Για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο ΑΣ Καρδίτσας σημειώνει τέσσερις διαδοχικές νίκες στην Α2 και με αυτή που πέτυχε σήμερα (14/4) κόντρα στο Ψυχικό έκανε στο πιο κομβικό σημείο της σεζόν το κορυφαίο βήμα παραμονής!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ  και βίντεο από τον αγώνα
Δείτε ΕΔΩ βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Γιώργου Ρεμεντέλα μετά το τέλος του αγώνα

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα επικράτησε με 79-67 για την 27η αγωνιστική και στα τρία ματς που απομένουν έχει όλα τα φόντα να αποφύγει τα πλέι-άουτ, πραγματοποιώντας ανεπανάληπτο ντεμαράζ που θυμίζει αυτά των ανόδων από τη Γ’ Εθνική στην Α2!

Σε διάστημα δύο εβδομάδων, οι νεοφώτιστοι κατάφεραν σε απανωτές αναμετρήσεις να κάνουν υπέρβαση δυνάμεων και να φτάσουν στο 4×4 που τους βελτιώνει το ρεκόρ στο 11-16 και με τη σημερινή τους επιτυχία να πλησιάσουν στον έναν βαθμό το Ψυχικό καλύπτοντας και τη διαφορά!

Ο κόσμος της Καρδίτσας ανταποκρίθηκε για άλλη μία φορά στο κάλεσμα της ομάδας στο πιο καθοριστικό, ίσως, ματς για την αποφυγή των πλέι-άουτ και ο ΑΣΚ φρόντισε να τον αποζημιώσει με άλλη μία παλικαρίσια εμφάνιση, στην οποία μέτρησε την απώλεια του Θωμά Αμπαρά που τραυματίστηκε στο ματς με τον Αμύντα, ενώ ο Καμαριώτης αγωνίστηκε απροπόνητος, έχοντας με τη σειρά του αντιμετωπίσει πρόβλημα τραυματισμού.

Στη συνάντηση, είχαμε και κοντράστ συναισθημάτων, αφού στη βράβευση του Βαγγέλη Μπράχου στο ημίχρονο, βετεράνου αθλητή του ΑΣΚ, είχε προηγηθεί η τήρηση ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Καρδιτσιώτη Σμηναγού, Γιώργου Μπαλταδώρου που έχασε τη ζωή του, όταν το αεροσκάφος που πιλόταρε συνετρίβη την Πέμπτη (12/4).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίχτες του Γιάννη Τζήμα κατάφεραν από το 14′ να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, όταν έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο σκορ (30-20) και διατήρησαν ανάλογο και μεγαλύτερο προβάδισμα έως το τέλος του αγώνα (μέγιστη διαφορά το 43-28, 18″ πριν το τέλος του ημιχρόνου), με τη διαφορά να μειώνεται σε μονοψήφια τιμή μόλις σε τρεις περιπτώσεις, με τη μικρότερή της να είναι το 54-48 στο 27′, χωρίς να απειλήσει ποτέ τη διαφορά της ήττας (72-68) στο πρώτο ματς.

Στο 1ο δεκάλεπτο, ο ΑΣΚ προηγήθηκε με 9-3, με τον Τζόρτζεβιτς να κερδίζει τον Ντιαλό στο matchup και τον Θέο να δίνει βοήθεια τόσο στη ρακέτα, όσο και από μακριά, ευστοχώντας σε ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό. Ο Χουχούμης των φιλοξενούμενων είχε ήδη χρεωθεί με δύο φάουλ και το κενό του Αμπαρά φαινόταν στα πρώτα πέντε λεπτά να καλύπτεται στην περιφέρεια, όπου βασικοί ξεκίνησαν οι Μαυρογιάννης, Παππάς και Ψαρόπουλος. Ωστόσο, ο Μαυρογιάννης που μπήκε καλά στο ματς, χρεώθηκε με δύο φάουλ στο 7′ και το Ψυχικό με τους Ψαθά και Νίκου βρήκε ευκαιρία να πλησιάσει στο σκορ (12-8 στο 5′), ακολούθως να ισοφαρίσει (12-12) και με συνολικό σερί 3-8 να προηγηθεί με 14-16 στο 8′, βλέποντας και τον Ντιαλό να ανεβαίνει επιθετικά. Ο ΑΣΚ βρήκε απάντηση με τρίποντο του Ψαρόπουλου στο 9′ (20-16), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 21-18.

Στη 2η περίοδο οι Καρδιτσιώτες μπήκαν ακόμη καλύτερα και με μπροστάρηδες τους Παπαδόπουλο, Ψαρόπουλο έτρεξαν σερί 9-2 για να προηγηθούν 30-20 στο 14′! Το σερί λίγο αργότερα επεκτάθηκε στο 14-3 χάρη σε τρίποντο του Τριχόπουλου και fadeaway σουτ του Μαυρογιάννη, με τον Ι. Τζήμα να…βγάζει συνεχώς λαγούς από το καπέλο του στο σκοράρισμα για το 35-21 στο 16′.

Το κρεσέντο του Μαυρογιάννη συνεχίστηκε, ο οποίος είχε ήδη 10 πόντους στο ημίχρονο, τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα και έτσι, με δικό του γκολ-φάουλ το σκορ έγινε 40-26 στο 18′. Τη σκυτάλη πήρε ο Τζόρτζεβιτς που με δικό του γκολ-φάουλ αυτή τη φορά το σκορ έγινε 43-28 στο 29′ για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με +13 υπέρ του ΑΣΚ (43-30).

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τον ΑΣΚ να διατηρεί αρχικά τη διψήφια τιμή του στο σκοράρισμα, αλλά να εκδηλώνει μεγαλύτερες σε διάρκεια επιθέσεις (47-36 στο 23′, 49-38 στο 25′). Στο 27′ ο Παπαδόπουλος με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσε το 54-42, όμως εκεί ήρθε η αντίδραση της ομάδας του Γιώργου Ρεμεντέλα με μπροστάρη τον Νίκου που μείωσε σε 54-48 στο 28′. Πρώτα ο Ψαρόπουλος και έπειτα ο Λεπενιώτης με ένα απίθανο γκολ-φάουλ, έπειτα από δικό του ριμπάουντ κάτω από το καλάθι, έκαναν το σκορ 59-48 της τρίτης περιόδου, τρέχοντας σερί 5-0 για τον ΑΣΚ.

Το τελευταία δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 32′ με +10 (62-52). Ο Νοέας στο 33′ μείωσε σε 62-55, με τον Τζόρτζεβιτς να σκοράρει ακολούθως για το 64-55. Εκεί που το Ψυχικό έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, ένα τρίποντο του Ψαρόπουλου στο 34′ έφερε οριστικά και αμετάκλητα τη διαφορά σε διψήφια τιμή ξανά για το 67-55.

Κάπου εκεί άρχισαν και τα νεύρα, με τον Ψαθά να ρίχνει αγκωνιά στον Καμαριώτη, τους δύο παίχτες να διαπληκτίζονται και να χρεώνονται με ένα αντιαθλητικό έκαστος, με το σκορ, ωστόσο να παραμένει στα ίδια επίπεδα (69-58 στο 35′). 2’52» πριν το τέλος ο Τζόρτζεβιτς «έγραψε το 71-58 και ο Τριχόπουλος αμέσως μετά με τρίποντο, έφερε τη διαφορά ξανά στο +14 για τον ΑΣΚ (74-60).

Ο Παύλος με τρίποντο «απάντησε» για το 74-63, 2’12» πριν το φινάλε, αλλά ο ΑΣΚ διατήρησε την ψυχραιμία του και αφού πρώτα είδε τον Ψαθά να αποβάλλεται με πέντε φάουλ, 1’28» πριν το τέλος, σκόραρε με τον Μαυρογιάννη στις βολές για το 75-63.

Το 77-67, 23″ πριν τη λήξη έδωσε τη σειρά του στο 79-67, με τον ΑΣΚ να μην εκδηλώνει επίθεση στο τέλος, όπου είχαμε και κάποιες αψιμαχίες αλλά με την  επέμβαση των ψυχραιμότερων, αυτές έλαβαν τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-30, 59-48, 79-67

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Λεπενιώτης 6 (3 ασίστ), Ψαρόπουλος 15 (3/3 διπ., 3/7 τριπ.), Μαυρογιάννης 13(4/6 διπ., 4 ασίστ), Τζόρτζεβιτς 20 (7/12 διπ., 4 ριμπ.), Παππάς, Καμαριώτης, Παπαδόπουλος 7 (4 ριμπ.), Τριχόπουλος 12 (3/5 τριπ., 4 ασίστ), Θέος 6 (1/2 τριπ.).

Ψυχικό (Γ. Ρεμεντέλας): Νίκου 15 (6/8 διπ., 7 ασίστ), Νοέας 8, Χουχούμης 6 (2/3 τριπ.), Ψαθάς 16 (6/8 διπ.), Παπαδημητρίου, Ντιαλό 17 (8/11 διπ., 11 ριμπ., 3 κοψ.), Παύλος 3 (1/2 τριπ.), Μπάλος, Παπαδιονυσίου, Αναγνωστάκης.