Στους «8» του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ η Αναγέννηση, υπέταξε τους Γόμφους!

Την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ πέτυχε η Αναγέννηση, η οποία επικράτησε των Γόμφων στη νοκ-άουτ Φάση των «16» της διοργάνωσης!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Σπύρου Παππά και του Βασίλη Κρομμύδα, επικράτησε με 81-71 στο κλειστό της Καρδίτσας που ολοένα και παρουσιάζει μεγαλύτερη προσέλευση φιλάθλων και πλέον ετοιμάζεται για τα διπλά ματς στους «8» με τον Γ.Σ. Σοφάδων!

Ο αγώνας είχε συναρπαστική διακύμανση μέχρι το 33′ όταν η Αναγέννηση, εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία των παιχτών της και με τον Τσέλιο να εκμεταλλεύεται το μις ματς με τον Καγιαμανίδη, στις προσωπικές τους «μονομαχίες» να σημειώνει τους 8 από τους 19 πόντους των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο, σε καθοριστικές στιγμές που τους έδωσαν «ανάσα».

Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Καλλιάρας στη ρακέτα, ο οποίος «φόρτωσε» με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς και κατάφερε να σκοράρει 21 πόντους, όπως και ο Κοβάτσεφ που πέτυχε 17 «οικονομικούς» πόντους (δίχως τρίποντο), δίνοντας προστιθέμενη αξία στην επιθετική λειτουργία της ΑΣΑ.

Σε ό,τι αφορά τους Γόμφους, αυτοί ήταν στο παιχνίδι έως το 35′, με τον νεαποκτηθέντα Κουρέπη να σημειώνει και τους 15 πόντους στο β’ ημίχρονο, αλλά, με το σκορ να είναι 79-71 να αστοχεί εξ’επαφής για να μεταφέρει το άγχος και την πίεση στην Αναγέννηση στα τελευταία 1:30′.

Κάπου εκεί το 81-71 ήρθε φυσιολογικά, με τον Σταύρο Αργύρη που συμπλήρωσε πέντε φάουλ και τον Καγιαμανίδη που αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ να μην αλλοιώνουν τη φυσική εξέλιξη που πήρε το ματς.

Αξίζει να σταθούμε ξανά στη συγκλονιστική παρουσία των οργανωμένων της Αναγέννησης που δε σταμάτησαν δευτερόλεπτο να τραγουδούν για την αγαπημένη τους ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-37, 59-60, 81-71

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Β. Κρομμύδας): Καλλιάρας 21, Κοβάτσεβ 17, Πανταζής 7, Τσέλιος 23 (3), Νότος 2, Αργύρης 10 (1), Σπανόπουλος 1, Χατζηγούλας, Φαλιάκης, Πεσλής, Αντωνίου.

Γόμφοι (Μ. Αλεξίου): Καγιαμανίδης 4, Τσίγκας 5, Κ. Φωτίου 2, Δ. Ψύρρας 23 (3), Ροδόπουλος 9 (1), Μάρκος 4, Οικονόμου, Λιάσκος, Στρακάτσαλος 9 (1), Κουρέπης 15 (1), Ανδρέου.