Στο β’ ημίχρονο ήταν…Αναγέννηση και πέρασε στους «16»!

Με βελτιωμένη εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, η Αναγέννηση BC υπέταξε τους Μάγους Τρικάλων και με την τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς προκρίθηκε από τον 7ο Όμιλο του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ στους «16» της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά και του Βασίλη Κρομμύδα, αν και έδειξε στο πρώτο ημίχρονο ότι ελέγχει το παιχνίδι, όταν και προηγήθηκε με +10 (26-16), είδε το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα να επιστρέφει στα μισά του β’ δεκαλέπτου και μάλιστα να προσπερνά (31-32), αλλά οι Κιτρινόμαυροι πάτησαν «γκάζι» στην 4η περίοδο και τελικά επικράτησαν με 79-58.

Η ΑΣΑ βρήκε απέναντί της ομάδα από την Α2 ΕΣΚΑΘ που ταλαιπωρήθηκε από απουσίες παιχτών στη ρακέτα αλλά για περίπου 25′ κράτησε σθεναρή αντίσταση και έδειξε να προσφέρει τη δεδομένη χρονική στιγμή, αυτό που χρειάζονται οι Κιτρινόμαυροι, ήτοι ρυθμό και παιχνίδια στα πόδια τους για το πρωτάθλημα.

Το 38-36 το α’ μέρους που διαμορφώθηκε με buzzer-beater τρίποντο εκτός ισορροπίας από τον Τσέλιο, έδωσε τη σειρά του στο 50-44 στο 23′ σε ένα  διάστημα που η Αναγέννηση είχε πολύ καλή συμπεριφορά στην άμυνα και καλό passing game στην επίθεση για να δημιουργήσει προϋποθέσεις ελεύθερων σουτ με γρήγορο ρυθμό, φτάνοντας στο 59-47 στο 30′.

Ένα σερί 16-7 έφερε το σκορ στο 75-54 στο 36′, ενώ η μέγιστη διαφορά ήταν το 79-55 στο 39′ για το τελικό 79-58.

Αξίζει να  σταθούμε στο ντεμπούτο του νεαρού Χάρη Αντωνίου που επέστρεψε από τραυματισμό και στη διαφορά που έκανε σέντερ Κώστας Καλλιάρας στη ρακέτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-36, 59-47, 79-58.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Β. Κρομμύδας): Κοβάτσεβ 9 (2), Πανταζής 13 (1), Καλλιάρας 26 (2), Νότος 8, Τσέλιος 21 (2), Χατζηγούλας 2, Αργύρης, Σπανοπουλος, Χ. Αντωνίου, Πεσλής, Ευ. Φαλιάκης.

Μάγοι Τρικάλων (Ι Τσίμας): Τσιανάκας, Γρηγορόπουλος 3, Διβάνης 10, Κουτιβής 2, Τόλλιος 16 (1), Γουλιώτης 3, Μπέφας 9 (2), Ευαγγέλου 6, Ζέρβας 2, Αναστασίου 2, Μπίζιος 5.