«Χ»άθηκε ευκαιρία για τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου!

Ο Απόλλων Μακρυχωρίου μπήκε όπως έπρεπε στο ματς με τον Αστέρα Ιτέας.

Προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με δύο έξοχα γκολ του Αποστόλη Τεντολούρη, ήλεγχε το ρυθμό και την πίεση των φιλοξενούμενων, αλλά στην επανάληψη δεν  κατάφερε να διατηρήσει ένα πολύτιμο προβάδισμα που τον έφερνε αγκαλιά με τη δεύτερη εντός έδρας νίκη και αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στο ΔΑΚ της Καρδίτσας για την 6η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Στο 2ο λεπτό πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, με τον Ξέρρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση και τον Πάππο να μπλοκάρει.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8′ με τον Αποστόλη Τεντολούρη να σουτάρει στην κίνηση εκτός περιοχής και να νικά τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 1-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Απόλλων πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον δράστη και πάλι τον Αποστόλη Τεντολούρη.

Ο μεσοεπιθετικός των «Κυανόλευκων», με μια εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια και πανέμορφο πλασέ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάππου.

Στο 54ο λεπτό ο Αστέρας Ιτέας έχασε σπουδαία ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι, όταν ο Γεωργουσόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Γεωργατζά, πλάσαρε αλλά ο Ισούφης έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι τελικά μείωσαν στο 63ο λεπτό μετά από γύρισμα του Γεωργουσόπουλου και πλασέ του Κακκάβα από το σημείο του πέναλτι.

Στην επόμενη φάση ο νεοεισελθών Τζούνιορ Εμβέλε που έκανε το ντεμπούτο του, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο Μυργιώτης με ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ στο 78′ παραλίγο να σκοράρει αλλά ο Πάππος έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα της Ιτέας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 84′ με τον Κοντογιώργο να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Τελικά ο Αστέρας έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 91ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Απόλλωνα και πάλι ο Κακκαβάς με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Οι γηπεδούχοι θα πρέπει να πούμε πως διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ στη φάση του γκολ της ισοφάρισης.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Β. Καραγιάννης): Γεωργαντζάς, Κουλοκτσής, Φ. Αργυρόπουλος (72′ Μιντζάλι), Ισούφης, Τσιμπούκας, Κοντοβάς, Κατσιγιάννης (56′ Εμβελέ), Τζουμάκης (82′ Πατσιούρας), Αλ. Κρανιώτης, Απ. Τεντολούρης, Ξέρρας (69′ Μυργιώτης).

Αστέρας Ιτέας (Π. Ανδράλας): Πάππος, Ρέλλας,  Νικολόπουλος, Ηλιάδης, Κοντογιώργος,  Μαυρόπουλος, Γεωργουσόπουλος, Μαλισσόβας, Αλεξίου, Κακκάβας, Σεΐτι.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3 Νοεμβρίου

ΓΣ Αλμυρού – ΑΣ Μετέωρα 1-1 (70’ Τζοβάρας – 46’ Κιάκος)

Κυριακή 4 Νοεμβρίου

Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΟ Σελλάνων 1-2 (84’ Πετράκης – 22’ Τζέκος, 39’ Κόκκινος)
Απόλλων Μακρυχωρίου – Αστέρας Ιτέας 2-2 (8’, 44’ Τεντολούρης – 64’, 91′ Κακκάβας)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Πιερικός 2-2 (46’ Κατσαμάγκας, 54’ πέν. Παπαδόπουλος – 37’ Κυπαρίσσης, 71’ Κραγιόπουλος)
ΑΟ Στυλίδας – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-3 (12’, 24’, 53’ Λέντας, 48’ Καραλής – 20’ Γόρδιος, 76’ Τσιάτας, 90’ Καρβούνης)
Φωκικός – Θησέας Αγριάς 2-0 (16’ Μεγάλος, 65’ Κυριακόπουλος)
Νίκη Βόλου – Ολυμπιακός Βόλου 0-0