Ο Αίας Μαραθέας έκαμψε με ανατροπή την αντίσταση του Αετού Καλλιφωνίου εκτός έδρας, με τις δύο ομάδες να είναι νεοφώτιστες, φέτος, στην Α1 ΕΠΣΚ, ενώ στο Παλαιοκκλήσι, ο τοπικός Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και ως επίσης νεοφώτιστος στην Α1, είδε τον Άρη Καρδίτσας να περνάει  με διπλό πρόκρισης.

Α.Ο Μαγούλας – ΣΦ Αργεντινή Καρδίτσας 0-0 κ.α. (0-0 παρ., 4-3 πεν.)
Α.Σ Ήφαιστος – Π.Ο Αστέρας Δασοχωρίου 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Α.Σ Αργιθέας – Άρης Φίλιας 1-1 κ.α. (1-0 ημίχρονο), (3-1 παρ.)

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των χθεσινών αγώνων

Κυριακή 9-9-2018 | 16:30

Αετός Καλλιφωνίου – Αίας Μαραθέας 2-3 (2-1 ημίχρονο)
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Άρης Καρδίτσας 0-1 (0-0 ημίχρονο)

Αετός Καλλιφωνίου – Αίας Μαραθέας

Ματς με συναρπαστική τροπή και φινάλε στο Καλλιφώνι! Παρά την αφόρητη ζέστη, οι δύο ομάδες έδειξαν -όσο το ματς εξελισσόταν- πως έχουν μεγαλύτερη διάθεση να αποδώσουν ποδόσφαιρο με τελικές προσπάθειες και στο 17′ ο Πούλιος έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Ο Αίας ισοφάρισε με τέρμα του Θοδωρή Κρικέλη στο 32′, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου και πάλι ο Πούλιος επανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του Σάκη Καλαμπάκα.

Στο β’ ημίχρονο, ο Αίας που προσπάθησε να κλείσει τους χώρους, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και το πέτυχε με κεφαλιά του Αποστόλη Κοκκότη στο 65′ για το 2-2.

Πάνω που οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν για να ανακτήσουν ξανά τα ηνία του αγώνα, αστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι στο 83′ με τον Πούλιο να βλέπει την προσπάθειά του να αποκρούεται από τον -κατά συνθήκη- τερματοφύλακα Καρέτσο, η ομάδα του Δημήτρη Μανασή ήταν αυτή που «χτύπησε» με τον Βάσκο στο 92′ φτάνοντας στο 2-3 που έδωσε το διπλό πρόκρισης.

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Άρης Καρδίτσας

Φανερά εκτός ρυθμού έδειξαν οι δύο ομάδες, σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο, κάτω από υψηλή θερμοκρασία που παρακολούθησαν περισσότεροι από 150 θεατές.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο πατούσε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή αλλά δεν κατάφερνε στην τελική πάσα να απειλήσει την εστία του Ζάρρα.

Στο β’ ημίχρονο το ματς είχε πανομοιότυπο τέμπο, με τον Άρη να  δείχνει ότι έχει περισσότερες δυνάμεις και τελικά να παίρνει τη νίκη με τις «χρυσές» αλλαγές του. Στο 73′ ο Σβερώνης έκανε γέμισμα, ο Νούλας δεν υπολόγισε καλά την τροχιά της μπάλας και ο Μπάτζιος επωφελήθηκε για το 0-1 που έκρινε και τον αγώνα.

Β’ Φάση (15-16 Σεπτεμβρίου)