Αφιλόξενη (και) η Σπάρτη για την Αναγέννηση

Η…παθογένεια της Αναγέννησης στα εκτός έδρας ματς συνεχίστηκε και έτσι η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα μετά και την 26η αγωνιστική στη Football League παρέμεινε χωρίς νίκη μακριά από την Καρδίτσα (χωρίς να υπολογίσουμε το 0-3 α.α. επί του Αχαρναϊκού).

Οι Κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν με 2-0 κόντρα στη Σπάρτη, σκορ που διαμορφώθηκε από το 1ο ημίχρονο και παρότι βελτίωσαν την εικόνα τους στην επανάληψη μπορούσαν να είχαν μειώσει αλλά και ομοίως να δεχθούν περισσότερα γκολ σε ένα ανοιχτό β’ μέρος όπου ο Γκέκας προέβη σε σωτήριες επεμβάσεις.

Με αυτή τη νίκη της η Σπάρτη ξέφυγε με +4 από την Αναγέννηση που παρέμεινε στην 11η θέση και στο -2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με απότιση φόρου τιμής στον Καρδιτσιώτη Σμηναγό Γιώργο Μπαλταδώρο, καθώς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα και οι αρχηγοί της Αναγέννησης, Γιώργος Μπιτέλης και Νέστορας Γκέκας κράτησαν ψηλά την Ελληνική σημαία.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ομάδα της Καρδίτσας μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, ενώ μέτρησε και την απώλεια της τελευταίας στιγμής του Σουντουρά, με τη Σπάρτη να απειλεί μόλις στο 4′. Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ο Φουρτάδο «έσπασε» αριστερά στον Δεινόπαπα, που μεταβίβασε στον Νιάρο και εκείνος σούταρε από την μικρή περιοχή, με τον Γκέκα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 10′, ο Φουρτάδο δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, εκείνη στρώθηκε στον Ράνο, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Καρρίκι έβαλε σωτήρια το πόδι του και απομάκρυνε.

Αφού οι γηπεδούχοι είχαν προειδοποιήσει δύο φορές, τελικά στο 17′ πήραν κεφάλι στο σκορ. Μετά από σέντρα του Τσιόφου από τα δεξιά, ο Φουρτάδο έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 με την την μπάλα να ξεγελά τους πάντες στο γήπεδο αφού πέρασε μέσα από τα τρύπια δίχτυα του Γκέκα και έτσι το γκολ πανηγυρίστηκε με καθυστέρηση από τους γηπεδούχους φιλάθλους.

Στο 36′ ο Δεινόπαπας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα καταγράφτηκε η πρώτη και μοναδική τελική προσπάθεια της Αναγέννησης στο 1ο ημίχρονο. Ο Τζέκος πάσαρε με το κεφάλι στον Κονέ, εκείνος, πιεζόμενος, μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω στον Μακρυωνίτη.

Με το παιχνίδι να μεταφέρεται από τη μία εστία στην άλλη, η Σπάρτη δεν άργησε να αντεπιτεθεί και μέσα στα επόμενα δευτερόλεπτα να κάνει το 2-0. Στο 38′ από βολέ του Μακρυωνίτη, ο Φουρτάδo στην πλάτη της άμυνας, έγινε αποδέκτης της μπάλας από κεφαλιά – πάσα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκέκα και με δεξί διαγώνιο σουτ, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η τελευταία καλή στιγμή για στο 1ο μέρος ανήκε και πάλι στη Σπάρτη. Στο 44′ ο Δεινόπαπας εκτέλεσε κόρνερ, ο Φουρτάδο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Με την έναρξη του β’ μέρους η Αναγέννηση είχε σαφή πρόθεση να επιτεθεί και να ξαναμπεί στο ματς, πιέζοντας αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 47′ ο Πλαβούκος εκτέλεσε φάουλ που πέρασε άουτ και στο 55′ ο Κωνσταντινόπουλος σέντραρε από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, με το κοντινό πλασέ του Καρρίκι να περνάει λίγο άουτ.

Στο επόμενο λεπτό η Σπάρτη λίγο έλειψε να κάνει τρία τα τερματάτης.  Η σέντρα του Τσιόφου από δεξιά, βρήκε τον Δεινόπαπα να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά ο Γκέκας απέκρουσε ενστικτωδώς.

Στο 62′ η Σπάρτη είχε νέα μεγάλη ευκαιρία έπειτα από κόρνερ του Παναγιώτου και κεφαλιά του Ρουσσάκη που η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα και ο Γκέκας έδιωξε και πάλι εξ’επαφής.

Στο 75′ σημειώθηκε η τελευταία καλή στιγμή για την Αναγέννησης στο ματς, όταν ο Πλαβούκος πέρασε κάθετα στον Κονέ, που γύρισε και σούταρε η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της Σπάρτης.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Σπάρτης να ολοκληρώσει τις επικίνδυνες επισκέψεις της στα καρέ του Γκέκα στην αναμέτρηση! Ο Γουόρντεν γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από αριστερό δοκάρι του Γκέκα.

Το τελικό 2-0 έφερε τη 13η ήττα για την Αναγέννηση έχει απολογισμό 1 νίκη – 3 ισοπαλίες και 10 ήττες. Αξίζει να σταθούμε στην παρουσία 20 φίλων της Καρδιτσιώτιης ομάδας στο Δημοτικό Στάδιο της Σπάρτης που ξεχώρισαν με τη φωνή τους και την υποστήριξη σε αυτή τη μακρινή αποστολή των Κιτρινόμαυρων.

Τα γκολ: 17′, 38′ Φουρτάδο

Κίτρινες: 36’ Νιάρος, 45’ Ράνος, 51’ Τριανταφυλλάκος, 55’ Οικονομόπουλος – 77’ Βατουσιάδης, 82’ Κωνσταντινόπουλος, 88’ Πλαβούκος, 90+4’ Γκέκας.

ΑΕ Σπάρτη (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Σάββα, Οικονομόπουλος, Νιάρος, Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Δεινόπαπας (78’ Γουόρντεν), Τσιόφου (66’ Δοδοντσάκης), Ράνος, Φουρτάδο (57’ Γραικός).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Καραγιάννης (87’ Μπούσδρας), Βατουσιάδης, Σταματάκης, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Κονέ (89’ Παπαευθυμίου), Τζέκος (82’ Χαντζάρας).

Δείτε ΕΔΩ στιγμιότυπα του αγώνα σε βίντεο
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Θωμά Σβαρνόπουλου από τη συνέντευξη τύπου
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Παναγιώτη Κωνσταντινόπουλου από τη συνέντευξη τύπου
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Δημήτρη Ζουλιώτη από τη συνέντευξη τύπου

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο 14 Απριλίου

Πανσερραϊκός – ΑΟΧ Κισσαμικός 0-2 (62′ Λεμονής, 72′ Χαλκιαδάκης)
Καραϊσκάκης Άρτας – Καλλιθέα 1-0 (43′ Λουκίνας)

Κυριακή 15 Απριλίου

Δόξα Δράμας – ΟΦΗ 1-1 (65′ Κουσκουνάς – 7′ Μαχαίρας)
Σπάρτη – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0 (18′, 36′ Φουρτάδο)
Άρης – Παναιγιάλειος 5-2 (25′ Πλατέλλας, 50′,67′ Διαμαντόπουλος, 56′ Μπαργκάν, 89′ Κανακούδης – 44′ Σταματής, 59′ Κόκκορης)
Παναχαϊκή – Απόλλων Πόντου 0-0
Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 3-1 (58′ Κάιπερς, 61′ Σταματάκος, 64′ Πάτας – 49′ Τσιλούλης)
Βέροια – Αιγινιακός 0-3 α.α.
Αχαρναϊκός – Τρίκαλα 0-3 α.α.