Τα «Χ»άλασε στο φινάλε ο ΑΟ Σελλάνων

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που φαινόταν ότι όποιος έφτανε στο γκολ θα κέρδισε, ο ΑΟ Σελλάνων σκόραρε στο 54′ με τον Τσιρογιάννη αλλά δεν κατάφερε να διαφυλάξει το πολύτιμο υπέρ του σκορ, για να αναδειχθεί 1-1 με τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας για τη 15η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Η ομάδα του Προαστίου δέχτηκε την ισοφάριση στο 86′ και έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί βαθμολογικά, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 12 βαθμούς, παραμένοντας πολύ χαμηλά στη γενική κατάταξη.

Το παιχνίδι βελτιώθηκε στην επανάληψη, εκεί που οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο και να βρεθούν σε θέση ισχύος σε ό,τι αφορά την πρόωρη παραμονή, όμως στο φινάλε «τιμωρήθηκαν» από τον Αχιλλέαα που ισοφάρισε με τον νεαποκτηθέντα Κραγιόπουλο.

Ο ΑΟ Σελλάνων είχε ένα σχετικά καλό πρώτο 20λεπτο όπου πίεσε και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ.

Στο 9’ ο Δημολιός από δύσκολη θέση επιχείρησε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίχτης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, φάνηκε να ανατρέπεται αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Στο 15’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά το εκπληκτικό γυριστό σουτ του Τζέκου από το ημικύκλιο της περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Το «ριμπάουντ» επιχείρησε να πάρει ο Τσιρογιάννης αλλά τελευταία στιγμή τον κόντραραν οι αμυντικοί.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 21’ με εκτέλεση κόρνερ και αφού η μπάλα πέρασε από όλους ο Παπαδόπουλος αντέδρασε με υπερένταση.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ματς δεν είχε κάποια άλλη μεγάλη φάση, ενώ ήταν εμφανής η προσπάθεια της Νεοκαισάρειας να «ροκανίσουν» κάθε δευτερόλεπτο που μπορούσαν κάνοντας από νωρίς καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Σελλάνων μπήκε δυνατά και πίεσε από το πρώτο λεπτό. Όπως και στη Στυλίδα έτσι και με τη Νεοκαισάρεια ευτύχησε να πάρει νωρίς το προβάδισμα.

Στο 52’ η μπάλα στρώθηκε στον Τσιρογιάννη που με δυνατό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πλέον υποχρεωμένοι να βγουν από το «καβούκι» τους και να ψάξουν γκολ, κάτι που θα έδινε βέβαια χώρους στο Προάστιο. Κι έτσι έγινε αλλά οι κυανόλευκοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες τους.

Στο 56’ ο Πατσαρούχας έφυγε στην αντεπίθεση και παρότι είχε την ευκαιρία να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα που ήταν έξω από την περιοχή, προτίμησε να προχωρήσει με αποτέλεσμα να ανακοπεί από τους αμυντικούς.

Στο 65’ οι κυανόλευκοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Σε νέα αντεπίθεση ο Τσιρογιάννης πάσαρε στο σωστό χρόνο στον Μπιτέλη που κινήθηκε από αριστερά. Ο έμπειρος μέσος λίγο πλάγια και μέσα από την περιοχή πλάσαρε τον τερματοφύλακα, ο οποίος κατάφερε να ακουμπήσει την μπάλα, αυτή πήρε ύψος και λίγο πριν τη γραμμή απομάκρυνε ο αμυντικός με το κεφάλι.

Στο 76’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπούσδρας βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχη.

Στο 84 ο Κοντός επιχείρησε ένα μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Η ψυχρολουσία ήρθε στο 85’ με τον μοναδικό τρόπο που προσπαθούσε να απειλήσει ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, με στημένη φάση. Φάουλ λίγα μέτρα κάτω από την μεσαία γραμμή εκτελέστηκε με «γέμισμα», η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Κραγιόπουλος με δυνατό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-1.

Στο λίγο χρόνο που απέμεινε και με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στις …καθυστερήσεις, το Προάστιο προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 89’ ο Κόκκινος έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν σούταρε από την γωνία της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Μάλιστα, ο ίδιος λίγο μετά, έχασε στην ταχύτητα τον επιθετικό των φιλοξενούμενων που ξεχύθηκε στην αντεπίθεση αλλά νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ από τον Παπαδόπουλο.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν ένα δυνατό σουτ του Μπακρατσά έξω από την περιοχή που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

ΑΟ Σελλάνων (Στ. Ξηροφώτος): Παπαδόπουλος, Τζάνης, Αρχοντής, Μπούσδρας, Παπαγεωργίου, Χάδιαρης, Μπιτέλης, Τσιρογιάννης, Δημολιός, Πατσαρούχας, Τζέκος. (Αγωνίστηκαν ακόμη Κόκκινος, Κοντός, Μπακρατσάς)

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Κυριακή 20 Ιανουαρίου

ΑΟ Σελλάνων – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1  (54′ Τσιρογιάννης – 86’ Κραγιόπουλος)
Νίκη Βόλου – ΑΟ Στυλίδας 8-0 (5′-36′ Ιορδανίδης, 19′ Φάμπιο, 33′, 48′, 53′ Κέρι, 67′ Βουκομάνοβιτς πεν, 90′ Παπαδήμας)
ΓΣ Αλμυρού – Φωκικός 0-0
Απόλλων Μακρυχωρίου– Θησέας Αγριάς 1-2 (47′ Τσιμπούκας – 35΄Δημητριάδης, 84′ Γιαουπλάρι)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 α.α.
Αστέρας Ιτέας – Πιερικός 2-1 (71′ Σεΐτι, 73′ Αλεξίου – 58′ Ναρίνογλου)
ΑΣ Μετέωρα – Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (37′, 75′ Σκόνδρας)

14. Αναγέννηση Καρδίτσας 1 13 0 1 12 7:37

*Εκκρεμεί ο αγώνας ΑΣ Μετέωρα – Αστέρας Ιτέας της 14ηςαγωνιστικής που έχει ορισθεί για τις 30 Ιανουαρίου.