Στους «8» με παλικαρίσια νίκη το ΕΠΑΛ Σοφάδων επί του 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας! (photos)

Την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου αγοριών, στα πλαίσια των Σχολικών Αγώνων Λυκείων Ν. Καρδίτσας πήρε το ΕΠΑΛ Σοφάδων.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Στο νοκ-άουτ παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα (5/3) για τη Φάση των «16», η ομάδα  του Ηλία Φιλίππου κατάφερε να αποκλείσει στους «16» το 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας, επικρατώντας με 2-0, σκορ που διαμορφώθηκε από το 1ο ημίχρονο, στο γήπεδο της Καρδιτσομάγουλας.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η βροχή έπεφτε ακατάπαυστα στον αγωνιστικό χώρο και επιβάρυνε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, σε ένα παιχνίδι που περιλάμβανε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και δυναμισμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού στο 2′ ο Μπουντούρης με μονοκόματο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους.

Το 2ο ΓΕΛ προσπάθησε να ξεπεράσει το «σοκ» του τέρματος που δέχτηκε και έδειξε «μουδιασμένο» στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στα επόμενα λεπτά το ρυθμό ήλεγχε το ΕΠΑΛ Σοφάδων που μάλιστα κατάφερε στο 26′ να κάνει δύο τα τέρματά του με σουτ του Δημητρίου μέσα από την περιοχή.

Η ομάδα του Παναγιώτη Κοντοστέργου προσπάθησε να αντιδράσει με τους Αγγέλη, Γεωργαντζά να δημιουργούν παιχνίδι αλλά χωρίς αξιώσεις στο πρώτο ημίχρονο, έστω και αν στα τελευταία 10 λεπτά ανέβασε αισθητά την απόδοσή τους και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο β’ μέρος το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη, όπως ήταν φυσικό και από τις συνθήκες που επικρατούσαν λόγω καιρού.

Το 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας προσπάθησε να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του με το ΕΠΑΛ Σοφάδων να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ και να αποκτά, όσο περνάει η ώρα, ψυχολογία για την υπόθεση πρόκριση.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να μειώσουν στο σκορ στο 63′ όταν ο Κωστόπουλος νικήθηκε σε διπλή προσπάθειά του μπροστά από την εστία από τον Πλουμπή που κράτησε ανέπαφη την εστία του, αποκρούοντας αρχικά το σουτ του αντιπάλου και στην επαναφορά διώχνοντας σε κόρνερ.

Το κόρνερ στο 64′ ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με τον Αγγέλη να το εκτελεί, τον Κωστόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ.

Η πρόκριση πανηγυρίστηκε από τους λιγοστούς μαθητές που βρέθηκαν στο γήπεδο της Καρδιτσομάγουλας και έδωσαν ηρωικό παρών, τηρουμένων των αποστάσεων και των καιρικών συνθηκών.

Τα γκολ: 2′ Μπουντούρης, 26′ Δημητρίου

Κίτρινες: 48′ Σμέτης, 53′ Ζέρβας – 40′ Κορομπίλιας,

ΕΠΑΛ Σοφάδων (Ηλ. Φιλίππου): Πλουμπής, Κλιάρης, Ταξιάρχης, Σμέτης, Ζέρβας, Εκίζογλου, Δημητρίου, Αβντίου, Λόζος, Μπουντούρης, Κιαλλιάι (42′ Κατρανάρας – 61′ λ.τ. Σουλμίνα).

2ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Π. Κοντοστέργιος): Γ. Κολοβός, Γεωργαντζάς, Καφές, Κορομπίλιας, Αγγέλης, Γιαννακός, Καπνιάς (44′ Τ. Θεολόγης), Λάππας (36′ Π. Χριστοδούλου), Ι. Χριστοδούλου (55′ Χανής), Κ. Θεολόγης, Κωστόπουλος.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: