Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αμπελώνα ο ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»

Πολύ δύσκολη αποστολή είχε ο ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» κόντρα στον ΓΣ Αμπελώνα για τη 12η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Στο κλειστό του Μουζακίου, οι Κιτρινόμαυροι άνοιξαν την αυλαία του β’ γύρου και ηττήθηκαν με 51-86 από μία πολύ έμπειρη ομάδα που διέθετε περισσότερες λύσεις στο παιχνίδι της.

Η κλάση, λοιπόν των φιλοξενούμενων και η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε από το 1ο δεκάλεπτο όταν το σκορ ήταν 2-25, ενώ στο ίδιο μήκος κύματος κύλησε το ματς μέχρι το 25′.

Από εκεί και πέρα, οι Κιτρινόμαυροι βελτιώθηκαν στην επίθεσή τους και κατάφεραν να ξεπεράσουν τους 50 πόντους με την εμφάνισή τους στην 4η περίοδο, διάστημα πάντως που ο ΓΣ Αμπελώνα έκανε «βαθύ» ροτέισον.

Τα δεκάλεπτα: 2-25, 18-48, 31-71, 51-86

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Θ. Γκότσης): Πλαΐτης 2, Αργύρης, Γκότσης 14 (1), Χ. Γκαραβέλας, Κόλλιας 15 (2), Πάβελιτς, Πόππης 18 (3), Σκύλλας 2, Ομέρι, Κ. Γκαραβέλας, Στεργιούλης.

Γ.Σ. Αμπελώνα (Αν. Γιαννόπουλος): Κονδυλόπουλος 8, Ε. Τεκούσης 13 (1), Γκανέτσας 9 (1), Μπιζιάκης 11, Μανώλας 20 (5), Τσακνάκης 10 (2), Βλησσαρούλης 7, Καραγιάννης, Αποστολάκης 2, Π. Τεκούσης 6.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο 19 Ιανουαρίου

Γ.Σ.Νίκαιας – Αστέρας 80-83
Γ.Σ.Μουζακίου  «Γ. Πασιαλής» – Γ.Σ.Αμπελώνα 51-86
ΓΣΕ Ελασσόνας -ΓΣ Σοφάδων 74-88

Κυριακή 20 Ιανουαρίου
Δαναοί Τρικάλων – Γόμφοι
Φοίβος Γιάννουλης – Αναγέννηση Καρδίτσας
Φαλώρεια – ΑΕΛ

Η βαθμολογία:

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ
1. Γ.Σ. Αμπελώνα 22 12 10 2 953 704 +249
2. Αναγέννηση Καρδίτσας 22 11 11 0 980 760 +220
3. Γόμφοι 20 11 9 2 795 594 +201
4. Γ.Σ. Σοφάδων* 19 11 8 3 914 711 +203
5. Δαναοί Τρικάλων 19 11 8 3 822 672 +150
6. Αστέρας Λάρισας* 17 11 6 5 754 691 +63
7. Γ.Σ. Νίκαιας 17 12 5 7 884 937 -53
8. Γ.Σ.Ε Ελασσόνας 16 12 4 8 789 962 -173
9. ΑΕΛ 14 11 3 8 675 744 -69
10. Φοίβος Γιάννουλης 13 11 2 9 602 756 -154
11. Φαλώρεια 13 11 2 9 592 796 -204
12. Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» 12 12 0 12 579 1012 -433

 

Η επόμενη (13η) αγωνιστική (26/1):

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΓΣΕ Ελασσόνας
Γόμφοι – Φοίβος Γιάννουλης
Γ.Σ.Αμπελώνα – Δαναοί Τρικάλων
Αστέρας Λάρισας – Γ.Σ.Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»
ΑΕΛ – Γ.Σ.Νίκαιας
ΓΣ Σοφάδων – Φαλώρεια