Στο Πέραμα για ξεκίνημα με το δεξί οι αναμορφωμένες Ελπίδες!

Ανανεωμένο και…αναμορφωμένο είναι το νέο ταξίδι που ξεκινούν οι Ελπίδες στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Γυναικών.

Μετά την περιπέτεια στο Τσάμπιονς Λιγκ όπου τροφοδότησε με πολλές εμπειρίες, ανέβασε το πρεστίζ της ομάδας αλλά εξάντλησε, θα λέγαμε, οργανωτικά τους ιθύνοντές της, οι δευτεραθλήτριες Ελλάδος έκαναν έναν πραγματικό «μαραθώνιο»  για να αναδιοργανωθούν και ουσιαστικά να ξεκινήσουν δεύτερη προετοιμασία μέσα στο καλοκαίρι, με ρόστερ σχεδόν ολοκαίνουριο αλλά τις φιλοδοξίες ξανά σε υψηλό επίπεδο.

Οι Ελπίδες φέτος αποτελούνται από ένα αμάλγαμα νεαρών και έμπειρων ποδοσφαιριστριών, χωρίς να λείπει το διεθνές στοιχείο, όπως έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια στο ρόστερ τους. Εκτός από τις δύο Γκανέζες, Ατσεαμπόνγκ και Ανόκιε, στο ρόστερ προστέθηκαν και οι νεαρές Χαντζίου, Τζαφέρη, Χριστοδούλου και Σακελλαρίου, ενώ επίκεινται ακόμη 5 προσθήκες που θα δώσουν έναν επαρκή αριθμό στο προπονητικό τιμ για να είναι και φέτος σε θέση να διεκδικήσει με καλές πιθανότητες υψηλό πλασάρισμα.

Ο στόχος φέτος είναι η ομάδα να καταφέρει να σταθεί ανταγωνιστική και φυσικά όταν ολοκληρωθεί το ρόστερ να μπορεί να θέσει κάτι πιο χειροπιαστό, με το νεανικό στοιχείο να είναι έντονο και το «στοίχημα» για την επόμενη ημέρα η δημιουργία ενός κορμού, ικανού να αποτελέσει έρεισμα για τα επόμενα χρόνια.

Το ξεκίνημα φέρνει τις Ελπίδες στο Πέραμα, κόντρα στη νεοφώτιστη Προοδευτική, ομάδα που έκανε με τη σειρά της προσθήκες αλλά όπως όλα δείχνουν θα παλέψει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι Ελπίδες θέλουν το τρίποντο για να αρχίσουν με ψυχολογία τις υποχρεώσεις τους και με αυτοπεποίθηση, κυρίως για της πιο νεαρές αθλήτριες ώστε να πιστέψουν περισσότερο στο ταλέντο και τις ικανότητές τους.

Ο αγώνας ορίστηκε για την Κυριακή 7 Οκτωβρίου στις 16:00, στο Πέραμα και το Αθλητικό Κέντρο Epirus.

Διαιτητής ορίστηκε ο Δημήτριος Χουλιάρας της ΕΠΣ Πρέβεζας με βοηθούς τους Αθανάσιο Ντομάρη, Ηλία Γκαρτζονίκα από την ίδια Ένωση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Κυριακή 7 Οκτωβρίου | 15:00

Ατρόμητος – ΠΑΟΚ (Δημ. Ηφαίστου)
Διαιτητής: Φίτσας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Κανταλονέων, Νατσιόπουλος (Δυτ.  Αττικής)

Κυριακή 7 Οκτωβρίου | 16:00

Προοδευτική Περάματος – Ελπίδες Καρδίτσας (Αθλητικό Κέντρο Epirus)
Διαιτητής: Δημήτρης Χουλιάρας (Πρέβεζας)
Βοηθοί: Αθανάσιος Ντομάρης, Ηλίας Γκαρτζονίκας (Πρέβεζας)

ΑΕΛ – ΑΟ Αγίας Παρασκευής (Αλκαζάρ)
Διαιτητής: Βέργου (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Κυριαζής, Σαμαράς (Θεσσαλίας)

Πανσερραϊκή – Εργοτέλης (Δημ. Νέου Σουλίου)
Διαιτητής: Μυλοπούλου (Καβάλας)
Βοηθοί: Βερνέζης, Κουκούμης (Καβάλας)

ΑΕ Γλυφάδας – Τρίκαλα (Α’ Δημ. Γλυφάδας)
Διαιτητής: Κωτσονούρη-Κοκκίνη (Λακωνίας)
Βοηθοί: Κουτσούμπου, Βογιατζιδάκη (Πειραιά)