Στον ημιτελικό ποδοσφαίρου κοριτσιών μέσω πέναλτι τα κορίτσια των Λ.Τ. Μητρόπολης!

Έπειτα από ένα πραγματικό θρίλερ, οι Λυκειακές Τάξεις Μητρόπολης κατάφεραν στον σημερινό (21/3) προημιτελικό που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Παλαιοκκλησίου να προκριθούν στους «4» ποδοσφαίρου κοριτσιών για τους Σχολικούς Αγώνες Λυκείου Ν. Καρδίτσας.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Η ομάδα του Σάκη Δεληγιάννη χρειάστηκε να ισοφαρίσει στο 2ο ημίχρονο το γκολ της Κατερίνας Παιδή από πλευράς 2ου ΓΕΛ και με τέρμα της Καρατέλιου να στείλει το ματς στα πέναλτι, εκεί όπου στάθηκε πιο τυχερό και ικανό, φτάνοντας στο 1-3!

Ο αγώνας ξεκίνησε με διάθεση να επιτεθούν και οι δύο ομάδες, μεταφέροντας ουσιαστικά το παιχνίδι στα καρέ, με το κέντρο να είναι αποκομμένο.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στις Λ.Τ. Μητρόπολης με σουτ της Κουκουζέλη στο 7’ έξω από την περιοχή που έδιωξε με γροθιά η Παπαχρήστου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή για το 2ο ΓΕΛ με την Κατερίνα Παιδή να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και την Αλεξοπούλου να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 12’ η Τσιγάρα εκμεταλλεύτηκε ένα αδύναμο βολέ της Αλεξοπούλου και με ψιλοκρεμαστό σουτ είδε την τερματοφύλακα των τυπικά γηπεδούχων αρχικά να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια της και έπειτα να μπλοκάρει προ της γραμμής.

Στο 19’ σημειώθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία στο 1ο ημίχρονο όταν η Λακάι σε θέση τετ-α-τετ σούταρε και η Παπαχρήστου απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα η ίδια παίχτρια νικήθηκε και πάλι από πλεονεκτική θέση.

Στην αντεπίθεση 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας είχε με τη σειρά του μία καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ, όταν η Κατερίνα Παιδή σούταρε μετά από ατομική προσπάθεια και είδε την Αλεξοπούλου να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 24’ το 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας κέρδισε πέναλτι, με την Κατερίνα Παιδή να αναλαμβάνει την εκτέλεση ψύχραιμα και με πλασέ στη δεξιά γωνία να «γράφει το 0-1!

Μάλιστα, η ίδια παίχτρια που ήταν και ο «κινητήριος μοχλός» για το σχολείο της είχε προσπάθεια στο δεξί κάθετο δοκάρι στο 27’ και τη δυνατότητα να «κλειδώσει» από νωρίς την πρόκριση.

Στο β’ ημίχρονο το 2ο ΓΕΛ προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ και να κλείσει τους χώρους για να φτάσει στην πρόκριση, όμως η Καρατέλιου στο 57′ έφερε το ματς στα ίσα και χωρίς να αλλάξει κάτι έως το τελικό σφύριγμα της κανονικής διάρκειας, ο ημιτελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι Λ.Τ. Μητρόπολης σκόραραν τρεις φορές έναντι μιας των τυπικά γηπεδούχων, με το 1-3 να τους χαρίζει την πρόκριση!

Ειδικότερα, οι τρεις εκτελέσεις πέναλτι που κατέληξαν στα δίχτυα του 2ου ΓΕΛ Καρδίτσας ήταν αυτές των Φ. Γιαπαλή, Κουκουζέλη και Τσιαλούκη, ενώ για τις τυπικά φιλοξενούμενες σκόραρε η Τσιγάρα.

Τα γκολ: 57′ Καρατέλιου – 24′ Κ. Παιδή

Λ.Τ. Μητρόπολης (Αθ. Δεληγιάννης): Αλεξοπούλου (67′ Κουρκούνα), Λακάι, Κουκουζέλη, Τσιαλούκη, Τζέλλου, Καρατέλιου, Φ. Γιαπαλή, Χαντζιάρα, Κοντού, Γιαννουσά, Βαρσάμη.

2ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Ρ. Σίμου): Παπαχρήστου, Παπαγιάννη, Μπαλαμούτη, Ελ. Παίδη, Κ. Παιδή, Καλλιάρα, Παπαευθυμίου, Γεροδήμου, Αντωνίου, Τζιατζιάφη, Τσιγάρα.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.