Στους «8» του Japan Open ο ανανεωμένος Τσιτσιπάς!

Μετά την όχι και τόσο καλή εμφάνιση στο US Open, ο Στέφανος Τσιτσιπάς τενίστας (Νο 15 στον κόσμο) τα πηγαίνει περίφημα στο Ιαπωνικό Όπεν που διεξάγεται στο Τόκιο.

Σήμερα (4/10) το πρωί από λίγο επικράτησε με 2-1 σετ (6-3, 5-7, 6-1) του Αυστραλού Άλεξ Ντε Μίνορ (Νο28 στον κόσμο), περνώντας στους «8» της διοργάνωσης και σημειώνοντας μία τονωτική νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που λογίζεται ως το ανερχόμενο αστέρι στο τένις της Αυστραλίας.

Η επικράτηση του Τσιτσιπά κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν, αν και θα μπορούσε να είναι… Και αυτό διότι στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-3 γκέιμ και έχοντας και ματς πόιντ! Ωστόσο, ο Ντε Μίνορ όχι απλώς έμεινε ζωντανός σε εκείνο το σημείο, αλλά κέρδισε και το δεύτερο σετ, δημιουργώντας προβλήματα στον Στέφανο.

Πλέον, ο Στέφανος θα παίξει στα προημιτελικά με τον… γηπεδούχο Ιάπωνα Κέι Νισικόρι (Νο 3 στο ταμπλό), που απέκλεισε με 6-3, 7-5 τον Γάλλο Μπενουά Περ.