Υπέκυψαν στην ανωτερότητα του ΠΑΟΚ οι Ελπίδες

Η κούραση, οι απουσίες των Ελπίδων αλλά και η κλάση του ΠΑΟΚ δεν επέτρεψαν την ομάδα της Καρδίτσας να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την εξ’αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Γυναικών.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Τάκη Κουτσονάσιου ηττήθηκε με 0-5 από τον πρωταθλητή Ελλάδος, σε ένα ματς όπου οι Ελπίδες παρατάχθηκαν με σύνθεση ανάγκης λόγω τραυματιών και τιμωρημένων ποδοσφαιριστριών, δίνοντας το τρίτο παιχνίδι τους σε διάστημα μίας εβδομάδας.

Οι Ελπίδες, χωρίς τις Σίμου, Λιάκου, Χριστοδούλου, Τζαφέρη και Μανούκα ήταν αντιστάθηκαν έως το πρώτο 25λεπτο, καθώς μετά το πρώτο τέρμα του ΠΑΟΚ «άνοιξε» το ματς υπέρ του Δικεφάλου του Βορρά.

Πρωταγωνίστρια του αγώνα ήταν η Γισέλα Μπεντανκούρ, καθώς η πρώην ποδοσφαιρίστρια των Ελπίδων σκόραρε δύο φορές κόντρα στην παλιά της ομάδα, κόντρα στην οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως αντίπαλος, χωρίς να πανηγυρίσει τις επιτυχίες της, ενώ πριν τη σέντρα, το Καρδιτσιώτικο συγκρότημα τη βράβευσε, απονέμοντάς την ανθοδέσμη και μία φανέλα με τον αριθμό που φορούσε κατά την παρουσία της στην Καρδίτσα.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά της Μπεντανκούρ στο 23ο λεπτό της μετά από σέντρα της Μήτκου για να τη διαδεχθεί λίγα μόλις λεπτά αργότερα, στο 27′ η Αναστασία Σπυριδωνίδου, η οποία διαμόρφωσε το 0-2 με διαγώνιο πλασέ, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είδε την Στράντζαλη να σημαδεύει με δύναμη το αριστερό κάθετο δοκάρι της Τσιλίκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «Ασπρόμαυρες» ξεκίνησαν με δοκάρι της Μπεντανκούρ μόλις στο 47′, ενώ έκαναν το 0-3 στο 49′ με την Κολομβιανή ποδοσφαιρίστρια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από πλασέ, σε μεταβίβαση της Δοϊρανλή.

Ακολούθως η Δοϊρανλή που μπήκε λίγο νωρίτερα στο γήπεδο έκανε το 0-4 στο 75′, με τη Θωμαΐδα Βαρδαλή να την ακολουθεί για το 0-5 στο 81ο λεπτό του αγώνα, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο ματς παρευρέθηκαν περίπου 150 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων και ο ομοσπονδιακός προπονητής κ. Αντώνης Πριόνας.

Ελπίδες (Τ. Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Χαντζίου, Λατίφι, Πύθουλα, Μισιρλή, Κόλλια, Ξάνθη, Καπαρέλη, Αναστασίου, Σακελλαρίου, Μάλλιαρη.

ΠΑΟΚ: Νάση, Σμίλκοβιτς, Κακαμπούκη, Πατερνά (74′ Καραπέτσα), Στράντζαλη, Πούλιου, Χατζηγιαννίδου, Σπυριδωνίδου, Βαρδαλή, Betancourt (74′ Γεωργίου), Μήτκου.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η Επίθ. Άμυν. Διάφ.
11. Πανσερραϊκή* 3 9 1 0 8 6 35 -29

*Άρης, Πανσερραϊκή, Προοδευτική Περάματος, Τρίκαλα, Εργοτέλης, ΑΕΛ έχουν από ένα ματς λιγότερο