Karditsa Sportiva

Στους «4» το 1ο ΓΕΛ, έθεσε εκτός το ΓΕΛ Μουζακίου! (photos)

Ημιφιναλίστ είναι από σήμερα (17/2) το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, το οποίο κατάφερε να προκριθεί στην τετράδα του ποδοσφαίρου αγοριών στα πλαίσια των Σχολικών Αγώνων Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2016-17.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ

Η ομάδα του Άρη Γκαραγκούνη κατάφερε να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για την τετράδα επικρατώντας με του ΓΕΛ Μουζακίου σε ματς που έγινε το μεσημέρι στο βοηθητικό γήπεδο της Φαναρίου και που κρίθηκε στα πέναλτι (κ.α. 1-1)

Το παιχνίδι ήταν πιο ποιοτικό από αυτό που προηγήθηκε, οι φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο ομάδων περισσότερες, όμως και οι ισορροπίες λεπτές, όπως φανέρωσε η έκβαση της κανονικής διάρκειας του αγώνα που βρήκε τις δύο πλευρές ισόπαλες με αποτέλεσμα στα πέναλτι, το συγκρότημα του Άρη Γκαραγκούνη να επικρατήσει με σκορ 1-3, έχοντας ήρωα τον τερματοφύλακα Ντάκο που απέκρουσε μία προσπάθεια.

Το 1ο ΓΕΛ ήταν πιο απειλητικό στην αναμέτρηση, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, όμως όταν προηγήθηκε στο σκορ επαναπαύτηκε, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί, ενώ λίγο έλειψε να δούμε την ολική ανατροπή από το συγκρότημα του Βαγγέλη Σπυρούλη που έχασε σημαντική ευκαιρία λίγο πριν τη συμπλήρωση των 70 λεπτών να πάρει το εισιτήριο για τους «4».

Μετά από δύο…τελικές προσπάθειες που δεν είχαν τύχη (από μία για κάθε ομάδα) η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στο 1ο ΓΕΛ που στο 9′ είδε τον Χάκα να σουτάρει από καλό σημείο αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 20′ έπειτα από συνεργασία των αδελφών Γιάννη και Χρήστου Αθανασίου. Ο τελευταίος μοίρασε στον μεγαλύτερο αδερφό του Γιάννη που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι με το 1ο ΓΕΛ να έχει μία καλή στιγμή, όταν ο Γιάννης Αθανασίου με ατομική ενέργεια και σουτ έστειλε την μπάλα άουτ στο 42′. Το ΓΕΛ Μουζακίου κέρδισε χώρο στο γήπεδο και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 44′ με τον Σπανό να βρίσκει τον Χριστόφορο Πατούλια, ο οποίος ψύχραιμα σούταρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 62′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να μπουν σε θέση οδηγού όταν ο Κώστας Πατούλιας από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και σε τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Ντάκο. Στο 68′ ο Χρήστος Αθανασίου με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αριστερή δοκό του Κούτσικου με το 1-1 να δίνει τη σειρά του στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας: Νταντάμπης (γκολ) 1-2
ΓΕΛ Μουζακίου: Πάνος (άουτ) 1-2 (στην πρώτη εκτέλεση απέκρουσε ο Ντάκος αλλά ορίστηκε επανάληψη)
1ο ΓΕΛ Καρδίτσας: Παραθύρας (γκολ) 1-3

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Αρ. Γκαραγκούνης): Ντάκος, Αθανασόπουλος, Χρ. Αθανασίου, Γ. Αθανασίου, Καραγιάννης, Χάκας (47′ Νταντάμης), Κρανίτσας, Παραθύρας, Συρόπουλος, Αρβανίτης (61 Πρέγκας), Κανδήλας.

ΓΕΛ Μουζακίου (Ευ. Σπυρούλης): Κούτσικος, Ευθυμίου, Απ. Θανασιάς, Ν. Θανασιάς (60′ Κερτσόβα), Καλαμπάκας, Πάνος, Κ. Πατούλιας, Σπανός, Ψυλλιάς, Κερτσόβα (32′ Γρηγορίου), Χ. Πατούλιας.

Το αποτελέσματα της Α’ Φάσης:

Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου

ΓΕΛ Παλαμά – ΕΠΑΛ Παλαμά 2-0 (57′, 63′ Σακελλαρίου) – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα
5ο ΓΕΛ Καρδίτσας – 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας 1-5 (35′ Σδρόλιας – 23′ Πλιάσσας, 52′ αυτ. Καλαντζής, 60′ Καλλιώρας, 62′ Δημακόπουλος, 64′ Μαντζιάρας) – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα

Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου

ΓΕΛ Λεονταρίου – ΓΕΛ Προαστίου 3-1 (8′ Καραγιάννης, 15′ Λόζος, 52′ Γιαννόπουλος – 24′ Κορτίκης)  – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα

Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου

4ο ΓΕΛ Καρδίτσας – 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας 1-2
ΓΕΛ Σοφάδων – ΕΠΑΛ Σοφάδων 0-3
2ο ΓΕΛ Καρδίτσας – 2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας 1-1 κ.α. (5-4 πεν.)

Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου

ΓΕΛ Μουζακίου – ΕΠΑΛ Μουζακίου 4-1 – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα

Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας – Μουσικό Λύκειο Καρδίτσας 3-0 (21′ Νταντάμης, 35′ Αρβανίτης, 70′ Χάκας) – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα

Τα αποτελέσματα των Προημιτελικών:

Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου

ΓΕΛ Λεονταρίου – 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας 4-1 (21′, 67′ Λόζος, 69′, 70+2′ πεν. Γιαννόπουλος – 33′ Λάππας) – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα
ΓΕΛ Παλαμά – 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας 0-0 κ.α. (6-5 πεν.) – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα

Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου

ΕΠΑΛ Σοφάδων – 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας 0-1 (49′ Χριστοδούλου) – Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ του αγώνα
1ο ΓΕΛ Καρδίτσας – ΓΕΛ Μουζακίου 1-1 (20′ Ι. Αθανασίου – 44′ Χ. Πατούλιας) κ.α. (3-1 πεν.)

Το πρόγραμμα των Ημιτελικών

Τρίτη 21 Φεβρουαρίου

ΓΕΛ Λεονταρίου – 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας
2ο ΓΕΛ Καρδίτσας – 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.