Α’ ΕΠΣΚ: Το ντέρμπι στον ΑΟΚ, η κορυφή στον Αστέρα! (4η αγωνιστική)

Η κορυφή από σήμερα (13/10) ανήκει στον Αστέρα, στην Α’ ΕΠΣΚ, αφού η ομάδα της Φαναρίου πέρασε με εντυπωσιακή ανατροπή από το Καππαδοκικό, την ώρα που ο ΑΟΚ πανηγύριζε νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον αήττητο, μέχρι σήμερα, Ηρακλή Σοφάδων.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΟΚ – Ηρακλής Σοφάδων
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ταυρωπός – ΑΟ Κρανέας

Ατρόμητος Παλαμά και Δόξα Μητρόπολης πέτυχαν ευρείες νίκες εντός έδρας, ενώ το ίδιο έπραξε και ο ΑΟ Αγναντερού κόντρα στον γειτονικό Πάμισσο.

Σπουδαία διπλά για ΑΟ Κρανέας και Σώκρατες απέναντι σε Ταυρωπό και Μυρίνη αντίστοιχα, ενώ ο Διγενής σημείωσε το πρώτο του τρίποντο κόντρα στην Παλαμαϊκή, την οποία άφησε χωρίς βαθμό μετά από τέσσερις αγώνες.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

ΑΟ Μυρίνης – Σώκρατες 1-2 (0-0 ημίχρονο)
ΑΕ Καππαδοκικού – Αστέρας 1-5 (1-0 ημίχρονο)
ΑΟ Αγναντερού – Πάμισσος Καλογραιανών 3-0 (1-0 ημίχρονο)
Ατρόμητoς Παλαμά – Νέα Νίκη Καμινάδων 5-1 (1-0 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – ΑΕ Λεονταρίου 6-1 (3-1 ημίχρονο)
Διγενής Αρτεσιανού – Παλαμαϊκή 2-1 (1-1 ημίχρονο)
Ταυρωπός – ΑΟ Κρανέας 0-1 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟ Καρδίτσα – Ηρακλής Σοφάδων 1-0 (1-0 ημίχρονο)

ΑΟ Καρδίτσα – Ηρακλής Σοφάδων
Ο ΑΟΚ πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, καθώς υποχρέωσε τον Ηρακλή Σοφάδων στην πρώτη του ήττα και στο πρώτο του παθητικό γκολ. Το τέρμα της νίκης σημείωσε ο Τζερτζελάς στο 44′, σε ένα καθοριστικό σημείο πριν την άναπαυλα, ενώ μόλις στο 3′ ο Άλκης Σάββας των φιλοξενούμενων είχε μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Ηρακλή  αλλά το εναέριο πλασέ του αποκρούστηκε από τον Θ. Τσιαντούλα.

Ταυρωπός – ΑΟ Κρανέας
Ο ΑΟ Κρανέας απέδρασε από την έδρα του Ταυρωπού και έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια. Ο Δημήτρης Κανιούρας στο 58′ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ενώ ο Ταυρωπός στάθηκε άτυχος καθώς είδε δύο προσπάθειές του να σταματάνε στο δοκάρι, μία σε κεφαλιά του Κ. Αλεξίου και μία σε φάουλ του Μαυροδήμου.

ΑΟ Μυρίνης – Σώκρατες
Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για τον Σώκρατες και πρώτο εκτός έδρας φέτος. Μετά από ένα «κλειστό» πρώτο ημίχρονο, ο Κώστας Ρόβας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 63′ για να έρθει το 0-2 στο 69′ από τον Βαλάντη Αργυρόπουλο. Στις καθυστερήσεις, ο Ζαμάνης μείωσε για το τελικό 1-2.

Διγενής Αρτεσιανού – Παλαμαϊκή
Πρώτη και σημαντική νίκη για τον Διγενή κόντρα στην Παλαμαϊκή! Στο 9′ ο Γιώργος Αλεξίου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ με την απάντηση να είναι άμεση να έρχεται στο 23′ από τους φιλοξενούμενους με γκολ του Βασίλη Πατσιαλή. Στο β’ ημίχρονο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, όταν ο Ντίμι Τζέλλας εκτέλεσε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 73′. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γιάννης Αδάμος με κεφαλιά «λύτρωσε» τους «Πράσινους» κάνοντας το τελικό 2-1.

ΑΕ Καππαδοκικού – Αστέρας
Εντυπωσιακή ανατροπή του Αστέρα που αν και στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 1-0, στην επανάληψη το μετέτρεψε σε 1-5 και πέρασε μόνος πρώτος στην κορυφή! Στο 4′ ο Δημητρίου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να έρθει η καταιγιστική απάντηση στο β’ 45λεπτο των Ερυθρόλευκων. Στο 52′ με πέναλτι ο Τσιάκος ισοφάρισε σε 1-1, στο 55′ ο Ντόβας έκανε το 1-2 και στο 58′ Γιάννης Οικονόμου το 1-3. Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ, ένα του Μάττα στο 65′ και ένα του Ντόβα στο 69′ (ο οποίος είχε και δοκάρι στο α’ μέρος) για το τελικό 1-5.

ΑΟ Αγναντερού – Πάμισσος Καλογραιανών
Ο Βασίλης Γκαρνάρας στο 13′ άνοιξε το σκορ για τον ΑΟ Αγναντερού που στο β’ μέρος έφτασε σε άλλα δύο τέρματα με τους Κεχαγιά και Κακαΐτσα για το τελικό 3-0.

Ατρόμητoς Παλαμά – Νέα Νίκη Καμινάδων
Νικηφόρα και δίχως ήττα στο πρωτάθλημα συνεχίζει ο Ατρόμητος. Στο 2′ ο Θανάσης Μαντέλας έκανε το 1-0, ενώ αυτό το σκορ παρέμεινε έως το 65′ όπου οι φιλοξενούμενοι αντιστέκονταν στην πίεση των «Πράσινων». Από εκεί και έπειτα, όμως, ακολούθησε καταιγισμός, καθώς στο 66′ ο Χρήστος Σαΐνης έκανε το 2-0, ο Παπαθεοχάρης μείωσε σε 2-1 προσωρινά, για να ακολουθήσουν το γκολ στο 68′ του Αλέξανδρου Κόκκινου και άλλα δύο γκολ του Θανάση Μαντέλα που έφτασε στο χατ-τρικ.

Δόξα Μητρόπολης – ΑΕ Λεονταρίου
Ματς που άνοιξε νωρίς στη Μητρόπολη, με τη Δόξα να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να επιστρέφει στις νίκες. Στο 13′ ο Αναγνωστόπουλος νικήθηκε από τα 11 βήματα από τον Σαλαγιάννη των φιλοξενούμενων, αλλά στο 16′ ο Χάρης Ζάρρας άνοιξε το σκορ για το 1-0. Στο 22′ ο Σωκράτης Μπουντούρης έκανε το 2-0, με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 3-0 στο 34′ με τον Κώστα Χαντζή. Ο Κυρίτσης μείωσε σε 3-1 για την ΑΕΛ που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος, ο Αναγνωστόπουλος μπήκε τελικά στη λίστα των σκόρερ κάνοντας το 4-1 στο 56′, ενώ ακολούθησαν ένα τέρμα του Μπουντούρη και ένα του Κ. Χαντζή για το τελικό 6-1.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.