Φιλική νίκη επί της Βαγγελίτσας Κουσιάντζα για τον Θεσσαλικό Γοργοβιτών

Φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσαν χθες το απόγευμα στο γήπεδο των Γοργοβιτών ο τοπικός Θεσσαλικός και η Βαγγελίτσα Κουσιάντζα, σε μια πρόβα τζενεράλε ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων της Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας που θα αρχίσουν το προσεχές Σαββατοκύριακο (6-7/10).

Σε έναν καλό αγωνιστικό χώρο, παρά την έντονη βροχόπτωση πριν αλλά και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1, δείχνοντας κατά διαστήματα κάποια καλά στοιχεία, απόρροια και της εμπειρίας που διαθέτουν στο ρόστερ τους, ενώ θετικό πρόσωπο παρουσίασαν και οι «μαυροκόκκινοι», που, παρά την ήττα, στάθηκαν αρκετά καλά απέναντι σε ένα εκ’ των φαβορί της κατηγορίας.

Η ομάδα της Καρδίτσας ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 15′, όταν ο Ασπιώτης έκανε τρομερή κούρσα από δεξιά και δεχόμενος την ασίστ του Αναγνωστόπουλου, άνοιξε το σκορ με πλασέ στην κίνηση, με τον Θεσσαλικό να φέρνει το ματς στα ίσα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με τον Πέτρου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή των «μαυροκόκκινων», σκοράροντας με δυνατό σουτ. Με την έναρξη της επανάληψης, ο νεαρός Κυρίτσης έφερε «τούμπα» το ματς με τρομερό γκολ, ενώ το τελικό 3-1 σημείωσε και πάλι ο Πέτρου, στις καθυστερήσεις.

Στην πρεμιέρα της Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, ο Θεσσαλικός θα υποδεχθεί την Ακαδημία Ορφέας Καρδίτσας, ενώ η Βαγγελίτσα Κουσιάντζα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αίαντα Καρποχωρίου.