Στους «8» με…περίπατο το ΓΕΛ Λεονταρίου!

Παίζοντας ανά διαστήματα ποιοτικό ποδόσφαιρο, το ΓΕΛ Λεονταρίου πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας στο σημερινό (7/3) νοκ-άουτ ματς με το ΓΕΛ Προαστίου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Παναγιώτου επικράτησε δίκαια με 5-0 επί του αντιπάλου της και προκρίθηκε πανάξια στους «8» της διοργάνωσης, χωρίς να συναντήσει σθεναρή αντίσταση.

Το ματς ήταν ντέρμπι για περίπου 10 λεπτά, αφού σε αυτό το αναγνωριστικό χρονικό διάστημα καμία ομάδα δεν έδειξε να κυριαρχεί.

Όλα αυτά μέχρι να έρθει το πρώτο γκολ του ΓΕΛ Λεονταρίου που έλυσε κυριολεκτικά τα πόδια των τυπικά γηπεδούχων στο 9′. Ο Γιαννόπουλος με υπέροχη μπαλιά-τρύπα βρήκε τον Δήμο, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε με πλασέ να κάνει το 1-0.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους «Πράσινους» που απείλησαν με σουτ του Καραγιάννη στο 22′ το οποίο πέρασε άουτ.

Το ΓΕΛ Προαστίου προσπαθούσε με τον Παππά και τον Κορτίκη να κάνει παιχνίδι, όμως οι δύο ποδοσφαιριστές φάνηκαν να είναι απελπιστικά μόνοι, με τον πρώτο να έχει ένα καλό σουτ για την ισοφάριση στο 22′ από μακρινή απόσταση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιαννόπουλος με διαγώνιο πλασέ είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πουλιανίτη.

Τελικά στο 27′ ήρθε και το 2ο γκολ του ΓΕΛ Λεονταρίου, όταν ο πολύ καλός Παπαδήμας εκτέλεσε αριστοτεχνικά κόρνερ για το κεφάλι του Δήμου, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά να «ζευγαρώσει» τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του.

Το ΓΕΛ Προαστίου έφτασε κοντά στο να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης στο 27′ όταν ο Παππάς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και υποχρέωσε τον Μπακίου σε εκτίναξη για να διώξει σε κόρνερ.

Πριν τη λήξη του 1ου μέρους, το ΓΕΛ Λεονταρίου κατάφερε ουσιαστικά να «καθαρίσει» τη νίκη-πρόκριση αφού στο 31′ έφτασε και σε τρίτο γκολ. ο Παπαδήμας με άλλη μία ασίστ «πάρε-βάλε», σε κάθετη μπαλιά του, βρήκε έξοχα τον Μορφάκη που από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε εύστοχα για το 3-0.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως το 1ο, με ισορροπημένο παιχνίδι, έως ότου έρθει το τέταρτο γκολ για το ΓΕΛ Λεονταρίου που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση. Στο 40′, ο Παπαδήμας έκανε…χατ-τρικ στις ασίστ, μοιράζοντας αυτή τη φορά για τον Καραγιάννη που από πλάγια θέση ανέβασε την τιμή του σκορ στο 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μορφάκης, με το τελευταίο 20λεπτο να είναι διάστημα αρκετών αλλαγών με τη μέγιστη επιτρεπόμενη συμμετοχή ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.

Στα προημιτελικά, το ΓΕΛ Λεονταρίου θα αντιμετωπίσει το ΓΕΛ Παλαμά.

Τα γκολ: 9′, 27′ Δήμος, 31′, 50′ Μορφάκης, 40′ Καραγιάννης

ΓΕΛ Λεονταρίου (Γ. Παναγιώτου): Μπακίου, Κάγκαλος, Δήμος (49′ Μαχαίρας, Μορφάκης, Παπαδήμας, Μόσχος, Καραγιάννης, Γιαννόπουλος, Παπαστόγιας, Ζντράβα (49′ Μπούκης), Ζάχος.

ΓΕΛ Προαστίου (Γ. Παπαβασιλείου): Πουλιανίτης, Φαλάρας, Παππάς, Αγραφιώτης, Κορτίκης, Λ. Τσάρτσιου, Παπαλίτσας, Αλεξανδρής, Τζιμούρτος, Τυροδήμος, Χεκουράνι. Αγωνίστηκαν και οι (Γκαρνάρας, Θωμόπουλος, Κακαΐτσας.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: