Στον τελικό ξανά το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας, κατέβαλε το ΓΕΛ Σοφάδων!

Την ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή του πρωταθλήματος μπάσκετ αγοριών στους Σχολικούς Αγώνες Ν. Καρδίτσας θα έχει το 3ο ΓΕΛ, μετά από δύο χρόνια.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Η ομάδα του Σπύρου Παππά επικράτησε του ΓΕΛ Σοφάφων με 36-63 και προκρίθηκε για 3η διαδοχική χρονιά στον τελικό, εκεί όπου θα αναμετρηθεί με το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας.

To 3ο ΓΕΛ ξεκίνησε «ζεστό» από την περιφέρεια, εκεί που οι Καραγιάννης και Μάττας έδωσαν στην αρχή του αγώνα προβάδισμα 0-8 στην ομάδα τους, ενώ στο ίδιο διάστημα, ο Τουλιάς από πλευράς ΓΕΛ Σοφάδων είχε ήδη χρεωθεί με δύο φάουλ.

Το σκοράρισμα για την ομάδα του Σπύρου Παππά συνεχίστηκε με δύο σουτ του Ξηροφώτου για το 0-12 στο 4’ που έφερε το τάιμ άουτ των τυπικά γηπεδούχων.

Το ΓΕΛ Σοφάδων συνδέθηκε για πρώτη φορά με το καλάθι χάρη σε διείσδυση του Ζωιτσάκου για το 2-12, όμως οι Καραγιάννης και  Μάττας συνέχισαν να βρίσκουν εύκολους πόντους για το 4-16.

Οι Σοφαδίτες με δύσκολη προσπάθεια του Ζιάκα και τρίποντο του Ζωιτσάκου μείωσαν σε 7-16, αλλά ο Καραγιάννης από τα 6,75μ. επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή για το 7-19 στο 7’.

Ο «βομβαρδισμός» του 3ου ΓΕΛ από τη γραμμή του τριπόντου συνεχίστηκε με τον Μάττα (συνολικά τέσσερα τρίποντα στο πρώτο οκτάλεπτο), ενώ ο Παπαστάθης μετά από  ασίστ του πρώτου έφερε το σκορ στο 9-24 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στη 2η περίοδο το 3ο ΓΕΛ παρότι μείωσε τα ποσοστά ευστοχίας του, κατάφερε με κυριαρχία στα ριμπάουντ να ανανεώσει τις επιθέσεις του και να διατηρήσει τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (11-26 στο 10’).

Με έξι προσωπικούς πόντους του Ζιάκα, το ΓΕΛ Σοφάδων μείωσε σε 19-29 στο 12’ και βελτίωσε αισθητά την άμυνά του, κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι.

Για πρώτη φορά μετά το 4’ η διαφορά υποχώρησε σε μονοψήφια τιμή για το 20-29 (14’), έπειτα από βολή του Ζωιτσάκου αλλά πρώτα ο Καραγιάννης και έπειτα ο Μάττας «έσπασαν» την επιθετική ανομβρία του 3ου ΓΕΛ που προηγήθηκε στο 15’ με 20-33.

Το σερί των τυπικά φιλοξενούμενων έφτασε στο 0-10 με βολές του Καραγιάννη, γκολ-φάουλ του Ντενησιώτη και δίποντο του Παπαστάθη για το 20-39 του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο το ΓΕΛ Σοφάδων μπήκε αποτελεσματικά στην άμυνα, όπου με άμυνα ζώνης δεν επέτρεψε το 3ο ΓΕΛ να σκοράρει αλλά στην αντίπερα, δε βρήκε επιθετικές λύσεις, κυρίως με προσπάθειες του Τουλιά, για το 20-41 στο 19’.

Η καλή άμυνα του ΓΕΛ Σοφάδων συνεχίστηκε αλλά ο Ζιάκας δέχτηκε τεχνική ποινή και στη συνέχεια δεύτερη διαδοχική για ακραία αντίδραση που προκάλεσε την αποβολή του στο 20’. Ο Μάττας με συνολικά 4/4 βολές και νωρίτερα ο Ξηροφώτος με λέι-άπ στον αιφνιδιασμό έφεραν το 20-47 που ουσιαστικά διέκοψε κάθε πιθανότητα ανατροπής των τυπικά γηπεδούχων.

Με την ψυχολογία φανέρα υπέρ του, το 3ο ΓΕΛ συνέχισε επιθετικά να σκοράρει, φτάνοντας το σερί του στο 3ο οκτάλεπτο στο 0-10, για το 20-49 στο 21’.

Χρειάστηκε να περάσουν 6:30 λεπτά στην 3η περίοδο για να σκοράρει το ΓΕΛ Σοφάδων και μάλιστα να τρέξει δικό του σερί 10-0 με τους Ζωιτσάκο και Ρίζο για το 30-49, με το οκτάλεπτο να λήγει με σκορ 30-51.

Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο ρυθμός έπεσε αισθητά με το ροτέισον εκατέρωθεν να κάνει την εμφάνισή του και τη διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα (36-50 στο 30’).

Οι επιθέσεις ήταν περισσότερο επιπόλαιες και δεν υπήρχε διάθεση για καμία από τις δύο ομάδες να μεταφέρουν με υπομονή την μπάλα και να αναζητήσουν τις καλύτερες δυνατές επιλογές.

Στο τελευτάιο λεπτό ήρθε και η αποβολή του Ζωιτσάκου σε διαμαρτυρία για φάουλ με το 36-63 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα οκτάλεπτα: 9-24, 20-39, 30-51, 36-63

ΓΕΛ Σοφάδων (Δ. Πλατώνη): Χρ. Ζωιτσάκος 17 (1), Ζιάκας 8 (1), Παππάς 2, Τουλιάς 4, Ρίζος 3 (1), Μητσιάκης 2, Γκουτζιαμάνης, Καραμουλάς, Σταμάτης.

3ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Καραγιάννης 24 (2), Ξηροφώτος 12, Μάττας 18 (2), Παπαστάθης 5, Ντενησιώτης 2, Καλαμπαλίκης 2, Κοροκίδας, Βασιλείου, Λάππας, Καρκαλέτσης, Μπαλατσούκας.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης η διάρκεια του αγώνα είναι 32 λεπτά (από 8 λεπτά η κάθε περίοδος) με τους αθλητές να αποβάλλονται συμπληρώνοντας τέσσερα προσωπικά φάουλ.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: