Φιλικό με φινάλε-θρίλερ για Τιτάνες Παλαμά και Αναγέννηση Καρδίτσας! (pics)

Φιλικό παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον διεξήχθη την Κυριακή (16/9) στον Παλαμά.

Οι Τιτάνες υποδέχτηκαν την Αναγέννηση, σε ένα τεστ που ήρθε 24 ώρες μετά την αγωνιστική δραστηριότητα που είχαν και οι δύο σημερινοί αντίπαλοι, οι μεν γηπεδούχοι με αντίπαλο τον Αστέρα Λάρισας για τα «Τιτάνεια 2018»  και οι δε Κιτρινόμαυροι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Καρδίτσας για τη 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.

Μπροστά σε περίπου 60 θεατές, οι δύο ομάδες δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα, έδειξαν να αλλάζουν επίπεδο ετοιμότητας όσο προχωρά η περίοδος προετοιμασίας τους αλλά η προσπάθεια δόμησης ομοιογένειας συνεχίζεται και βρίσκεται ακόμη σε πρώιμο στάδιο.

Το επίπεδο δυσκολίας ήταν τέτοιο για αμφότερους τους αντιπάλους που θα μπορούσε να αναδείξει δυνατά αλλά και τρωτά σημεία για τους Χρήστο Ζαχαρέλη και Σπύρο Παππά, Βασίλη Κρομμύδα, οι οποίοι χρησιμοποίησαν όλους τους διαθέσιμους αθλητές τους και εξήγαγαν κάποια αξιόπιστα συμπεράσματα.

Το ματς είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, διακυμάνσεις και επιμέρους καλά διαστήματα που άλλαζαν τη ροή του αγώνα αλλά φανέρωναν πως ακόμη η σταθερότητα λείπει σε ό,τι αφορά τη διάρκεια απόδοσης.

Πάντως, τα παραπάνω στοιχεία προσέφεραν στο κοινό μία αμφίρροπη αναμέτρηση με φινάλε άγριας ομορφιάς, όπου οι Τιτάνες πήραν την άτυπη νίκη με 65-63.

Η Αναγέννηση, μετά το 23-17 του α’ δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 23-26, έχοντας σερί 0-9 (15′), με τους Τιτάνες να ανταποδίδουν και να φτάνουν στο 35-28 στο 17′, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 38-37.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το επιμέρους σκορ ήταν 8-6 (ενδεικτικά αναφέρουμε ότι μέχρι το 28′ είχαν σημειωθεί έξι πόντοι, όλοι για τους Παλαμιώτες), για το 46-43.

Η τελευταία περίοδος είχε σκαμπανεβάσματα και μεγάλες ανατροπές. Αρχικά  οι Τιτάνες προηγήθηκαν με 49-43, με την Αναγέννηση να τρέχει σερί 0-7 και να προσπερνά για το 49-50.

Ένα  σερί 12-2 στο 36′ έφερε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 61-52, παρόλα αυτά, η ΑΣΑ αντέδρασε και με δικό της σερί 0-11 (!), προσπέρασε 58″ πριν το φινάλε για το 61-63.

Ο Κατσαδούρος, μετά το τάιμ-άουτ των Τιτάνων ισοφάρισε σε 63-63 και ο ίδιος παίχτης με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τους Τιτάνες για το 65-63, 5″ πριν το τέλος. Στην  τελευταία φάση ο Κοβάτσεφ αστόχησε και έτσι το τελικό σκορ έμελλε να είναι το προαναφερθέν.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι για τους Τιτάνες δεν αγωνίστηκαν οι Γκογκίδης, Θανασάρας, Τσούμας, Καραδήμας, Κουτρούλης, ενώ η Αναγέννηση στερήθηκε των υπηρεσιών του Χ. Αντωνίου και Στ. Αργύρη.

Για την ΑΣΑ, ντεμπούτο -έστω και ανεπίσημο- πραγματοποίησε ο νεαρός φόργουορντ, Παναγιώτης Σπανόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 38-37, 46-43, 65-63

Τιτάνες Παλαμά (Χρ. Ζαχαρέλης): Κατσαδούρος, Χρ. Ζωιτσάκος, Καραϊσκάκης, Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσιαμπάς, Μακρής, Αρχοντούλης, Χανέλλι

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Β. Κρομμύδας): Κοβάτσεφ, Πεσλής, Χατζηγούλας, Ευ. Φαλιάκης, Τσέλιος, Νότος, Πανταζής, Σπανόπουλος, Καλλιάρας