Επιβλητικό σεφτέ της Δόξας Μάρκου επί του Ατρόμητου Παλαμά στα πλέι-οφ

Την πρώτη τους νίκη έψαχναν στα πλέι-οφ Δόξα Μάρκου και Ατρόμητος Παλαμά για την 5η και προτελευταία αγωνιστική και τελικά αυτή την πέτυχαν οι  γηπεδούχοι και μάλιστα με ευρύ σκορ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Η ομάδα του Βάιου Ρουσούλη επικράτησε με 4-0, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς στους αγώνες κατάταξης, σε ένα αποτέλεσμα γοήτρου, όπου οι «Μαυραετοί» πέτυχαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και είχαν επίσης δύο δοκάρια κόντρα στον Ατρόμητο που παρατάχθηκε με 10 ποδοσφαιριστές (από τη γνωστή 11άδα των τελευταίων αγώνων έλειπε ο Τάσος Δανιήλ) και με αρκετές απουσίες (Μπαλτιμάς, Αλ. Σάββας, Δανιήλ, Αν. Τσιαντούλας, Κωνσταντινίδης).

Το ματς διεξήχθη νωρίτερα κατόπιν συμφωνίας των δύο σωματείων, αφού έτσι κι αλλιώς βαθμολογικά δεν επηρεάζει την έκβαση του πρωταθλητή και ήταν ανοιχτό, με εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Στο 4′ ο Ατρόμητος είχε σουτ με τον Κακαΐτσα που εξουδετέρωσε ο Κακαλάμης, ενώ στο 7′ ο Ζάγκος σούταρε διαγώνια από τα δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 7′ ο  Μαντέλας κατάφερε με δυνατό σουτ να νικήσει τον Τρούκη για το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Σωτήρης Μπαντής σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 12′ από εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη, ο Αλεξόπουλος «άγγιξε» την ισοφάρισε με εναέριο πλασέ που βρήκε τον Κακαλάμη σε ετοιμότητα, ενώ η Δόξα Μάρκου σημείωσε το δεύτερο δοκάρι στο ματς στο 20′ όταν ο Μαντέλας σούταρε, η Πάτρας του έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήρε ψιλοκρεμαστή τροχιά για να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η συνέχεια έφερε την κόπωση, όπως ήταν φυσικό για τους «Πράσινους» που είχαν, όπως είπαμε, το αριθμητικό μειονέκτημα και έτσι στο 33′ έγινε το 2-0 ξανά με τον Μαντέλα που δε δυσκολεύτηκε από κοντινή απόσταση να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Στην επανάληψη, τη σκυτάλη στους σκόρερ πήρε ο Τσακίρης, ο οποίος με ένα γκολ στο 49′ και ένα στο 57′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 που φέρνει τη Δόξα Μάρκου στην 3η θέση.

Εδώ να αναφέρουμε ότι για τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού οι Καρτσάνας, Κ. Κολοβός και Κανέλης.

Δόξα Μάρκου (Β. Ρουσούλης): Κακαλάμης, Κ. Ξέρρας, Θ. Κατσάρας, Αρ. Κατσάρας, Αγ. Νταβατζίκος, Πιπιρίγκας, Καλλιώρας, Σ. Μπαντής (46′ Μαγαλιός), Ευ. Μπαντής, Μαντέλας.

Ατρόμητος Παλαμά (Λ. Καλογεράκης): Τρούκης, Γούτσιος, Πάτρας, Διδάγγελος, Καραγκούνης, Αλεξόπουλος, Τ. Ζάγκος, Παπαδημητρίου, Κακαΐτσας, Μερεντίτης.