Φιλική ήττα στην ΑΕΛ με πολλές δοκιμές για τις Ελπίδες

Το πρώτο φιλικό τεστ στο β’ στάδιο προετοιμασίας που διάγουν φέτος, έδωσαν οι Ελπίδες σήμερα (23/9) στη Λάρισα.

Η σεζόν φέτος ξεκίνησε νωρίς για τις δευτεραθλήτριες Ελλάδος, καθώς την πρώτη εβδομάδα του Ιουλίου έκαναν το βασικό στάδιο προετοιμασίας για την Ευρωπαϊκή τους συμμετοχή και ακολούθως αγωνίστηκαν στη Λετονία για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ακολούθησε μία περίοδος ανασύνταξης και αναδιοργάνωσης, καθώς η προετοιμασία του Ιουλίου επικεντρώθηκε αποκλειστικά στην Ευρωπαϊκή παρουσία και εδώ και 15 ημέρες οι Ελπίδες ξαναμπήκαν σε ρυθμούς μονταρίσματος για το πρωτάθλημα, γνωρίζοντας ότι χρόνος υπάρχει ακόμα, αφού μόλις  την Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου θα διενεργηθεί η κλήρωση της Α’ Εθνικής 2018-19.

Με το «λίφτινγκ»  που επιχειρείται και πολλά νέα πρόσωπα, οι δοκιμές ακόμη σε σχήματα και παίχτριες είναι απαραίτητες και έτσι λειτούργησε το σημερινό φιλικό με την ΑΕΛ εκτός έδρας.

Οι Ελπίδες μπορεί να ηττήθηκαν με 4-2 σε ένα ματς 80 λεπτών αλλά είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή τον Τάκη Κουτσονάσιο και τους συνεργάτες του.

Αυτό που απασχολεί είναι η εξαγωγή χρήσιμων πληροφοριών για την κάθε παίχτρια ξεχωριστά, η απόκτηση ομοιογένειας και πώς μπορεί να αντληθεί το μάξιμουμ των δυνατοτήτων των ποδοσφαιριστριών σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο.

Με μία εξαιρετικά νεανική ομάδα, έχοντας μ.ο. ηλικίας κάτω από τα 20 έτη και με απούσα τις Μισιρλή, Λιάκου, οι Ελπίδες είχαν βελτιωμένη εικόνα στο β’ ημίχρονο όπου πίεσαν και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, έδειξαν ωστόσο ότι έχουν πολύ δρόμο για να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο και δουλειά σε όλους τους τομείς.

Κάθε νέα αρχή, άλλωστε απαιτεί «βαθιά τομή» και έτσι θα πορευτούν φέτος οι δευτεραθλήτριες.

Για την ιστορία, το σκορ του ημιχρόνου ήταν 3-1. Η Σρετένοβιτς σημείωσε τέσσερα γκολ για την ΑΕΛ, ανοίγοντας το σκορ για το 1-0 και στη συνέχεια οι Ελπίδες ισοφάρισαν με τη Γιαμαλή σε 1-1. Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ της Σρετένοβιτς για το 3-1 του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος οι Ελπίδες κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2 με τη νεαποκτηθείσα Ολίβια Ανόκιε που έδειξε καλά στοιχεία, ενώ πίεσε και για την ισοφάριση, έχοντας καλές στιγμές με τις Καπαρέλη, Γιαμαλή.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε η Γιόβανα Σρετένοβιτς.

Ελπίδες (Τ. Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Τσέλιου (50′ Χαντζίου), Πύθουλα, Σίμου, Χριστοδούλου, Ξάνθη, Ανόκιε, Τζαφέρη (60′ Σακελλαρίου, Καπαρέλη, Γιαμαλή, Ατσεαμπόνγκ