Υποκλίθηκε στην ΑΣΑ η ΑΕΚ! (photos)

Υπόκλιση στην Αναγέννηση από την ΑΕΚ! Η Αναγέννηση Καρδίτσας ήρθε ισόπαλη 2-2 με την ΑΕΚ, παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 από το 47′ πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισε τις εντυπώσεις!

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (9)

Η Αναγέννηση μπροστά σε 2500 φιλάθλους, εκ των οποίων οι 500 στο πέταλο ήταν φίλαθλοι της ΑΕΚ, έκανε επικό come back και αν ήταν πιο τυχερή στο φινάλε μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη!

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (12) anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (1)

Μπορεί τις δύο ομάδες να χώριζε μια κατηγορία, μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έκαναν rotation και να αγωνίζονταν χωρίς βασικούς παίκτες τους, όμως το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 0-2 στις αρχές της επανάληψης, δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στην Αναγέννηση!

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (17)

Οι «κιτρινόμαυροι» της Καρδίτσας βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, έβγαλαν πάθος και θέληση και σ’ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, κοίταξαν στα ίσα τον αντίπαλό τους και πήραν ένα σπουδαίο βαθμό που ισοδυναμεί με νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι που παρατάχτηκαν με ροζ εμφάνιση μπήκαν καλύτερα στο πρώτο τέταρτο και με κύριο εκφραστή τον Πατίτο που ήταν από τους λίγους διακριθέντες είχαν δύο καλές στιγμές.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (27)

Στο 4′ ο Ζόριτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Αναγέννησης, όμως παρεμποδίστηκε και δεν μπόρεσε να πλασάρει και στο 15′ ο Πέκχαρτ με προβολή δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Πρίφτη.

Στο 20′ το σουτ του Μπλέντι από πλάγια θέση εξουδέτερωσε ο Ανέστης στη γωνία του.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (30)

Στο δεύτερο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου η Αναγέννηση ισορρόπησε και ανέβασε απόδοση έχοντας πάρει μάλιστα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Ωστόσο η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ σ’ένα χρονικά σημείο που δεν έδειχνε να απειλείται η γηπεδούχος ομάδα. Ο Πατίτο έκανε ωραία κίνηση και μοίρασε στον Πέκχαρτ ο οποίος έπιασε ωραίο σουτ και άνοιξε το σκορ μέσα σε πανηγυρισμούς των φιλάθλων της ΑΕΚ στο πέταλο πίσω από την εστία του Πρίφτη.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (41)

Με την έναρξη της επανάληψης σχεδόν, ξανά σε μια ανύποπτη φάση η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με σκόρερ ξανά τον Πέκχαρτ που με κοντινή προβολή αξιοποίησε τη σέντρα του Μπακάκη για το 0-2.

Οι παίκτες του Μάγγου δεν το έβαλαν κάτω και από το 0-2 λειτούργησαν σαν να τους «χτύπησε» το ρεύμα.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (42)

Στο 59′ ο Μπλέντι έβγαλε από τα αριστερά τη σέντρα και ο Μπιτέλης στην κίνηση έκανε ωραίο τακουνάκι στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπιτέλης έβγαλε έξυπνη πάσα στον 19χρονο Ξέρρα, που είχε περάσει πριν λίγο στον αγωνιστικό χώρο, όμως από κοντά έκανε την προβολή και νικήθηκε από τον Ανέστη με την άμυνα της ΑΕΚ να είναι αδρανής.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (43)

Τελικά στο 68′ οι Καρδιτσιώτες σκόραραν το γκολ που δικαιούνταν βάσει απόδοσης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φέτσης εκτέλεση με αριστουτεχνικό τρόπο το φάουλ, ο Τζέκος «οριζοντιώθηκε» και έπιασε την κεφαλιά για να μειώσει σε 1-2.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (44)

Το γκολ αυτό δεν καθησύχασε την ΑΣΑ που έψαξε και το δεύτερο τέρμα! Στο 75′ ο Τζέκος έκανε το κοντρόλ και στην κίνηση έπιασε ωραίο βολέ με τον Ανέστη να είναι εκτός θέσης και να αποκρούει σε κόρνερ.

Το κόρνερ εκτέλεσε ο Μπλέντι στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου βρισκόταν ο Μάιγκα που νίκησε στον αέρα τον Τζανετόπουλο και με το κεφάλι ισοφάρισε σε 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς αυτή τη φορά των φιλάθλων της Καρδιτσιώτικης ομάδας.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (47)

Στο τελευταίο τέταρτο μαζί με τις καθυστερήσεις περίμενε κανείς να απειλήσει η ΑΕΚ, όμως οι παίκτες της δεν έβγαλαν διάθεση και πάθος και ο Τζέκος λίγο έλειψε στο 89′ να χαρίσει και τη νίκη στην ομάδα του, όμως το πλασέ του κατέληξε μόλις άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα του Βάτσιου βρήκε τους παίκτες της Αναγέννησης χαρούμενους από το τελικό 2-2, αλλά και από την εμφάνιση απέναντι σε μια εκ των κορυφαίων ομάδων της χώρας.

anagennhsh karditsas aek kypello 2016-17 (50)

Τα γκολ: 68′ Τζέκος, 76′ Μάιγκα – 36′, 47′ Πέκχαρτ

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Καραγιάννης, Δημόπουλος, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Σμίλτος (46′ Τσιλούλης), Φέτσης, Μπλέντι, Τζέκος, Μπιτέλης (81′ Τσόπελας), Ντιατά (56′ Ξέρρας)

ΑΕΚ (Ζοσέ Μοράις): Ανέστης, Γιαννούτσος, Μανωλάς, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Πατίτο Ροντρίγκεζ (86′ Αραβίδης), Γαλανόπουλος, Τσέλιος (79′ Αλμέιδα), Ζόριτς (67′ Ντίντακ), Πέκχαρτ