Καλό ποδόσφαιρο αλλά φιλική ήττα με ανατροπή για ΑΟ Σελλάνων κόντρα στον ΝΠΣ Βόλο

Ένα πολύτιμο τεστ ήταν για τον ΑΟ Σελλάνων το σημερινό (9/9) με αντίπαλο τον ΝΠΣ Βόλος στο νέο γήπεδο του Παλαμά.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Η ομάδα του Προαστίου, μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, μόλις την περασμένη Πέμπτη (6/9) με αντίπαλο τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου, υποδέχτηκε τη νεοφώτιστη στη Football League ομάδα και ηττήθηκε με 1-2, σε παιχνίδι που παρακολούθησαν περίπου 300 φίλαθλοι, ανάμεσά τους και ο κ. Αχιλλέας Μπέος.

Οι Κυανόλευκοι έδειξαν να είναι αρκετά απειλητικοί απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο, είχαν την ευκαιρία να πάρουν ακόμη και τη νίκη, ιδίως με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο β’ μέρος, παρότι το συγκρότημα του Χουάν Φεράντο παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές, ελέω και του χθεσινού (8/9) εντός έδρας 1-1 με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Αλ. Κούρτογλου, με τη σειρά του, είδε όλους τους παίχτες του να συμμετέχουν στο ματς, συμπεριλαμβανομένου και του Αντώνη Διπλάρη που ενσωματώθηκε στην προετοιμασία και σχημάτισε καλύτερη γνώμη για ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν περισσότερο, σε σύγκριση με τα προηγούμενα τεστ.

Μόλις στο 9′, μετά από σουτ του Τζέκου η μπάλα κόντραρε σε σώματα για να φτάσει στον Μπακρατσά που δοκίμασε το πόδι του, με τον Κραβαρίτη να μπλοκάρει.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μετά από επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή και κόντρα στα πόδια των αμυντικών.

Το σκορ άνοιξε στο 25’ για τον ΑΟΣ ο Τζέκος, με τους «κυανέρυθρους» να ισοφαρίζουν στο 35’ με τον Καρρίκι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του νεοαποκτηθέντα Ισπανού μεσοεπιθετικού Κότο, ο οποίος αγωνίστηκε για 53 λεπτά.

Το δεύτερο γκολ του ΝΠΣ Βόλος πέτυχε δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47’, ο Πίσπας.

Στο 49′,  ο Φράγκος σούταρε με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ στην επαναφορά ο Ηλιόπουλος σούταρε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Ο ΑΟ Σελλάνων «άγγιξε» την ισοφάριση στο 62′, όταν ο Κοντός έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως ο νεαρός Κραβαρίτης έδιωξε υπέροχα.

Η τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 75′ όταν ο Πατσαρούχας έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΟ Σελλάνων, αυτό του προσεχούς Σαββατοκύριακου με τον Ηρακλή Σοφάδων για τη Β’ Φάση του κυπέλλου ΕΠΣΚ «Ανδρέας Γεωργίου».

ΑΟ Σελλάνων (Αλ. Κούρτογλου): Παπαδόπουλος, Τζάνης, Αρχοντής, Μπούσδρας, Παπαγεωργίου, Μπιτέλης, Υφαντής, Θεοδωρόπουλος, Μπακρατσάς, Σ. Κόκκινος, Τζέκος. Αγωνίστηκαν και οι: Ράντος, Κούρκουλας, Χάδιαρης, Διπλάρης, Πατσαρούχας, Κοντός, Μπαλτάς, Ξανθόπουλος, Αν. Χαντζής, Τσιρογιάννης, Παπαδημητρίου, Γιαγιάκος

ΝΠΣ (Χ. Φεράντο): Κραβαρίτης, Καρρίκι, Ρούσσος, Ανδρικόπουλος, Τουλίκας, Δώρης (65’ Γκαλίτσιος), Κορέλας, Κότο (53’ Ηλιόπουλος), Φράγκος, Πίσπας, Μπάλλας (87’ Ενγκουέμ).