Φινάλε στην 8η θέση για τον Απόλλωνα Καρδίτσας

Στην 8η θέση τερμάτισε στην εφετινή Α2 ΕΣΚΑΘ ο Απόλλων Καρδίτσας.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά και του Κώστα Ναούμ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με εκτός έδρας ήττα από τους Μάγους για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας όμως ως μεγάλο κέρδος την αξιοποίηση αθλητών των ακαδημιών, οι οποίοι αντεπεξήλθαν περίφημα σε έναν «μαραθώνιο» 22 αγώνων και με ρεκόρ 5-17 παρέμειναν στην κατηγορία, αντιμετωπίζοντας πολύ πιο έμπειρα σύνολα.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Απόλλων ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο στην τελευταία περίοδο το μπάσκετ ήταν πιο ελεύθερο, ενώ και η ποιότητα του αντιπάλου έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να έρθει το τελικό 85-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-26, 55-46, 85-58

Mάγοι Τρικάλων (Τσιμούρτος): Τόλλιος 19 (2), Μπέφας 26 (1), Καλαμπάκας 8, Διβάνης 10, Γρηγορόπουλος 4, Μπίζιος 6, Λιατίφης 5 (1), Αναστασίου, Μπαχάς, Μπαλκίζας 5 (1), Κουτιβής 2.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Κ. Ναούμ): Παπαδόπουλος, Βασιλείου 10 (1), Αϊντίνι, Παπαστάθης 5, Παΐδας 8, Παπάρας 5 (1), Αντωνίου 7 (2), Κολοβός 3 (1), Χαλιμούρδας 20.

ΓΣ Ελασσόνας – Μύτικας Λάρισας 82-60

*Ο Αίολος Τρικάλων Κ21 συμμετέχει στην Β΄Φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Παίδων

12. Γ.Σ. Τυρνάβου*** 21 21 6 14 3-7 3-7

*Ο Αίολος Τρικάλων Κ21 έχει 2 μηδενισμούς και -2 βαθμούς από τους αγώνες που δεν κατέβηκε λόγω συμμετοχής στην Β΄Φάση του Πανελλήνιου Παίδων.
**Ο Άγιος Νέστορας έχει ένα μηδενισμό και -1 βαθμό από τον αγώνα που δεν κατέβηκε με την Ελασσόνα.
***Ο ΓΣ  Τυρνάβου δεν έχει κατέβει σε δυο αγώνες και αποβάλλεται από το πρωτάθλημα.