Στο ρελαντί με Τσιρογιάννη ο ΑΟ Σελλάνων την Αναγέννηση

Με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Τσιρογιάννη, ο ΑΟ Σελλάνων επέστρεψε στις νίκες μετά τις 4 Νοεμβρίου, επικρατώντας με 3-0 της Αναγέννησης στο γήπεδο του Προαστίου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στον 4ο Όμιλο

Ο 31χρονος περιφερειακός επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ (2′,3′,71′) σε ένα ματς που είχε…τελειώσει πριν καν αρχίσει αφού στα 180 πρώτα δευτερόλεπτά του το σκορ ήταν ήδη 2-0.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Κώστα Σταματίου στη φυσική της έδρα και η 11η φετινή ήττα της Αναγέννησης σε ισάριθμα ματς.

Πριν προλάβουν να «κοπάσουν» οι πανηγυρισμοί το Προάστιο διπλασίασε τα τέρματα του.

Στο 3ο λεπτό και πάλι ο Τσιρογιάννης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κούτσικου για το 2-0

Η Αναγέννηση μετά το αρχικό «σοκ» προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και εν μέρει τα κατάφερε.

Οι Κιτρινόμαυροι απείλησαν για πρώτη φορά στο 13ο λεπτό με τον Ξανθόπουλο να δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Αναγέννηση «σπατάλησε» μια πολύ καλή ευκαιρία για να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της αναμέτρησης.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραμπίνα στο 20ο λεπτό, ο Γκούρλας έπιασε την κεφαλιά με τους αμυντικούς του Προαστίου να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τα Σέλλανα να έχουν ένα σημαντικό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και την Αναγέννηση να έχει κάποιες καλές στιγμές για να μειώσει τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους ανήκε στον ΑΟ Σελλάνων, όταν στο 50′ ο Χάδιαρης σούταρε μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση αλλά ο Κούτσικος απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης «έπεσε» αισθητά στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να «κρατούν» εύκολα το προβάδισμα τους, ενώ από την πλευρά της η Αναγέννηση έδειχνε «ανήμπορη» να αντιδράσει.

Στο 77ο λεπτό το Προάστιο «απείλησε» με τον Κόκκινο να σουτάρει από το ύψος της περιοχής αλλά ο Κούτσικος απέκρουσε και πάλι.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσιρογιάννης και πάλι έφυγε από αριστερά στην «πλάτη» της άμυνας, και με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΑΟ Σελλάνων (Κ. Σταματίου): Ράντος, Παπαγεωργίου, Δημολιός, Αρχοντής, Κούρκουλας (44′ Μπούσδρας), Χάδιαρης, Μπακρατσάς (59′ Σ. Κόκκινος), Μπιτέλης, Τζέκος, Τσιρογιάννης (87′ Αν. Χαντζής), Πατσαρούχας (46′ Κοντός).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Ζ. Μπάμποβιτς): Κούτσικος, Αναγνώπουλος, Καραμπίνας, Ξανθόπουλος, Γόρδιος (87′ λ.τ. Ηλιού), Γκούρλας, Λουκάς, Παπαδημητρόπουλος (55′ Ευθ. Αλεξίου), Πρίφτι (68′ Θ. Παπαδόπουλος), Καρβούνης, Τσιάτας.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Κυριακή 9 Δεκεμβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 (2’, 3’, 71’ Τσιρογιάννης)
Θησέας Αγριάς – Πιερικός 1-0 (8’ Βλάχος)
Φωκικός – Ολυμπιακός Βόλου 1-1 (80’ Μεγάλος – 95’ πέν. Λώττας)
ΑΟ Στυλίδας – ΑΣ Μετέωρα 1-0 (37’ Λέντας)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Αστέρας Ιτέας 0-1 (68’ Αλεξίου)
Νίκη Βόλου – Οικονόμος Τσαριτσάνης 4-0 (41’ Καντούτσης, 77’, 83’ πέν. Κέρι, 90’ Τζιώρας)
Απόλλων Μακρυχωρίου – ΓΣ Αλμυρού 1-0 (58’ Μυργιώτης)