«ΣΟΚ» στο 94′ για τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου στον Πιερικό!

Το βαθμό στις αποσκευές έχασε στο 94ο στην Κατερίνη ο Απόλλων Μακρυχωρίου.

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις από τη συνέντευξη τύπου

Σε εξ’αναβολής ματς που άνοιξε την αυλαία του β’ γύρου για τους Κυανόλευκους, το 2-1 με ανατροπή κόντρα στον Πιερικό αφήνει πικρή «γεύση» στην ομάδα του Θάνου Θεοδώρου βάσει απόδοσης και εξέλιξης παιχνιδιού, η οποία μπήκε στο 2019 με ήττα στο φινάλε.

Ο αγώνας που αναβλήθηκε την Κυριακή (13/1) λόγω καιρικών συνθηκών έλαβε χώρα σήμερα (16/1) και ο Απόλλων ευτύχησε να προηγηθεί στο 44′ με τον Θωμά Μυργιώτη. Ο Πιερικός ισοφάρισε στο 61′ με τον αμυντικό Στέφανο Κραγιόπουλο, με την ανατροπή να ολοκληρώνεται από τους γηπεδούχους στο 94′ για το 2-1 με τον Σεχολάρι.

Με αυτόν τον βαθμό, ο Απόλλων παρέμεινε στους 17 βαθμούς και πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο αντίπαλός του έφτασε τους 16 βαθμούς και πλησίασε ώστε να βγει από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Αν μπορεί να κρατήσει κάτι από αυτή την αναμέτρηση, πάντως, ο Απόλλων είναι ότι πλέον υπερτερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τον Πιερικό (είχε νικήσει 1-0 στην πρεμιέρα).

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Δαδάκο στο 12′ να σουτάρει δυνατά μέσα από την  περιοχή αλλά την μπάλα να περνάει έξω για τον Πιερικό.

Στο 23΄το σουτ του Κωτσιαρίδη μέσα από την περιοχή, εξουδετερώθηκε από τον Γεωργαντζά.

Ο Απόλλων αφού κατάφερε να αντεπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων, προσπάθησε να βγει έξυπνα μπροστά και κόντρα στη ροή του αγώνα πέτυχε το 0-1!

Στο 44′, σε αντεπίθεση της ομάδας του Μακρυχωρίου, το φάουλ που καταλογίστηκε έξω από την περιοχή εκτέλεσε περίφημα ο Μυργιώτης για το 0-1 του ημιχρόνου!

Μάλιστα, στο β’ μέρος οι Κυανόλευκοι είχαν την ευκαιρία να «κλειδώσουν» το τρίποντο, όταν στο 51′ ο σκόρερ Μυργιώτης με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ, μετά  από πάσα του Τσιχαράπη που ντεμπούταρε στο παιχνίδι (όπως και ο Κώτσοβος) για τον Απόλλωνα.

Στο 61΄ο Κραγιόπουλος έκανε το 1-1 για τον Πιερικό με μακρινό σουτ που νίκησε τον Γεωργαντζά.

Στο 85΄ο Κατσιγιάννης βρέθηκε μόνος του με τον Πατσιογιώργο μετά από λάθος γύρισμα στην περιοχή του Πιερικού αλλά ο τερματοφύλακας της Κατερινιώτικης ομάδας νίκησε τον Καρδιτσιώτη μεσοεπιθετικό.

Σεχολάρι και Μπατσαράς δεν κατάφερνα στις καθυστερήσεις να προλάβουν την μπάλα απέναντι στον Γεωρτγατζά που βγήκε έξω από την περιοχή του και απομάκρυνε με δυσκολία κάτι που δεν έγινε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Σεχολάρι βγήκε μόνος του μέσα στην περιοχή, πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα και σκόραρε στο 94′ για το τελικό 2-1.

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Πατσιογιώργος, Κραγιόπουλος, Τσιούχας, Τουλίκας, Καρτσαμπάς, Λαζαρίδης, Δαδάκος (70΄ Λαμπίρης), Σκλιοπίδης (89΄Ναρίνογλου), Σεχολάρι, Κωτσιαρίδης (46΄Ντινόπουλος), Μηλιώτης (75΄Μπατσαράς).

Απόλλωνας Μακρυχωρίου (Θάνος Θεοδώρου): Γεωργατζάς, Τσιμπούκας, Κουλοκτσής, (54΄Εμβελέ), Τζιλός, Ισούφης (84΄ Σταύρου), Κοντοβάς, Κατσιγιάννης, Κώτσοβος, Αλ. Κρανιώτης, Τσιχαράπης, Μυργιώτης (75΄Φ. Αργυρόπουλος).

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Κυριακή 13 Ιανουαρίου

ΑΟ Στυλίδας – ΑΟ Σελλάνων 0-1 (51′ Τζέκος)
Φωκικός – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1 (69′ πεν. Χατζηστάμου – 6′ Ίτσιος)
Θησέας Αγριάς – Νίκη Βόλου 0-2 (51′ Καρτσαμπάς, 74′ Βουκομάνοβιτς)
Ολυμπιακός Βόλου – Οικονόμος Τσαριτσάνης 4-1 (13′ πεν. Λώττας, 25′ Ζγκούρι, 71′ πεν. Σερτζίνιο, 85′ Καμπλιώνης – 82′ Μούλτσιας)

Τετάρτη 16 Ιανουαρίου

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΓΣ Αλμυρού 0-3 α.α.
Πιερικός – Απόλλων Μακρυχωρίου 1-1 (61′ Κραγιόπουλος, 90+4′ Σεχοχάρι – 44′ Μυργιώτης)