αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής της Football League ανάμεσα σε Αναγέννηση και ΑΟΧ/Κισσαμικό.

13:45 Μύρισε καλοκαίρι στην Καρδίτσα! 29 βαθμούς κελσίου και στη σέντρα που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00 αναμένεται να δούμε τη θερμοκρασία να πιάνει…30άρα!

67′ πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Αποστιλίδης στη θέση του Σάλιακα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το προαγωνιστικό ρεπορτάζ του KarditsaSportiva για τη σημερινή αναμέτρηση

Στις 14:00 υπολογίζεται να βγουν οι ομάδες για το καθιερωμένο ζέσταμα

Το σημερινό και άλλα τρία παιχνίδια έμειναν εντός έδρας για την Αναγέννηση (κατά σειρά Τρίκαλα, Εργοτέλης, Άρης), ενώ την Κυριακή οι Κιτρινόμαυροι φιλοξενούνται στο Αιγίνιο σε ένα εξίσου σημαντικό παιχνίδι.

Η 11άδα της Αναγέννησης:

(Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Βατουσιάδης, Καρρίκι, Σταματάκης, Σουντουρά, Πλαβούκος, Κονέ, Παπαευθυμίου, Τζέκος.

Η 11άδα του ΑΟΧ/Κισσαμικός:

(Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Φουάσης, Ζιούλης, Σάλιακας, Σεληνιωτάκης, Γκίνη, Χαλκιαδάκης, Ξύδας, Λέο.

Σε σύγκριση με το Κυριακάτικο ματς με τον Πανσερραϊκό, ο Γιώργος Βαζάκας που θα είναι κανονικά στον πάγκο της ομάδας επέλεξε κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Θεοδωράκη-Βατουσιάδη, με τον Ρουσσάκη να είναι εκτός και τον Τζέκο να επιστρέφει στη φυσική του θέση. Επίσης, στη θέση του αρχηγού Μπιτέλη θα ξεκινήσει ο Σουντουρά που επιστρέφει από τραυματισμό.

Θυμίζουμε ότι η Αναγέννηση είναι στη 12η θέση ακριβώς πάνω από τη  ζώνη του υποβιβασμού και στο +2 από τον αμέσως επόμενο Αιγινιακό.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είναι 4ος με 50 βαθμούς και στοχεύει στην τρίτη θέση, η οποία, εάν κάποια ομάδα της Superleague δεν εξασφαλίζει αδειοδότηση τη νέα χρόνια, τότε μπορεί να τον οδηγήσει στην άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

14:02 Πρώτη για ζέσταμα η ομάδα του ΑΟΧ/Κισσαμικού

14:07 και η Αναγέννηση στον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ για προθέρμανση!

14:44 Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός μπήκε στα αποδυτήρια

14:46 Τώρα οδεύει στα αποδυτήρια και η Αναγέννηση

Η ζέστη όσο πάει, ανεβαίνει…περίπου 40 φίλαθλοι αυτή τη στίγμή στο ΔΑΚ

15:00 έχουμε σέντρα στο ματς! Η Αναγέννηση επιτίθεται προς την εστία του κολυμβητηρίου

4-2-3-1 τελικά από την Αναγέννηση

8′ μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση! Ο Πλαβούκος μπήκε ωραία από τα δεξιά έσπασε στον Κονέ που από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ!

Ο Κισσαμικός δίκει χώρο στην Αναγέννηση στο πρώτο τέταρτο και οι Κιτρινόμαυροι επιτίθενται με μεγαλύτερη συχνότητα. Οι φιλοξενούμενοι επιλέγουν αντεπιθέσεις σε αυτό το πρώτο τέταρτο

21′ αυτογκόλ και 0-1 ο Κισσαμικός

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με αρκετή δόση τύχης παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Ο Ξύδας από υα αροστερά σέντραρε και στην προσπάθειά του να απομακρύνει, ο Κωνστσντινόπουλος με τακουνάκι την έστειλε στα δίχτυα του Γκέκα…

Εξαιρετικά απίθανος ο τρόπος που βρίσκεται πίσω στο σκορ η Αναγέννηση

22′ cooling break στο ματς. Σε μία γενικότερη εικόνα, ο Κισσαμικός είναι πολύ γρήγορος στις αντεπιθέσεις και μεταβαίνει αστραπιαία στα αντίπαλα καρέ. Η Αναγέννηση δεν άξιζε να μείνει πίσω στο σκορ καθώς έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

28′ μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση! Ο Σταματάκης με φάουλ που η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία, είδε τον Παντελάκη να τη βρίσκει με το κεφάλι, κι ενώ φαινόταν να καταλήγει αυτογκόλ στα δίχτυα, προσέκρουσε και στο κεφάλι του Τζέκου και πέρασε ξυστά από το αροστερό κάθετο δοκάρι, άουτ!

31′ γκολ 0-2 για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό

Αθόρυβα και ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι παίρνουν πλέον σαφές προβάδισμα. Ήταν άλλη μία αντεπίθεση της ομάδας του Γιώργου Πετράκη, με τον Σάλιακα από τα δεξιά να βρίσκει έξοχα στην καρδιά της ομάδας τον Ξύδα που στόπαρε και πλάσαρε τον Γκέκα.

41′ χλιαρό σουτ του Σουντουρά έξω από την περιοχή, κανένα πρόβληνα για τον Παπαδόπουλο

45′ Ευκαιρία για την Αναγέννηση. Ο Πλαβούκος κατά μέτωπον έβγαλε μπαλιά-τρύπα στο Σουντουρά που έπιασε αέρα  από θέση τετ-α-τετ

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

44′ 0-3 γκολ ο Κισσαμικός…Με εξαιρετικό σουτ ο Λέο έκανε το 0-3

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Γκέκας κατευθυνόμενος προς τα αποδυτήρια έκανε νόημα για ενοχλήσεις στον αντίχειρα και έτσι ο Κατσίκας σηκώθηκε για προθέρμανση στο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για την Αναγέννηση. Ο Κατσίκας στη θέση του Γκέκα και ο Ρουσσάκης στη θέση του Παπαευθυμίου!

16:02 Αρχή β’ ημιχρόνου

Με την είσοδο του Ρουσσάκη ο Τζέκος επέστρεψε στην επίθεση

50′ κίτρινη κάρτα ο Καρρίκι για μαρκάρισμα στον Φουάση

Στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι πιέζουν ψηλά και προσπαθούν να σπάσουν το οφσάιντ της Αναγέννησης

61′ Τρίτη και τελευτάια αλλαγή για την Αναγέννηση. Ο Καραγιάννης στη θέση του Καρρίκι.

63′ γκοοοολ για την Αναγέννηση. Ο Σουντουρά με σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο για να μειώσει σε 1-3!

73′ γκοοοολ για την Αναγέννηση! 2-3! Φάουλ του Σταματάκη από τα δεξιά, κεφαλιά του Τζέκου που ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει και 2-3!

80′ δεύτερη αλλαγή για τον Κισσαμικό. Ο Βρεττός στη θέση του Ξύδα

Πιέζει η Αναγέννηση αλλά έχουμε αρκετές καθυστερήσεις στο ματς

84′ τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Νικόλτσης στη θέση του Λέο

85′ μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση! Ατομική ενέργεια του Πλαβούκου που μπήκε διαγώνια, σούταρε χαμηλά και ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ!

Πέναλτι για την Αναγέννηση!!

87′ Γκοοοολ για την Αναγέννηση 3-3!!!!

Ο Πλαβούκος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Σουντουρά και επίσης στη φάση αυτή ήρθε η αποβολή του Ζιούλη για τον Κισσαμικό!!!