Στους «8» με…άνεση το ΓΕΛ Παλαμά επί του ΕΠΑΛ Παλαμά!

Το ΓΕΛ Παλαμά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο ποδόσφαιρο αγοριών με νίκη στο ντέρμπι με το ΕΠΑΛ Παλαμά στα πλαίσια των Σχολικών Αγώνων Λυκείων Ν. Καρδίτσας 2017-18.

Η ομάδα του Αποστόλη Τσερέπη έπιασε καλά επίπεδα απόδοσης και επικράτησε με 3-0, έχοντας καταφέρει να πάρει σημαντικό προβάδισμα από το 1ο ημίχρονο (2-0).

Με τους μαθητές των δύο σχολείων αλλά και αρκετούς γονείς να δίνουν βροντερό παρών στο Δημοτικό Στάδιο Παλαμά, το ΓΕΛ προσπάθησε να ελέγξει τους χώρους και να απειλήσει με περισσότερες αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Έτσι στο 13′ ο Νίκος Τσιανάβας έβαλε μπροστά το ΓΕΛ Παλαμά με 1-0, ενώ στο 22′ ο Βαλάντης Μάττας έβαλε τα θεμέλια πρόκρισης, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο πλευρές στα αποδυτήρια.

Στο β’ ημίχρονο, το ΕΠΑΛ Παλαμά ρίσκαρε, θέλοντας να κυνηγήσει κάτι περισσότερο στο ματς αλλά δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με κάποιο γκολ και έτσι, στο 57′ ο Κωνσταντίνος Ξέρρας διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που έσβησε κάθε ελπίδα στον αντίπαλο για κάτι καλύτερο στα εναπομείναντα λεπτά.

Τα γκολ: 13′ Τσιανάβας, 22′ Μάττας, 57′ Ξέρρας

ΓΕΛ Παλαμά (Απ. Τσερέπης): Ι. Τσερέπης, Κατσάρας, Ξέρρας, Σιδέρης, Μπερνάρας (65′ λ.τ. Καραδήμος), Παπαντίνας, Πατσιαλής, Παπαδημητρόπουλος, Ν. Τσιανάβας, Μάττας, Κύριο.

ΕΠΑΛ Παλαμά (Σπ. Μπενέκης): Αργυρίου, Αδαμόπουλος, Παπαγιαννακόπουλος, Μεντής (36′ Μπατζιάς), Μαργαριτάκης, Καραγγέλης, Κατσάρας, Σιαμέτης, Κατσιαούνος, Κορομπούλας, Τσιακαράκης.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: