1ο ΓΕΛ Καρδίτσας και ΓΕΛ Παλαμά ξανά στον τελικό μπάσκετ (photos)

Την επανάληψη του περυσινού δραματικού τελικού καλαθοσφαίρισης μαθητών λυκείου Ν. Καρδίτσας θα παρακολουθήσουμε και φέτος, αφού 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας και ΓΕΛ Παλαμά αναδείχτηκαν νικητές στους σημερινούς (21/11) ημιτελικούς και ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον τελικό της Τρίτης.

Και μπορεί το 1ο ΓΕΛ να έκανε υγιεινό περίπατο στο δρόμο για τον τελικό, επικρατώντας με 16-65 του ΓΕΛ Προαστίου, όμως το παιχνίδι της ημέρας έγινε μεταξύ 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας και ΓΕΛ Παλαμά, όπου το ματς επιφύλασσε δυνατές συγκινήσεις και ακόμη πιο συναρπαστικό φινάλε, με την ομάδα του Σερίφη να παίρνει την πρόκριση στον πόντο με 39-40!

hmitelika basket (5)

Στον 1ο ημιτελικό, το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, χωρίς να ιδρώσει απέκτησε από το  1ο λεπτό μεγάλο προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκε ακόμη και 0-22, για να έρθει το πρώτο καλάθι της ομάδας του Προαστίου στο 14’, μετά από γκολ-φάουλ του Παππά (3-20). Το επόμενο καλάθι ανήκε επίσης στο ΓΕΛ Προαστίου που μείωσε σε 5-20, για να απαντήσει εμφατικά η ομάδα του Γιάννη Καρβούνη, κάνοντας το 5-30, σε χρονικό σημείο που ο προπονητής του 1ου ΓΕΛ άλλαξε ολόκληρη τη βασική 5άδα, ενώ το σκορ ημιχρόνου «έκλεισε» στο 6-35.

Το…τροπάρι δεν άλλαξε, αφού και στο β’ μέρος το 1ο ΓΕΛ συνέχισε το «βιολί» του, αύξησε τη διαφορά και μετά από 24 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 9-59! Στην τελευταία περίοδο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι 5αδάτοι των τυπικά φιλοξενούμενων πήραν ανάσες και έτσι το τελικό 16-65 ήρθε φυσιολογικά  να δώσει την πρόκριση στους περυσινούς πρωταθλητές.

hmitelika basket (1)

**Στα αξιοσημείωτα η μαζική παρουσία μαθητών του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας στις κερκίδες του κλειστού, οι οποίοι δημιούργησαν γιορτινή ατμόσφαιρα, αφού τραγουδούσαν καθόλη τη διάρκεια των δύο αναμετρήσεων χριστουγεννιάτικα κλασσικά τραγούδια, πρωτοτυπώντας για ακόμη μία φορά, ενώ το τύμπανο έδινε το ρυθμό, συνοδευόμενο από ήχους κλειδιών σε μπρελόκ που λειτουργούσαν ως τρίγωνα!

Τα δεκάλεπτα: 0-18, 6-35, 9-59, 16-65

ΓΕΛ Προαστίου: Παππάς 13 (1), Καλυβιώτης 3, Μπεκιάρης, Καραμάνης, Κοντός, Νταλούμης, Αρ. Γιολδάσης, Δ. Γιολδάσης, Γρ. Καλυβιώτης

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Καρβούνης): Κ. Παππάς 23, Αθανασόπουλος 12 (1), Τσιάμης 7, Μιχαλάκης 6, Γεωργίτσης 4, Γάκιας 4, Παϊζάνος 5 (1), Αρβανίτης 2, Παπακώστας 2, Γάκης, Κοτρώτσιος, Κολοβός.

hmitelika basket (4)

Στο δεύτερο ημιτελικό έσπασαν καρδιές αφού το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας, πραγματοποιώντας ηρωική εμφάνιση πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για την πρόκριση, είχε προβάδισμα μέχρι και ένα λεπτό πριν το φινάλε, όμως  το ΓΕΛ Παλαμά ήταν αυτό που χαμογέλασε στο τέλος, παίρνοντας το εισιτήριο του τελικού.

Οι παίχτες του Κώστα Σερίφη τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης που εφήρμοσε το 4ο ΓΕΛ καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης (!) και στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού βρίσκονταν πίσω στο σκορ, αλλά ποτέ η διαφορά πόντων δεν ήταν ασφαλείας για τους παίχτες του Γιώργου Κατόπη.

hmitelika basket (3)

Στο πρώτο 8λεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα νευρικές, έχοντας ρίξει το βάρος στις άμυνές τους και παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα άστοχες, με το σκορ να είναι 7-10. Στη δεύτερη περίοδο το 4ο ΓΕΛ πέρασε μπροστά 15-12 με τον Μπαϊμάκη, για να ισοφαρίσει ο Κωστόπουλος με τρίποντο για το ΓΕΛ Παλαμά σε 15-15. Ο Καρκαλέτσης «απάντησε» για το 18-15, ενώ το νέο τρίποντο του Μπαϊμάκη έβαλε μπροστά στο σκορ το 4ο ΓΕΛ 21-15 στο 15’, αναγκάζοντας τον Σερίφη να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά τη διακοπή, οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν, μείωσαν στο σκορ με τους Δασκαλόπουλο και Τσιρώνη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 23-19.

Στην επανάληψη το 4ο ΓΕΛ εξακολουθούσε να κρατάει το προβάδισμα μέχρι το 21’ (25-24), όταν ο Τσιρώνης με προσωπική ενέργεια έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (25-26), για να έρθει αυτή τη φορά το τάιμ άουτ από πλευράς 4ου ΓΕΛ. Αμέσως μετά, η ομάδα του Κατόπη έτρεξε μίνι σερί 5-0 με τρίποντο του Μπαϊμάκη και καλάθι του Πάνου για το 30-26, ενώ ο Ζιάκανος στην εκπνοή της επόμενης επίθεσης με καλάθι από το «ζωγραφιστό» ανέβασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο 23’ (32-26). Το ΓΕΛ Παλαμά μείωσε στη συνέχεια σε 32-29 με τρίποντο του Δασκαλόπουλου, το οποίο ήταν και το σκορ μετά τη λήξη της 3ης περιόδου.

hmitelika basket (2)

Στο τελευταίο 8λεπτο, το 4ο ΓΕΛ κρατούσε την τύχη στα χέρια του, προηγήθηκε μέχρι και 5 πόντους (37-32) στο 28’, όμως εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Σερίφη, η οποία με τρίποντα του Δασκαλόπουλου και του Γκόβαρη πέρασε μπροστά 37-38, 1:52’ πριν το τέλος. Οι βολές του Καρκαλέτση ξαναέδωσαν προβάδισμα στο 4ο ΓΕΛ (39-38, 1:12’ πριν τη λήξη) αλλά ο Τσιρώνης, που υπήρξε καθοριστικός στο τέλος για το ΓΕΛ Παλαμά, με δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 39-40, 57”πριν την κόρνα της λήξης. Η επόμενη επίθεση ήταν άστοχη για τους παίχτες του Κατόπη, κάτι που συνέβη και με τους φιλοξενούμενους στην επόμενή τους  επιθετική προσπάθεια, με αποτέλεσμα το 4ο ΓΕΛ να πάρει τάιμ άουτ. Στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Καρκαλέτση και το τρίποντο που επιχείρησε από την κορυφή ο παίχτης του 4ου ΓΕΛ ήταν άστοχο, με την μπάλα να «γκελάρει» βασανιστικά μέχρι να καταλήξει έξω από το στεφάνι. Ακολούθησε ακόμα μία άστοχη ενέργεια του ΓΕΛ Παλαμά, το 4ο ΓΕΛ πραγματοποίησε λάθος στη δική του επίθεση και έπειτα υπέπεσε σε φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος. Στην επαναφορά που έγινε από το κέντρο, ο Δασκαλόπουλος κράτησε την μπάλα και έτσι το ΓΕΛ Παλαμά πέρασε, όπως και πέρυσι, στον τελικό του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 23-19, 32-29, 39-40

4ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Κατόπης): Μπαϊμάκης 20 (2), Ζαχόπουλος 5 (1), Λιακόπουλος 2, Ζιάκανος 2, Καρκαλέτσης 8 (1), Πάνος 2, Μπούκης, Κυρίτσης, Οικονόμου, Νικολάου.

ΓΕΛ Παλαμά (Κ. Σερίφης): Δασκαλόπουλος 9 (2), Τσιρώνης 8, Απ. Κωστόπουλος 3 (1), Γκόβαρης 15 (1), Ακρίβος 3, Σακελλαρίου, Τσιώρας, Παπαβασιλείου 2, Ψύχας, Καραμίτζιος, Κουσιάντζας, Τσιμούρτος.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 25/11 και ώρα 11:00 στο κλειστό Γυμναστήριο Καρδίτσας με διαιτητές τους Βαγγέλη Τζέλλα και Σπύρο Παππά.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης η διάρκεια του αγώνα είναι 32 λεπτά (από 8 λεπτά η κάθε περίοδος) με τους αθλητές να αποβάλλονται συμπληρώνοντας τέσσερα προσωπικά φάουλ.