Συναρπαστικό φινάλε και νίκη στην παράταση για τις Κορασίδες του Γ.Σ. Σοφάδων κόντρα στον Ολυμπιακό Καρδίτσας (photos)

Παιχνίδι για την εξ’αναβολής 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κορασίδων φιλοξενούσε σήμερα (28/12) το πρόγραμμα στο κλειστό της Καρδίτσας όπου ο τοπικός Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Γ.Σ. Σοφάδων.

Δείτε φωτορεπορτάζ στο τέλος του κειμένου

Μετά από μία συναρπαστική «μάχη» που κρίθηκε στην παράταση, οι παίχτριες του Θοδωρή Δίκαρου επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 50-53, έχοντας πέραν της ικανότητας και τύχη στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν η Ρένα Δασκαλοπούλου (η κορυφαία του παρκέ) σκόραρε ένα…ακούσιο καλάθι σε χρονικό σημείο που καθόρισε σε μεγάλο βαθμό τις ισορροπίες του αγώνα.

Η αναμέτρηση συνοδεύτηκε από λεπτές ισορροπίες, με το συγκρότημα του Βαγγέλη Τζέλλα να έχει για τρία δεκάλεπτα το προβάδισμα στο σκορ, έστω και αν σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να το καταστήσει μη ανατρέψιμο.

Το 17-6 της α’ περιόδου μετατράπηκε σε 27-20 στο ημίχρονο, με τις Μακρή και Γιαβάζη να αναλαμβάνουν την…επιθετική μερίδα του λέοντος για τις Ερυθρόλευκες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με 37-30 αλλά ακριβώς με τη συμπλήρωση της 3ης περιόδου, ένα σερί του Γ.Σ. Σοφάδων με τις Δασκαοπούλου, Κατσή και Γκαλμπένη έφερε τις Σοφαδίτισσες για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-38.

Η τελευταία περίοδος δεν προδιέγραφε φινάλε που θα μπορούσε κανείς να προβλέψει, αφού μετά από αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ο Γ.Σ. Σοφάδων βρέθηκε να  προηγείται με 43-44 χάρη σε δίποντο της Κοντοβά, όμως 2,8″ πριν το τέλος η Μακρή κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε 1/2 βολές και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο αρχικά ο Ολυμπιακός που κλήθηκε να διαχειριστεί απουσίες τεσσάρων αθλητριών, πήρε προβάδισμα στο σκορ με προσπάθειες της Μακρή, όμως Κατσή κΙ Δασκαλοπούλου «απάντησαν» στην…άλλη όχθη του γηπέδου με το 50-49, 2:20′ πριν το τέλος να αφήνει τα πάντα «ρευστά».

Κάπου εκεί η Δασκαλοπούλου ευστόχησε από τη μέση απόσταση κι ενώ φάνηκε να…επιχειρεί back door πάσα, κάνοντας το 50-51 που έγειρε την ψυχολογία υπέρ των φιλοξενούμενων. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες προσπάθειες και στην τελευταία φάση του αγώνα, η Κατσή κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ευστόχησε σε βολές και διαμόρφωσε το τελικό  50-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 27-20, 37-38, 44-44 (κ.α.), 50-53 παρ.

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Ευ. Τζέλλας): Ε. Μακρή 19 (1), Τσιαμαντά 2, Γιαβάζη 16, Τζέλλα 4, Γολιτοπούλου 7 (1), Γεωργοπούλου 2, Στάικου, Κολοβού, Γ. Μακρή.

Γ.Σ. Σοφάδων (Θ. Δίκαρος): Κοντοβά 16, Δασκαλοπούλου 16, Χρ. Κατσή 10, Παπαβασιλείου 2, Σακελλαροπούλου 2, Γκαλμπένη 7 (1), Χατζηγιάννη, Αποστολοπούλου.