Σπουδαίο διπλό στην Καβάλα ο ΑΣΚ!

Με τη νίκη στις αποσκευές του επιστρέφει από την Καβάλα ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ!

Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα μετά το τέλος του αγώνα

Δείτε ΕΔΩ τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα σε βίντεο

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έκλεισε νικηφόρα τον α’ γύρο στο πρωτάθλημα της Α2, αφού κατάφερε να επικρατήσει με 72-75 του νεοφώτιστου αντιπάλου σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, πετυχαίνοντας την 8η νίκη της σε 15 αγωνιστικές!

Ο ΑΣΚ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο ήττες, ενώ «καθήλωσε» τους Καβαλιώτες στην προτελευταία θέση, κάνοντας ταυτόχρονα βήμα απομάκρυνσης από τα πλέι-άουτ!

Με τον Κακλαμάνο να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις, μετά και το ματς με τον Ιωνικό Νικαίας, σταματώντας στους 30 πόντους με 4/9 τρίποντα, 3/5 δίποντα και 12/12 βολές και τον Μαγκουνή να ακολουθεί «αγγίζοντας» ξανά το νταμπλ-νταμπλ (11π. 7ρ), ο ΑΣΚ είχε το προβάδισμα από το 2ο δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος του ματς (με εξαίρεση το 44-43 στο 25′ και το 58-58 στο 33′), αλλά χρειάστηκε να ζήσει καταστάσεις θρίλερ για να φτάσει  στο τρίτο εκτός έδρας ροζ φύλλο.

Ο ΑΣΚ κατάφερε να περιορίσει την Καβάλα στους 26 πόντους στο ημίχρονο, ασκώντας πίεση σε όλο το γήπεδο, ενώ μετά το 11′ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, χάρη στους Κακλαμάνο και Σαριμπαλίδη.

Η Καβάλα που είδε τον Καμάρα να επιστρέφει στη δράση μετά από 3 μήνες, στο α’ ημίχρονο είχε 0/11 τρίποντα, άντλησε κυρίως πόντους από τον Προδρόμου, τον Κουμλέλη και τον πρώην παίχτη του ΑΣΚ, Γιώργο Παππά για το 26-35 της ανάπαυλας.

Στο β’ ημίχρονο η Καβάλα πέρασε για μία φορά πέρασε μπροστά με 44-43, τρέχοντας σερί 18-8 χάρη σε τρίποντα των Χουχούμη, Ερεμπενάζιε και Προδρόμου.

Ωστόσο, ο ΑΣΚ στη συνέχεια βελτιώθηκε αμυντικά και διεκδίκησε την επαφή στις επιθέσεις του για να διατηρηθεί μπροστά στο 30′ με 51-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε ντέρμπι, αφού η Καβάλα μείωσε σε 54-56 (32′), ισοφάρισε σε 58-58 (33′) και ξαναμπήκε γερά στο κόλπο της νίκης. Όμως ο ΑΣΚ διατήρησε τα ηνία του αγώνα (60-61 36′) για να ξεφύγει αργότερα με 61-64 στο 36′ και 68-73 στο 38′.

Το τελικό 72-75 επισφράγησε την ανωτερότητα της Καρδιτσιώτικης ομάδας σε μία έδρα που έβαλε δύσκολα σε αρκετούς αντιπάλους φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-35, 51-56, 72-75

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 14 (3), Καμάρας 2, Ναούμης 2, Προδρόμου 15 (2), Κουμλέλης 12, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης, Σκλήβας 7, Γ. Παππάς 8, Σταματογιάννης 1.

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 7 (1), Γράβας 6, Παπαχρήστος 3 (1), Μαυρογιάννης 2, Κ. Παππάς, Κακλαμάνος 30 (4), Καρράς, Παπαδόπουλος 5, Ερμείδης 4, Καλλές 1, Σαριμπαλίδης 7 (2), Μαγκουνής 10 (1).