Το Σούπερ Καπ ξανά στον ΑΟ Σελλάνων!

Το τρίτο σερί «Σούπερ Καπ», τέταρτο της ιστορίας του και τον 7ο τίτλο τα τελευταία δύο χρόνια (από τους συνολικά επτά που μπορούσε να διεκδικήσει σε επίπεδο ΕΠΣΚ), κατέκτησε ο ΑΟ Σελλάνων.

Δείτε ΕΔΩ πλήρες φωτορεπορτάζ από τον αγώνα και τις απονομές που ακολούθησαν

Στον 8ο τελικό «Ευ αγωνίζεσθαι», η ομάδα του Προαστίου επικράτησε με 2-1 του περυσινού πρωταθλητή Α’ ΕΠΣ, Απόλλωνα Μακρυχωρίου, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν 2018-19, σε ένα ματς που εκίνησε με φρενήρη ρυθμό στα πρώτα 20 λεπτά του, όποτε και σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα, καθώς η συνέχεια του έδειξε πως οι ομάδες δε βρίσκονται ακόμη σε βαθμό ετοιμότητας και πως τα πόδια τους είναι βαριά από τις συνεχείς απαιτητικές προπονήσεις.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Σοφάδων, λόγω εργασιών αντικατάστασης χλοοτάπητα στο ΔΑΚ της Καρδίτσας κάτω από υψηλή  θερμοκρασία, παρουσία 450 φιλάθλων, ανάμεσα στους οποίους, ο Δήμαρχος Σοφάδων κ. Θάνος Σκάρλος, ο Δήμαρχος Παλαμά κ. Γιώργος Σακελλαρίου, ο Θεματικός αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας κ. Κώστας Νούσιος, ο αντιδήμαρχος Σοφάδων κ. Παναγιώτης Τουλιάς, ο αναπληρωτής Πρόεδρος της ΕΠΣ Καρδίτσας κ. Γιώργος Λάμπρου, ο ταμίας της ΕΠΣΚ κ. Πέτρος Παπαδάκος, ο πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων και Κυπέλλου της ΕΠΣΚ κ. Γιώργος Κλέτσας και ο αναπληρωτής Γεν. Γραμματέας κ. Θανάσης Παππάς.

Διατάξεις

Και οι δύο ομάδες παρέταξαν σύστημα 4-2-3-1

Ο ΑΟ Σελλάνων ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Ράντο και αμυντική τετράδα, από τα αριστερά προς τα δεξιά τους Τζάνη, Κούρκουλα, Αρχοντή, Παπαγεωργίου. Το δίδυμο των αμυντικών χαφ ήταν οι Υφαντής, Μπιτέλης, πλάγια χαφ, οι Πατσαρούχας (αριστερά), Σωτ. Κόκκινο (δεξιά), οργανωτή τον Γ. Κοντό και μοναδικό προωθημένο τον Τζέκο.

Στην αντίπερα, ο Βάιος Καραγιάννης επέλεξε τον Γεωργαντζά κάτω από τα δοκάρια και αμυντική σύνθεση, από τα αριστερά προς τα δεξιά, τους Κουλοκτσή, Τζιλό, Ισούφη, Δ. Τεντολούρη. Στα αμυντικά χαφ ήταν οι Αλέξανδρος Κρανιώτης, Π. Κοντοβάς, δεξί χαφ ο Κατσιγιάννης, αριστερό ο Τζουμάκης, «δεκάρι» ο Απ. Τεντολούρης και στην  κορυφή της επίθεσης ο Ξέρρας.

Ο ΑΟ Σελλάνων μπήκε με αυτοπεποίθηση στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί με το…«καλημέρα», στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.

Ο Σωτήρης Κόκκινος έβγαλε την μπαλιά στον Τζέκο, ο επιθετικός του ΑΟ Σελλάνων πρόλαβε τον Γεωργαντζά που βγήκε για να κλείσει το πεδίο και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0, παρά την προσπάθεια του Ισούφη να απομακρύνει προ της γραμμής.

Πριν προλάβουν στον Απόλλωνα να καταλάβουν τι έχει συμβεί, η ομάδα του Προαστίου έκανε δύο τα τέρματά της με σκόρερ τον Κοντό. Μετά από πλασαριστή εκτέλεση κόρνερ του Μπιτέλη προς τον Κοντό, ο μέσος των κυπελλούχων ΕΠΣΚ είχε φοβερή επιννόηση και με σέντρα-σουτ «κρέμασε» τον Γεωργαντζά από το σημείο του πλάγιου για το 2-0.

Στο 15’ ο Απόλλων Μακρυχωρίου ζήτησε την αποβολή του τερματοφύλακα Ράντου, όταν από κακή εκτίμηση του Κούρκουλα σε βαθιά μπαλιά, ο Ξέρρας επωφελήθηκε αλλά ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον πορτιέρο του ΑΟ Σελλάνων, με τον Βαφειάδη να καταλογίσει φάουλ και κίτρινη κάρτα.

Στο επόμενο 15λεπτο ο Απόλλων Μακρυχωρίου κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και θα λέγαμε ότι μέχρι το μισάωρο είχε τα ηνία του αγώνα.

Στο 19’, από φάση διαρκείας, ήρθε το γκολ που έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα. Ο Αποστόλης Τεντολούρης σούταρε από το ημικύκλιο, η μπάλα κοντραρίστηκε και κατέληξε στον Ξέρρα, ο οποίος πλάσαρε τον Ράντο από το πέναλτι για το 2-1.

Στα επόμενα λεπτά ο αγώνας στερήθηκε ρυθμού, ενδεικτικό του γεγονότος ότι οι ομάδες βρίσκονται ακόμη σε στάδιο προετοιμασίας.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ημιχρόνου, η ομάδα του Προαστίου επανέκτησε τα ηνία και προσπάθησε να ανεβάσει «στροφές», δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες για γκολ.

Στο 37’ ο ΑΟ Σελλάνων από βαθιά μπαλιά του Κούρκουλα, ο Κοντός βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε τον Γεωργαντζά που έκανε μεγάλη έξοδο και με κεφαλιά είδε την μπάλα να αναχαιτίζεται σε κόρνερ προ της γραμμής από τον Τζιλό.

Ο Μπιτέλης εκτέλεσε το κόρνερ πλασαριστά στον Κοντό, ο οποίος σέντραρε και ο Τζιλός στην προσπάθειά του να απομακρύνει, είδε την κεφαλιά του να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γεωργαντζά.

Στο β’ ημίχρονο το ματς είχε πολύ χαμηλό ρυθμό στα πρώτα 20 λεπτά του, χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία για γκολ.

Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο εκατέρωθεν, ενώ το παιχνίδι έγινε σκληρότερο με αρκετές διακοπές.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη σημειώθηκε από τον ΑΟ Σελλάνων, όταν ο Υφαντής εκτέλεσε στο 63’ κόρνερ, ο Τζέκος διεκδίκησε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Κούρκουλα, η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ.

Στο 69’ ο Απόλλων Μακρυχωρίου «άγγιξε» την ισοφάριση με εκτέλεση φάουλ του νεοεισελθόντα Μυργιώτη που πέρασε «ξυστά» από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ράντου.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι «πάγωσε» χωρίς την αξιόλογη φάση μέχρι το τελευταίο δίλεπτο όπου με ένα φάουλ του Αποστόλη Τεντολούρη από μακρινή απόσταση να περνάει άουτ και ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ του Μυργιώτη που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ράντου, λίγο έλειψε να στείλει το  ματς στην παράταση.

Ο ΑΟ Σελλάνων μέτρησε την απουσία του τερματοφύλακα Παναγιώτη Παπαδόπουλου, το δελτίο του οποίου δεν είναι έτοιμο και αυτή του τραυματία Γιαγιάκου. Στον αντίποδα,  ο Απόλλων Μακρυχωρίου είχε εκτός τον Χρήστο Εκίζογλου, το δελτίο του οποίου δεν ήταν έτοιμο.

Τα γκολ: 5’ Τζέκος, 8’ Κοντός – 19’ Ξέρρας

Κίτρινες: 15’ Ράντος, 57’ Κούρκουλας, 82’ Χάδιαρης – 16’ Ξέρρας

ΑΟ Σελλάνων (Αλ. Κούρτογλου): Ράντος, Τζάνης, Κούρκουλας, Αρχοντής, Παπαγεωργίου, Υφαντής, Κοντός (70’ Χαντζής), Μπιτέλης (78’ Χάδιαρης), Πατσαρούχας (57’ Τσιρογιάννης), Σ. Κόκκινος (84’ Θεοδωρόπουλος), Τζέκος.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Β. Καραγιάννης): Γεωργαντζάς, Κουλοκτσής, Δ. Τεντολούρης, Τζιλός, Ισούφης, Κοντοβάς (89’ Κ. Κρανιώτης), Αλ. Κρανιώτης, Απ. Τεντολούρης, Τζουμάκης (61’ Μυργιώτης), Κατσιγιάννης (84’ Πατσιούρας), Ξέρρας.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, έγιναν οι απονομές. Τα μετάλλια στη διαιτητική τετράδα (Δημήτρη Βαφειάδη, Λευτέρη Βογιατζή, Βασίλη Τακόπουλο, Δημήτρη Μαργιολά) απένειμε ο πρόεδρος της ΕΔ/ ΕΠΣΚ κ. Ευάγγελος Τίκας, στον Απόλλωνα Μακρυχωρίου ο πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων και κυπέλλου κ. Γιώργος Κλέτσας και στον κυπελλούχο ΑΟ Σελλάνων, ο Δήμαρχος Σοφάδων κ. Θάνος Σκάρλος.