Χωρίς Καρδιτσιώτικο ντέρμπι η πρεμιέρα της Β’ ΕΣΚΑΘ! Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα!

Πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής (27/9) η κλήρωση για τα πρωταθλήματα καλαθοσφαίρισης της ΕΣΚΑΘ στην αίθουσα του Εμπορικού Επιμελητηρίου Λάρισας.

Συγκεκριμένα, οι κληρώσεις περιλάμβαναν τα πρωταθλήματα της Α1, Α2 και Β’ ΕΣΚΑΘ, ενώ, σύμφωνα με την κατανομή των ομάδων από την ΕΣΚΑΘ, οι σύλλογοι από το νομό Καρδίτσας τοποθετήθηκαν στο Δυτικό Όμιλο.

Για την Β’ ΕΣΚΑΘ και το Δυτικό Όμιλο, όπου έχουμε τις συμμετοχές του Απόλλωνα Καρδίτσας, του Θεσσαλικού Ματαράγκας και της Ελπίδας Καρδίτσας η κληρωτίδα ανέδειξε δυνατές αναμετρήσεις από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Από τις τρεις ομάδες της Καρδίτσας μόνο ο Απόλλωνας παίζει εντός με τον Άγιο Νέστορα, ενώ ο Θεσαλικός Ματαράγκας παίζει στην έδρα της Πράσινης Γωνιάς και η Ελπίδα σ’αυτή των Γόμφων.

Στην 2η αγωνιστική θα γίνει το πρώτο ντέρμπι με… «άρωμα» Καρδίτσας με το Θεσσαλικό να υποδέχεται τον Απόλλωνα. Την 4η η Ελπίδα υποδέχεται τον Απόλλωνα και την 5η ο Θεσσαλικός παίζει στην έδρα του με την Ελπίδα.

Αναφορικά με τους κανόνες της Β’ ΕΣΚΑΘ, θα προβιβάζονται απευθείας οι πρωταθλήτριες ομάδες των δύο ομίλων ενώ το τρίτο εισιτήριο για την Α2 κατηγορία θα εξασφαλίζει η νικήτρια ομάδα του μπαράζ μεταξύ των δεύτερων ομάδων στην βαθμολογία των ομίλων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα για τον Δυτικό Όμιλο της Β’ ΕΣΚΑΘ:

1η αγωνιστική – 8η αγωνιστική

Απόλλων Καρδίτσας – Άγιος Νέστορας
Πράσινη Γωνιά – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Α.Σ. Φαρσάλων – Φίλιππος
Γόμφοι – Ελπίδα Καρδίτσας

2η αγωνιστική – 9η αγωνιστική

Γόμφοι – Άγιος Νέστορας
Ελπίδα Καρδίτσας – Α.Σ. Φαρσάλων
Φίλιππος – Πράσινη Γωνιά
Θεσσαλικός ΜαταράγκαςΑπόλλων Καρδίτσας

3η αγωνιστική – 10η αγωνιστική

Απόλλων Καρδίτσας – Φίλιππος
Πράσινη Γωνιά – Ελπίδα Καρδίτσας
Α.Σ. Φαρσάλων – Γόμφοι
Άγιος Νέστορας – Θεσσαλικός Ματαράγκας

4η αγωνιστική – 11η αγωνιστική

Α.Σ. Φαρσάλων – Άγιος Νέστορας
Γόμφοι – Πράσινη Γωνιά
Ελπίδα ΚαρδίτσαςΑπόλλων Καρδίτσας
Φίλιππος – Θεσσαλικός Ματαράγκας

5η αγωνιστική – 12η αγωνιστική

Απόλλων Καρδίτσας – Γόμφοι
Πράσινη Γωνιά – Α.Σ. Φαρσάλων
Θεσσαλικός ΜαταράγκαςΕλπίδα Καρδίτσας
Άγιος Νέστορας – Φίλιππος

6η αγωνιστική – 13η αγωνιστική

Πράσινη Γωνιά – Άγιος Νέστορας
Α.Σ. Φαρσάλων – Απόλλων Καρδίτσας
Γόμφοι – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Ελπίδα Καρδίτσας – Φίλιππος

7η αγωνιστική – 14η αγωνιστική

Απόλλων Καρδίτσας – Πράσινη Γωνιά
Φίλιππος – Γόμφοι
Θεσσαλικός Ματαράγκας – Α.Σ. Φαρσάλων
Άγιος Νέστορας – Ελπίδα Καρδίτσας