Το τοπικό ντέρμπι στον Απόλλωνα, 4×4 η Ματαράγκα! (photos)

Με νικητή τον Απόλλωνα έληξε το τοπικό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στη Β’ ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα του Σπύρου Παππά που ήταν τυπικά φιλοξενούμενη, επικράτησε στο κλειστό της πόλης της Ελπίδας με 44-61 και πήρε τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο (αυτό που αναβλήθηκε κόντρα στον Φίλιππο). Το 4×4 δε δυσκολεύτηκε να κάνει ο Γ.Σ. Ματαράγκας που συνεχίζει στην κορυφή του πρωταθλήματος, αφού επικράτησε και του Φίλιππου στα Τρίκαλα με 56-65.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα πήρε τη νίκη κόντρα στην Ελπίδα ο Απόλλων Καρδίτσας. Το σύνολο του Σπύρου Παππά πήρε από νωρίς προβάδισμα στο παιχνίδι και δεν άφησε τη συμπολίτισσα ομάδα να πλησιάσει στο σκορ, παρά μόνο στην τελευταία περίοδο που «ροκάνισε» τη διαφορά, διαμορφώνοντας το τελικό 44-61.

Με όπλο την ταχύτητα αλλά και την καλή άμυνα, ο Απόλλων προηγήθηκε με 10-18 στην α’ περίοδο, ενώ η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Κυανόλευκους που αύξησαν τη διαφορά, διαμορφώνοντας το 18-40 του α’ μέρους.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα το 3ο δεκάλεπτο, η Ελπίδα έδειξε να αντιδρά, παρουσιάζοντας καλύτερη εικόνα στην άμυνα, σε ένα σημείο που κατάφερε να κρατήσει τον Απόλλωνα «χαμηλά» επιθετικά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλων με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του και με τον Σπύρο Παππά να δίνει χρόνο συμμετοχής στα παιδιά που προέρχονται από τις ακαδημίες, επικράτησε με 44-61. Κορυφαίοι για τον Απόλλωνα οι Μέλλος, Ναούμ και Μάττας.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 18-40, 30-52, 44-61

Ελπίδα Καρδίτσας: Σκονδριάννης 8, Καραμαγκιόλας, Μητσικώστας, Κουτσώνας 13 (1), Κολτσίδας, Ν. Χρηστάκος 3 (1), Φαλάγγας 4 (1), Φανάρας 7, Θ. Χρηστάκος 7, Αντωνίου 2.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Μέλλος 22 (3), Κοτρώτσιος, Χοντρόπουλος, Μάττας 6, Ναούμ 16 (3), Τσιώτας, Παπαθεοχάρης, Μουταρέλος, Ζήσης 3 (1), Παπακώστας 2, Κωστής 4, Κόφφας 4.

Σε άλλο παιχνίδι με Καρδιτσιώτικο ενδιαφέρον, ο Γ.Σ. Ματαράγκας «πέρασε» από το κλειστό της Μπάρας, επικρατώντας του Φίλιππου Τρικάλων με 56-65. Η ομάδα του Θοδωρή Δίκαρου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι, κατάφερε στη συνέχεια να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και με τριπλέτα-φωτιά στο επιθετικό κομμάτι πέρασε μπροστά, «χτίζοντας» μάλιστα διαφορά στη διάρκεια της β’ και της γ’ περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ για το τελικό 56-65

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 36-36, 43-53, 56-65

Γ.Σ. Ματαράγκας (Θ. Δίκαρος): Θ. Ζουρνατζης 19 (3), Μακρής 5, Σ. Κασιάρης 8 (2), Τρ. Ζωιτσάκος 23 (4), Γκούντρας 2, Χατζής 8, Τουλιάς , Ζιάκας, Α. Κάσσος, Β. Κασσος.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Ελπίδα Καρδίτσας – Απόλλων Καρδίτσας  44-61
Γόμφοι Τρικάλων – Πράσινη Γωνιά 82-47
Α.Σ.  Φαρσάλων – Άγιος Νέστορας 80-47
Φίλιππος Τρικάλων – Γ.Σ. Ματαράγκας 56-65

Ένα τοπικό και ένα βαθμολογικό ντέρμπι περιλαμβάνει η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, καθώς ο Απόλλων υποδέχεται τους δυνατούς, φέτος, Γόμφους, ενώ η Ματαράγκα την Ελπίδα. Όλα αυτά, βέβαια σε δύο εβδομάδες από τώρα, καθώς μεσολαβούν οι προημιτελικοί αγώνες του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.