Στα ημιτελικά το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας με πρόκριση επί του ΕΠΑΛ Σοφάδων!

Το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας κατάφερε να υπερκεράσει και το εμπόδιο του ΕΠΑΛ Σοφάδων και να προκριθεί στους «4» των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Λυκείων Ν. Καρδίτσας.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Κατόπη σε ένα ντέρμπι με δυναμισμό, ένταση και σκληρές φάσεις, νίκησε χάρη σε τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου ο Μουσαφείρης.

Το 1ο ημίχρονο κύλησε με ισορροπημένο παιχνίδι που δεν ευνόησε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών λόγω και του ανέμου που δεν επέτρεπε ποδόσφαιρο αξιώσεων.

Υπήρξαν αρκετές δυνατές μονομαχίες, με τον Λόζο να απειλεί με σουτ που πέρασε άουτ στο 17’ και τον Λάππα να «απαντά» για το 4ο ΓΕΛ στο 23’.

Προς το τέλος του πρώτου μέρους το ματς απέκτησε καλύτερο ρυθμό και στο 32’ ο Χρυσικός εκτέλεσε φάουλ το οποίο έδιωξε ο Πλουμπής σε κόρνερ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ που άνοιξε το σκορ για το 4ο ΓΕΛ και έκρινε την αναμέτρηση, όταν ο Χρυσικός από τα δεξιά εκτέλεσε φάουλ, ο Κοσμάς Μουσαφείρης πήρε κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και την έστειλε στον ουρανό των δικτύων για το 1-0 της ανάπαυλας.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον αέρα να είναι ευνοϊκός για το ΕΠΑΛ Σοφάδων αλλά το 4ο ΓΕΛ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να «κλειδώσει» την πρόκριση.

Στο 41’ ο Λάππας πέρασε δύο αντιπάλους από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Σούλκα για να καταλογιστεί πέναλτι.

Την ποινή εκτέλεσε ο Χρυσικός που σούταρε άουτ, πάνω από το δοκάρι του Πλουμπή.

Το ΕΠΑΛ Σοφάδων προσπάθησε να απειλήσει, όμως το 4ο ΓΕΛ είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους και έτσι οι όποιες τελικές προσπάθειες των τυπικά φιλοξενούμενων προέρχονταν από μακρινά σουτ.

Στο 51′ ο Εκίζογλου δοκίμασε το πόδι του από τα 35 μέτρα, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μονάντερου.

Στο 65′ ο Λόζος σούταρε επίσης από μακρινή απόσταση και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 67′ το 4ο ΓΕΛ βρήκε εκτεθειμένη την άμυνα  των Σοφαδιτών έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χρυσικού που βρήκε διαγώνια τον Λάππα στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος πλάσαρε όμορφα και είδε τον Πλουμπή να απομακρύνει με τα πόδια.

Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στο ΕΠΑΛ Σοφάδων, με τον Εκίζογλου να εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση στο χώρο του κέντρου και τους Μονάντερο, Ριζογιάννη να απομακρύνουν μαζί προ της γραμμής, κρατώντας το πολύτιμο 1-0.

Το γκολ: 35+2’ Κ. Μουσαφείρης

Κίτρινες: 55′ Πέτσας, 55′ Χαρίσης – 33’ Αβντίου, 41’ Εκίζογλου, 55′ Σούλκα

4ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Κατόπης): Μονάντερος, Ριζογιάννης, Χαρίσης, Χρυσικός, Ευαγγελογιάννης, Λάππας, Πέτσας, Μπολτσής, Γκίκα, Παπαλέξης, Μουσαφείρης.

ΕΠΑΛ Σοφάδων (Ηλ. Φιλίππου): Πλουμπής, Μπουντούρης, Λόζος, Σούλκα, Αβντίου, Δημητρίου, Εκίζογλου, Ζέρβας, Κλιάρης, Σμέτης, Κιαλιάι.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: