Karditsa Sportiva

Τρίτη και…φαρμακερή για Αναγέννηση εκτός έδρας

Η Αναγέννηση αν και σκόραρε για πρώτη φορά μακριά από την Καρδίτσα, ισοφαρίζοντας τον Καραϊσκάκη στην Άρτα, είδε στο β’ μέρος τους νεοφώτιστους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα ατομικά λάθη των Κιτρινόμαυρων και τελικά να μην αποφεύγουν την τρίτη ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς.

Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα ήταν εκείνο που δημιούργησε πρώτο ευκαιρίες για γκολ, μένοντας όμως πίσω στο σκορ για να ισοφαρίσει με έξοχο συνδυασμό των Τζέκου-Χαντζάρα και εκτέλεση του Πλαβούκου. Στην επανάληψη, το γρήγορο γκολ του Λουκίνα (50′) και το νέο τέρμα του ίδιου ποδοσφαιριστή διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Η Αναγέννηση μετά από το αρχικό ξάφνιασμα του γρήγορου γκολ προσπάθησε και κατάφερε να ισορροπήσει δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει

. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη στις δύο εστίες, με την Αναγέννηση να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 15′, όταν σε μια παρόμοια φάση με αυτή του 2ου λεπτού, ο Πλαβούκος βρήκε το Χαντζάρα, που έκανε την προβολή, με το Μέλκα να κάνει μια πραγματικά φανταστική απόκρουση, βγάζοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή του.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σταματάκης προσπάθησε να απειλήσει με σουτ αλλά και αυτή την φορά ο Μέλκα κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την εστία του μπλοκάροντας.

Μοιρασμένη η συνέχεια με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρά υπεροχή αλλά και να δημιουργούν ευκαιρίες όπως αυτή στο 23′ όταν ο Δημητριάδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μακρής έπιασε το γυριστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκέκα. Νέα ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους. Από λάθος αμυντικού της Αναγέννησης ο Λουκίνας έκλεψε την μπάλα για να πλασάρει όμως άουτ.

Η ομάδας της Καρδίτσας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε στο 28′ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Σταματάκης και Τζέκος, βγήκαν στην αντεπίθεση με τον πρώτο να κάνει την σέντρα και τον Πλαβούκο με προβολή να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με καλό ρυθμό και την Αναγέννηση να προσπαθεί να είναι επικίνδυνη με αντεπιθέσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης άλλο ένα γρήγορο γκολ έφερε τους κιτρινόμαυρους πίσω στο σκορ. Στο 50′ λάθος γύρισμα του Ποζατζίδη, ο Λουκίνας βγήκε τετ α τετ με τον Γκέκα, και με πλασέ έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με την Αναγέννηση να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης που όμως δεν ήρθε. Αντίθετα στο 76′ σέντρα του Παπανίκου στον Λουκίνα, με τον επιθετικό της ΑΕ Καραϊσκάκης να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά κάνοντας το 3-1.

Παρά την προσπάθεια της Αναγέννησης στη συνέχεια (στο 73′, ο Παπαευθυμίου που είχε περάσει ως αλλαγή, σούταρε δυνατά από την καρδιά της άμυνας του Καραϊσκάκη, όμως η μπάλα έφυγε περίπου ένα μέτρο πάνω από την εστία του Μέλκα) τίποτα δεν άλλαξε με το 3-1 να είναι το τελικό σκορ και τους κιτρινόμαυρους για ένα ακόμη παιχνίδι να πληρώνουν τα λάθη τους με ήττα.

Κίτρινες: 37′ Λουκίνας, 54′ Δημητριάδης – 30′ Καρρίκι, 52′ Χαντζάρας, 59′ Κισκαμπάνης

Τα γκολ: 3′ Μακρής, 50′, 76′ Λουκίνας – 28′ Πλαβούκος

Καραϊσκάκης Άρτας (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής (88’ Μουκίδης), Μακρίδης, Κόλλινς, Χούσος (91’ Αβραμίδης), Δημητριάδης, Κυριάκης (72’ Γυφτοκώστας), Λουκίνας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης, Πλαβούκος, Τζέκος (80’ Παπαευθυμίου), Χαντζάρας (70’ Κονέ).

Αχαρναϊκός – Πανσερραϊκός 0-3 α.α
Άρης – ΑΟΧ/Κισσαμικός 1-0 (45′ Μπαργκάν)
Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας 1-0 (27′ Αποστολόπουλος)
ΑΕ Καραϊσκάκης – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-1 (3′ Μακρής, 50′, 76′ Λουκίνας – 28′ Πλαβούκος)
Απόλλων Λάρισας – Αιγινιακός 1-0 (45’+2′ Αγρόδημος)