B1 ΕΠΣΚ, πλέι-οφ: Ξεφεύγει η Αναγέννηση, «σεφτέ» το Νέο Μοναστήρι! (2η αγωνιστική)

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο ΑΣ Αναγέννηση στα πλέι-οφ, αφού κατάφερε να επικρατήσει του Αετού Καλλιφωνίου σε παιχνίδι-θρίλερ και έτσι να αποσπαστεί τρεις βαθμούς στην κορυφή από τον σημερινό (9/5) του αντίπαλο.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του 2ου Ομίλου
Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στον 1ο Όμιλο

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αναγέννηση Κ17 – Αετός Καλλιφωνίου

Στο έτερο ματς, ΑΟ Νέου Μοναστηρίου πέτυχε την πρώτη του νίκη κόντρα στον Άρη Φίλιας, τον οποίο προσπέρασε στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

ΑΟ Νέου Μοναστηρίου – Άρης Φίλιας 3-1 (0-0 ημίχρονο)
Αναγέννηση – Αετός Καλλιφωνίου 1-0 (0-0 ημίχρονο)

ΑΣ Αναγέννηση – Αετός Καλλιφωνίου
Περισότερες ανάσες φάνηκε να έχει η νεανική ομάδα του Γιάννη Ποντίκα σε σύγκριση με τον Αετό, η οποία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτερη αλλά…τα χρειάστηκε, καθώς τόσο στο 0-0, όσο ακόμη και στο 1-0, οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Σάκη Σώκλα στον πάγκο τους, με αρκετούς απόντες (εκτός οι τιμωρημένοι Τσιάπτης, Ντερέκας, οι τραυματίες Μαντζιάρας, Π. Σιόβας) και με δύο αναγκαστικές αλλαγές στο 1ο ημίχρονο (Σπ. Κάιας, Ι. Σιόβας) είχαν ευκαιρία να προηγηθούν αλλά και να ισοφαρίσουν στην εκπνοή, όταν ο Πούλιος είδε την εκτέλεση πέναλτι να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα Παναγόπουλο.

Οι Κιτρινόμαυροι απείλησαν με ευκαιρίες του Καμινιώτη και του Χρυσικού στο πρώτο ημίωρο, με την πρώτη να εξουδετερώνεται από τον Οικονόμου και τη δεύτερη να περνάει ελάχιστα άουτ, χαμηλά στο αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 28′, ωστόσο, ο Αετός είχε την ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν ο Πούλιος βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγόπουλου. Τελικά το 1-0 έγινε από τον Σακελλαρίου στο 34′, όταν από τα δεξιά σε αντεπίθεση της Αναγέννησης, ο Χρυσικός έκανε μονοκόμματο γέμισμα – παράλληλη μπαλιά, ο Καμινιώτης άφησε ωραία την μπάλα να περάσει και ο επερχόμενος Σακελλαρίου με κοντρόλ και έπειτα σουτ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους.

Στο β’ ημίχρονο η Αναγέννηση είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά μετά το 70′ και όσο δε σιγούρευε το τρίποντο, είδε τον Αετό να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες με τον Πούλιο και τον Σιαφάκα. Τελικά, στο 91′ ο Καϊτσιώτης κέρδισε πέναλτι  από τον Μπουντούρη. Η εκτέλεση του Πούλιου αποκρούστηκε και έτσι η Αναγέννηση πήρε το πρώτο της τρίποντο στα πλέι-οφ.

ΑΟ Νέου Μοναστηρίου – Άρης Φίλιας

Μετά από ένα κλειστό ματς στο 1ο ημίχρονο, ΑΟ Νέου Μοναστηρίου και Άρης Φίλιας έγιναν πιο αποφασιστικοί στην επανάληψη εκεί όπου προσέφεραν σκορ και συγκινήσεις. Στο 51′ ο Κανναβός άνοιξε το σκορ για το 1-0 του ΑΟΝΜ, με τους φιλοξενούμενους που δε βρέθηκαν σε καλή ημέρα, να ισοφαρίζουν στο 62′ με τον Τριανταφύλλου.

Στο 67′ ο Αναγνώπουλος ανατράπηκε από τον Μπακίου μέσα στην περιοχή, με τον Λιάπη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ξαναδίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 2-1. Ακολούθησε η αποβολή του Χουλιάρα που άφησε με 10 παίχτες το Νέο Μοναστήρι, αλλά στη συνέχεια ο Αναγνώπουλος κατάφερε να κάνει το 3-1 στο 91′ και να δώσει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

Η τελευταία καλή στιγμή, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ανήκε στον ΑΟΝΜ με τον Βαΐτση να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Μπακίου.