Karditsa Sportiva

Σπουδαία πρόκριση για Ήφαιστο κόντρα στους Ικάρους και «εμφύλιος» στα προημιτελικά! (photos)

hfaistos karditsas - ikaroi trikalwn kypello eskath 2016-17 (8)

Με σπουδαία απόδοση και χωρίς να χάσει σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, ο Ήφαιστος Καρδίτσας πήρε σημαντική πρόκριση στους «8» του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ κόντρα στους Ικάρους Τρικάλων και πλέον θα αντιμετωπίσει σε νέο, νοκ-άουτ αγώνα τον Γ.Σ. Σοφάδων εκτός έδρας με φόντο το εισιτήριο στο Final Four της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ήττα-«καμπανάκι» από τον Ολυμπιακό Καρδίτσας την προηγούμενη εβδομάδα «πείσμωσε» τους παίχτες του Σπύρου Παππά που μπήκαν αποφασισμένοι στην αναμέτρηση κόντρα σε έναν φιλόδοξο και ενισχυμένο φέτος αντίπαλο, παίζοντας ψυχωμένα και με καθαρό μυαλό στο μεγαλύτερο μέρος του 40λεπτου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς σκορ κυρίως από την περιφέρεια αλλά και με επιθετικό πλουραλισμό αφού στην 1η περίοδο πήραν πόντους από τέσσερις διαφορετικούς παίχτες, φτάνοντας στο 19-15.

Στη συνέχεια, οι Καρδιτσιώτες βελτίωσαν άρδην την αμυντική τους λειτουργία, «θωρακίζοντας» τη ρακέτα με τους Σφακιανό και Νότο, ενώ επιθετικά οι Ναούμ, Σφακιανός και Ψυχογιός ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 38-25 στο ημίχρονο.

hfaistos karditsas - ikaroi trikalwn kypello eskath 2016-17 (1)

Στην επανάληψη, οι παίχτες του Γιώργου Κουρμέτζα κατόρθωσαν να μειώσουν τη διαφορά με προσπάθειες ως επί το πλείστον από την περιφέρεια και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Φούντα και τον Τσιτσάνη. Έτσι, στο 27′ το σκορ έγινε 44-42 που έδωσε στο παιχνίδι νέα δεδομένα. Ο Ήφαιστος αντέδρασε από τα 6,75 με πρωταγωνιστή τον Κοβάτσεφ και τον Ναούμ και με σερί 8-0 η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό για το 52-42 στο 29′. Όμως, μέσα σε 50″ οι Ίκαροι κατάφεραν (μετά και το τάιμ-άουτ που πήρε ο Γ. Κουρμέτζας), κατάφεραν να τρέξουν σερί 0-6 και να μειώσουν σε 52-48 που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Τα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους Ικάρους να μειώνουν σε 54-53 με τους Φούντα και Τσικρικά να σκοράρουν και τον Ήφαιστο να αρνείται πεισματικά να περάσει σε θέση κυνηγού. Για αρκετά σετ επιθέσεων το σκορ κυμαινόταν μεταξύ ενός και τριών πόντων υπέρ του Ήφαιστου, διάστημα το οποίο Κοβάτσεφ (με διείσδυση), Σφακιανός (βολές), Ψυχογιός και Φαλιάκης βοήθησαν σημαντικά επιθετικά, ενώ στο αμυντικό κομμάτι ο Σφακιανός έδωσε μάχες κόντρα σε Καλλιάρα και Τσέτη, βοηθώντας καταλυτικά στην εξέλιξη του αγώνα. Στο 35′ ο Ψυχογιός διαμόρφωσε το 62-59 και οι Ίκαροι συμπλήρωσαν 5 ομαδικά φάουλ, ενώ στη συνέχεια, δύο εύστοχες βολές του Μπράχου και ένα ψύχραιμο σουτ από κοντινή απόσταση έφεραν τη διαφορά στο +7 (66-59) στο 37′. Η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη επιθετικά για τους φιλοξενούμενους που κατόρθωσαν να σκοράρουν μόλις τρεις ελεύθερες βολές με τον Φούντα (66-62). Το τρίποντο του Σφακιανού από την κορυφή στο 38′ και το λέι-απ του Κοβάτσεφ έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα στους Τρικαλινούς για το τελικό 72-62 που έδωσε την πρόκριση δίκαια στον Ήφαιστο.

hfaistos karditsas - ikaroi trikalwn kypello eskath 2016-17 (7)

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-25, 52-48, 72-62

Ήφαιστος Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Μπράχος 15, Ναούμ 8 (2), Νότος 6, Κοβάτσεφ 18 (3), Σφακιανός 12 (2), Ψυχογιός 7, Μπαταβάνης 2, Φαλιάκης 2, Φιλίππου 2, Ζάκκας.

Ίκαροι Τρικάλων (Γ. Κουρμέτζας): Καλλιάρας 8, Τσέτης 5, Τσιτσάνης 8, Τσικρικάς 11 (1), Φούντας 21 (4), Νικολούσιος 2, Μπαρμπαρούσης 3, Τζιάννης 1, Στ. Αργύρης 3 (1), Παπανδρέου, Λιβιτσάνος, Μπαλωμένος.

Τα αποτελέσματα της Φάσης των «16» του κυπέλλου (με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν):

Ίωνας Βόλου – Νίκη Βόλου 20-0 α.α.
Γ.Σ. Αμπελώνα – Σπάρτακος Λάρισας 64-80
Αστέρας Λάρισας – Γ.Σ. Σοφάδων 67-78
Γ.Σ. Διλόφου – Ανάληψη Βόλου 55-60
Α.Ο. Καλαμπάκας – Γ.Σ. Νίκαιας 55-63
Γ.Σ. Βόλου – Ολυμπιακός Βόλου (Αποσύρθηκαν από τη διοργάνωση)