Στον Α.Σ.Κ. το ντέρμπι των Νέων με τα Φάρσαλα! (photos)

Ένα παιχνίδι βγαλμένο από το μέλλον του Θεσσαλικού μπάσκετ πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας (12/12) στο κλειστό της Καρδίτσας για την 8η αγωνιστική της Β’ ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα Κ21 του Α.Σ.Κ. αντιμετώπισε την αντίστοιχη του Γ.Σ. Φαρσάλων, δύο αμιγώς νεανικά συγκροτήματα που προέρχονται από Θεσσαλικές ομάδες οι οποίες είναι νεοφώτιστες σε Β’ και Γ’ Εθνική αντίστοιχα, με το ενδιαφέρον στους περίπου 30 φίλους του μπάσκετ που παραβρέθηκαν στην κερκίδα να μένει αμείωτο μέχρι το φινάλε.

ask k21 - gs farsalwn k21 2016-17 (6)

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, επιστράτευσαν σε αρκετές περιπτώσεις τα ατομικά τους χαρίσματα και επένδυσαν στην επιθετική τους παραγωγικότητα, με τους Καρδιτσιώτες να επικρατούν στα σημεία με σκορ 78-74.

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν στη συντριπτική διάρκεια του παιχνιδιού τα ηνία στο σκορ, σε καμία των περιπτώσεων δεν κατάφεραν να αποκτήσουν «αέρα» νίκης, νιώθοντας την «καυτή ανάσα» των φιλοξενούμενων που μάλιστα απείλησαν με το προσπέρασμα το διάστημα 35′-37′ όταν ισοφάρισαν δύο φορές αλλά δεν μπήκαν σε θέση οδηγού.

Με παίχτες που είναι αρκετά πιο κάτω ή που έχουν μόλις συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους και διαθέτουν εμπειρία από Εθνικές κατηγορίας, το ματς δε θα μπορούσε να μην έχει καλό «ρυθμό», ενέργεια και ορισμένες ποιοτικές φάσεις, με τον Α.Σ.Κ. να πηγαίνει στον πάγκο έχοντας προβάδισμα 18-13 στην α’ περίοδο.

ask k21 - gs farsalwn k21 2016-17 (4)

Ζωιτσάκος και Πάσσας έκαναν τη διαφορά στο β’ δεκάλεπτο για τους Καρδιτσιώτες, ενώ στην αντίπερα, για την ομάδα του Σωτήρη Ρίζου οι Ντίνος και Τσιλούλης σε αυτό το διάστημα προσέφεραν λύσεις επιθετικά για τον Γ.Σ.Φ. που κέρδισε αρκετά φάουλ και κατάφερε να πλησιάσει (27-24 στο 15′, 33-31 στο 17′) σε καταστάσεις σουτ, όταν ο Α.Σ.Κ. είχε ξεφύγει με +7 (27-20 στο 12′). Στο α’ μέρος η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με την ομάδα του Χρήστου Δεληγιάννη και του Γιώργου Εγγλέζου να προηγείται με 36-33.

Στην επανάληψη ο Α.Σ.Κ. μπήκε αρχικά καλύτερα, πήρε αρκετές προσπάθειες μέσα στη ρακέτα με τον Σκόρδα να κερδίζει φάουλ και τον Πάσσα να βρίσκει διαδρόμους μέχρι το καλάθι, οικοδομώντας τη μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού που ήταν το 50-42 στο 23′. Ακολούθως, το τρίποντο του Λιούπη και οι βολές του Ντίνου και του Τσιλούλη έφεραν τη διαφορά στο 54-51, με τον Α.Σ.Κ. να σκοράρει για το 56-51 στο 30′ που διαμόρφωσε ο Πάσσας.

ask k21 - gs farsalwn k21 2016-17 (3)

Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι. ο Τσιλούλης μείωσε σε 56-54, ενώ το γκολ-φάουλ του ίδου παίχτη έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα (59-59 στο 33′). Το γκολ-φάουλ του Σκόρδα έκανε το 62-59, με τον Λιούπη να «απαντά» με τρίποντο για το 62-62. Στον αγώνα σημειώθηκε και τρίτη ισοπαλία (64-64) και έτσι το ματς οδηγείτο σε φινάλε για γερά νεύρα. Σκόρδας, Πάσας και Ζωιτσάκος έβαλαν κρίσιμα καλάθια για το 70-65 του Α.Σ.Κ. σε σημείο που οι φιλοξενούμενοι έκαναν βιαστικές επιθέσεις, ενώ η συνέχεια έφερε την ομάδα του Σωτήρη Ρίζου να προσπαθεί με φάουλ να στείλει το ματς στις βολές. Μία έξοχη αντίδραση του Α.Σ.Κ. που κατάφερε να περάσει την μπάλα στην άλλη άκρη του γηπέδου στον Θεοχάρη από επαναφορά, έδωσε την ευκαιρία να κρατήσουν την τύχη στα χέρια τους (78-71) και έτσι το τρίποντο του Λιούπη δεν ήταν ικανό να ανησυχήσει τους Καρδιτσιώτες που με 78-74 έφτασαν τις 5 νίκες σε 8 ματς κι ενώ έχουν εκπληρώσει και το ρεπό τους για τον α’ γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 56-51, 78-74

Α.Σ. Καρδίτσας (Χρ. Δεληγιάννης – Γ. Εγγλέζος): Μπρούτσος 2, Πάσσας 23, Σκόρδας 17, Ζωιτσάκος 16 (1), Αγ. Παπαευθυμίου 4, Κατσαρός 9, Θεοχάρης 7 (1), Κουτσόπουλος, Παπακώστας, Κούτσικος, Ευσταθίου, Χαρίτου.

Γ.Σ. Φαρσάλων (Σ. Ρίζος – Γ. Αναγνωστόπουλος): Ντίνος 34 (2), Αλεξόπουλος 3, Χ. Γιαννούλης 2, Τσιλούλης 11 (3), Λούτας 12, Λιούπης 12 (3), Βαλαβάνης, Μπακαλόπουλος, Τασόκας, Α. Γιαννούλης.