Α1 ΕΠΣΚ: Ισοπεδωτικοί Προδρομιακός, Μαυραϊκή, Δασοχώρι! (4η αγωνιστική)

Την κορυφή συνεχίζει να μονοπωλεί η Μαυραϊκή μετά από τέσσερις αγωνιστικές στην Α1 ΕΠΣΚ, ως μοναδική ομάδα με απόλυτο νικών.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αργεντινή – ΑΕ Καρποχωρίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου

Την απειλεί βέβαια ο Αστέρας Δασοχωρίου που πέρασε άνετα από τη Μαραθέα και με τη σειρά του είναι αήττητος, ενώ στις ομάδες που ακολουθούν στη βαθμολογία, μόνο ο ΑΟ Φύλλου κατάφερε να κερδίσει, καθώς Θεσσαλικός Ματαράγκας και ΑΕ Μουζακίου αναδείχτηκαν ισόπαλες με το ίδιο σκορ, κόντρα σε Ήφαιστο και Άρη Φίλιας αντίστοιχα.

Επιστροφή στις νίκες για Προδρομιακό, την ώρα που η ΑΕ Καρποχωρίου πετύχαινε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, περνώντας από τις Καμινάδες και την Αργεντινή.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13 Οκτωβρίου

Αετός Καλλιφωνίου – Προδρομιακός 2-5 (0-1 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 7-0 (5-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Άρης Φίλιας 2-2 (1-1 ημίχρονο)
ΑΟ Φύλλου – Άρης Καρδίτσας 2-0 (1-0 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – ΑΕ Καρποχωρίου 1-3 (0-1 ημίχρονο)
Θεσσαλικός Ματαράγκας – Ήφαιστος 2-2 (1-1 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – Αστέρας Δασοχωρίου 0-4 (0-1 ημίχρονο)

Τετάρτη 17 Οκτωβρίου | 16:00

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Αετός Αγ. Θεοδώρου

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Ήφαιστος
Ματσάρα στη Ματαράγκα όπου ο Θεσσαλικός προηγήθηκε δύο φορές και ο Ήφαιστος ισοφάρισε ισάριθμες για ένα χορταστικό 2-2! Στο 19′ ο Κωσταρέλος έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει στο 32′ ο Δημήτρης Ζέρβας. Στο 63′, ο Κάκκος έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους και στο 95′ ο Χριστόφορος Παπαευαγγέλου με απευθείας φάουλ χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στους φιλοξενούμενους.

Μαυραϊκή – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου
Ποιος…την πιάνει! Στο ουδέτερο γήπεδο της Ιτέας, η Μαυραϊκή είχε ήδη προβάδισμα πέντε γκολ από το ημίχρονο και τελικώς επικράτησε με 7-0 για να κάνει το 4×4 και να συνεχίσει μόνη πρώτη στην κορυφή. Στο 2′ ο Αν. Χαρίτος έκανε το 1-0, με τον Σωτήρη Μπαντή στο 14′ να «ζευγαρώνει» τα τέρματα της ομάδας του. Ακολούθησε προσπάθεια στο δοκάρι από τον Βαγγέλη Μπαντή, το 3-0 στο 23′ του Λάζου και το 4-0 στο 34′ από τον Σωτήρη Πολύζο. Το 5-0 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 40′ από τον Βαγγέλη Μπαντή, ο οποίος στο 49′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Σωτήρης Μπαντής στο 66′.

ΑΟ Φύλλου – Άρης Καρδίτσας
Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Φύλλου που κατέκτησε το πρώτο τρίποντο εντός έδρας. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους ο Τσιώρας έκανε το 1-0, ενώ στο 56′ το αυτογκόλ του Βάιου Σιατήρα μετά από κόντρα σε σουτ του Χαβαλέ, έφερε το τελικό 2-0.

Αίας Μαραθέας – Αστέρας Δασοχωρίου
Ο Αστέρας Δασοχωρίου συνεχίζει εντυπωσιακά στο πρωτάθλημα, όπου είναι αήττητος και σήμερα πέτυχε την τρίτη του νίκη. Ο Κλιάρης στο 35′ έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 51′ ο Ραμαντάνης «ζευγάρωσε» τα τέρματα της ομάδας του. Στο 59′ και πάλι ο Κλιάρης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 και το τελικό 0-4 σημειώθηκε με εντυπωσιακό τρόπο από τον Παπαϊωάννου με λόμπα από τα 35 μέτρα!

Αργεντινή Καρδίτσας – ΑΕ Καρποχωρίου
Στο 37′ ο Β. Καρακαξάς έκανε το 0-1 για την ΑΕ Καρποχωρίου που με τον ίδιο παίχτη στο 53′ διπλασίασε τα τέρματά της. Στο 61′ η Αργεντινή που ανέβασε «στροφές» μείωσε σε 1-2 με τον Πρέπα, όμως στο 82′ ο Ζαχαρής διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΑΕ Μουζακίου – Άρης Φίλιας
Δύο φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι και ισάριθμες ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι για το συναρπαστικό 2-2 στο Μουζάκι! Ο Τριανταφύλλου στο 10′ έκανε το 0-1 για τον Άρη Φίλιας, όμως στο 28′ ο Μαυρομμάτης έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 79′ ο Ευαγγέλου έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους που παρατάχθηκαν με αρκετές ελλείψεις, για να έρθει το τελικό 2-2 από τον Βέη που σκόραρε με εξαιρετικό μακρινό σουτ στο 83′. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο 17′ ο Άρης Φίλιας είχε προσπάθεια στο δοκάρι.

Αετός Καλλιφωνίου – Προδρομιακός
Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ο Προδρομιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Καλλιφώνι και μάλιστα να τη συνοδεύσει με ευρύ σκορ. Στο 13′ ο Αργύρης Κολοκύθας με ωραίο σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-1. Στον υπόλοιπο χρόνο του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια καλή φάση των δύο καρέ με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές αμυντικά και να επικρατεί μια αμφίρροπη μάχη στο κέντρο. Στην επανάληψη ο Αετός στο 75′ ισοφάρισε με τον Μάνο Μαντζιάρα αλλά στο 80’ ο Χρήστος Χάρμπας κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος το μετέτρεψε σ γκολ για το 1-2. Στο 83′ ο Μπαλάφας έκανε το 1-3, ενώ στο 86′ ο Χρήστος Χάρμπας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4. Ο νεοεισελθών Κολοβός για τους φιλοξενούμενους πέτυχε το 1-5 για να μειώσει στο 93′ ο Αετός με τον Καούρα.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.