Α1 ΕΠΣΚ: Αγχωτική νίκη για Μαυραϊκή, μοιρασιά σε Πρόδρομο! (11η αγωνιστική)

Μαυραϊκη και ΑΟ Φύλλου συνέχιζαν με νίκες στην 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΚ και διατήρησαν τη μεταξύ τους διαφορά σε 1η και 2η θέση.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – Αετός Καλλιφωνίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αργεντινή Καρδίτσας – Άρης Καρδίτσας

Το σερί νικών συνεχίστηκε για τον Θεσσαλικό Ματαράγκας, αυτή τη φορά κόντρα στον Αετό Αγ. Θεοδώρου, ενώ στα τρίποντα επανήλθαν με εκτός έδρας επιτυχίες οι Άρης Καρδίτσας και Ήφαιστος.

Νίκες-ανάσα» σημείωσαν εντός έδρας Ελπίδα Αγ. Γεωργίου και ΑΕ Μουζακίου που ισοβαθμούν οριακά στη ζώνη των πλέι-άουτ.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Προδρομιακός – Αστέρας Δασοχωρίου 1-1 (1-0 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – Ήφαιστος 1-2 (0-1 ημίχρονο)
Θεσσαλικός Ματαράγκας – Αετός Αγ. Θεοδώρου 3-1 (2-0 ημίχρονο)
Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – ΑΕ Καρποχωρίου 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Άρης Καρδίτσας 0-2 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟ Φύλλου – Άρης Φίλιας 4-2 (3-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 6-2 (5-1 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Αετός Καλλιφωνίου 1-0 (1-0 ημίχρονο)

Προδρομιακός – Αστέρας Δασοχωρίου
Ο Γιάννης Μπαλάφας στο 31′ έβαλε μπροστά τον Προδρομιακό στο ματς, όμως το…σύνδρομο των ισοπαλιών δεν εγκατέλειψε σε αυτό το ματς τους γηπεδούχους που ήταν τον αξιόμαχο Αστέρα να ισοφαρίζει στο 73′ με τον Παρασκευά Δημητρίου.

Αίας Μαραθέας – Ήφαιστος
Ο Ήφαιστος «έσβησε» άμεσα την ήττα από τον Προδρομιακό, τερματίζοντας το αήττητο σερί πέντε αγώνων του Αίαντα Μαραθέας. Το ματς ήταν δραματικό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 5′ με τον Στέλιο Παπανικολάου. Στο 73′ ο φορμαρισμένος αμυντικός Αποστόλης Κοκκότης με πλασέ έκανε το 1-1 μέσα από την περιοχή, όμως οι γηπεδούχοι στο 84′ έμειναν με 10 παίχτες λόγο αποβολής του Θεοχάρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 92′ ο Σεραφείμ Παπανικολάου «λύτρωσε» την ομάδα του για το 1-2, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Κοκκότης με κεφαλιά είδε τον Δημήτρη  Στεργιούλη να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Τρίτη σερί νίκη για τον Θεσσαλικό που επικράτησε του Αετού, έχοντας προβάδισμα στο α’ μέρος με τα γκολ των Νικολάου και Τσαπράζη. Στο β’ ημίχρονο, ο Γιώργος Μπάτσας σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, μειώνοντας σε 2-1 (αν και αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού), με τον Κάκκο όμως να «κλειδώνει» το τρίποντο των γηπεδούχων στο 82′, κάνοντας το 3-1.

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – ΑΕ Καρποχωρίου
Ο…αναγεννημένος Παναγιώτης Γραββάνης στο 58′ σκόραρε το μοναδικό τέρμα του αγώνα που έδωσε στην Ελπίδα τη νίκη εν μέσω πολλών απουσιών.

Αργεντινή Καρδίτσας – Άρης Καρδίτσας
Ο Άρης ήταν «φλύαρος» για περισσότερο από μία ώρα κόντρα στην Αργεντινή που  αντιστάθηκε σθεναρά και αγωνίστηκε με κατά συνθήκη τερματοφύλακα τον Στέργιο Αγγέλου. Ο Χαλανούλης στο 65′, ωστόσο έλυσε το γόρδιο δεσμό της αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων και στις καθυστερήσεις ο Μπελάγιας «άνοιξε λογαριασμό» με τη φανέλα του Άρη, κάνοντας το 0-2.

ΑΟ Φύλλου – Άρης Φίλιας
6×6 για τον «δαιμονισμένο» ΑΟ Φύλλου που κατάφερε να «λυγίσει» και το σημαντικό εμπόδιο του Άρη Φίλιας, έχοντας προβάδισμα 3-0 στο ημίχρονο. Ο Χαβαλές στο 11′ άνοιξε το σκορ, με τον Γάτσιο να παίρνει τη σκυτάλη και να σημειώνει άλλα δύο τέρματα πριν την ανάπαυλα, στο 32′ και 36′. Ο Σωτηρίου πέτυχε και τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Άρη να ξυπνά αργά και να μειώνει σε 4-2 με τους Δήμο στο 76′ και πέναλτι του Τσιρώνα στο 83′.

ΑΕ Μουζακίου – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου
Εντυπωσιακά επέστρεψε στις νίκες η ΑΕ Μουζακίου. Ο Πασσιάς άνοιξε το σκορ στο 7′ με τον Πάγκαλο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 11′. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για την ΑΕΜ που έκανε το 2-1 στο 13′ με τον Μαυρομμάτη, ενώ ο Πασσιάς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 21′ σε 3-1. Η εναλλαγή των σκόρερ των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Μαυρομμάτη να κάνει το 4-1 στο 30′ και τον Βέη στο 40′ το 5-1 του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος, ο Γκαραβέλας έκανε στο 62′ το 6-1, με τον Βάιο Πολύζο στο 90′ να διαμορφώνει το 6-2.

Μαυραϊκή – Αετός Καλλιφωνίου
Ο Παναγιώτης Μπαντής επέστρεψε στη δράση σχεδόν μετά από έναν μήνα που απουσίαζε λόγω τραυματισμού και σκόραρε το γκολ για τη Μαυραϊκή που έκρινε την αναμέτρηση στο 26′.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.