Karditsa Sportiva

Ρεβάνς και 2η σερί χρόνια πρόκριση στο Final Four του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ ο Γ.Σ. Σοφάδων! (photos)

Ήταν να μη γίνει η αρχή για τον Γ.Σ. Σοφάδων που για δεύτερη φορά στην ιστορία του και μάλιστα συνεχόμενη, θα λάβει μέρος στο Final Four του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ!

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στη Φάση των Ομίλων από τον Ήφαιστο Καρδίτσας και μαζί το εισιτήριο για την τελική τετράδα της διοργάνωσης, επικρατώντας στο κλειστό των Σοφάδων με 76-59.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Ο αγώνας είχε χαρακτήρα τοπικού ντέρμπι, με τις δύο πλευρές να παίζουν τα ρέστα τους σε ένα νοκ-άουτ παιχνίδι που αγωνιστικά ήταν αμφίρροπο για περίπου 27 λεπτά. Ωστόσο, ο Γυμναστικός έδειξε να έχει ανάσες, καθαρό μυαλό και με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου και στην 4η περίοδο έφτασε σε μία άνετη πρόκριση με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους 21 πόντους.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε μπροστά σε 200 φιλάθλους και θα λέγαμε ότι χαρακτηρίστηκε από πάθος, σκληρό παιχνίδι που έγινε ακόμη πιο δυνατό στα τελευταία λεπτά και διάθεση για το νικηφόρο αποτέλεσμα εκατέρωθεν που έστελνε στο Final Four.

gs sofadwn - hfaistos karditsas kypello eskath prohmitelika 2016-17 (15)

Αρχικά ο Ήφαιστος μπήκε καλύτερα στο παρκέ με τον Σφακιανό να σκοράρει από τη ρακέτα για το 4-8. Το προβάδισμα εξακολουθούσαν να έχουν οι φιλοξενούμενοι που πήραν σκορ από τους Μπράχο και Κοβάτσεφ για το 5-10, ενώ στο 7′ προηγήθηκαν με +7 (10-17) που ήταν και η μεγαλύτερή τους διαφορά στην αναμέτρηση. Τελικά, με 5 συνεχόμενους πόντους του Δαουλάρη που ήταν εκ νέου ο κορυφαίος του παρκέ για τους Σοφαδίτες κι ένα τρίποντο του Μανόπουλου το σκορ έγινε 18-19 στο α’ δεκάλεπτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος ξεκίνησε και πάλι έχοντας τα ηνία, προσπαθώντας να διαβάσει την άμυνα των γηπεδούχων και με σκόρερ τους Ψυχογιό, Νότο και Κοβάτσεφ κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 16′ (19-23, 20-25). Η συνέχεια έφερε την αντίδραση των παιχτών του Κ. Κομποδιέτα που με τον Δαουλάρη να σκοράρει με κάθε τρόπο και να έχει 4/5 τρίποντα στο α’ μέρος, ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά στο 17′ με 28-27. Οι Σοφαδίτες κατάφεραν μάλιστα να χτίσουν ρευστή διαφορά για το 31-27 στο 18′ και το 37-30 στο 19′. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του α’ μέρους ο Ήφαιστος μείωσε με 1/2 βολές του Σφακιανού και buzzer-beater τρίποντο του Κοβάτσεφ για το 37-34 της ανάπαυλας που άφηνε τα πάντα μετέωρα για το β’ μέρος.

gs sofadwn - hfaistos karditsas kypello eskath prohmitelika 2016-17 (7)

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γ.Σ. Σοφάδων να ξαναπαίρνει προβάδισμα 7 πόντων (41-37) στο 22′, όμως οι Κιτρινόμαυροι του Σπύρου Παππά είχαν και πάλι τις επιθετικές λύσεις με τον Νότο και τον καλύτερο παίχτη τους για σήμερα, Κοβάτσεφ να μειώνουν αρχικά σε 43-41 στο 24′ και  να δίνουν προβάδισμα στο 25′ με 43-44.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Γ.Σ. Σοφάδων έκανε τη διαφορά με τον Τσιαμούρα να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης και με τρίποντο να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του (46-44) και τον Ασημακόπουλο να ακολουθεί σε εκείνο το διάστημα για το 49-44. Το παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του Παπαδημητρίου ανέβασε το σκορ στο 52-44 και ακολούθως ο Τσιαμούρας σημείωσε τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου για το 60-47 στο 30′.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν όπως ακριβώς τελείωσαν την προηγούμενη περίοδο. Το σκορ σταδιακά ανέβαινε και στο 32′ ο Τσιαμούρας με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +20 (67-47), ενώ στο 38′ έφτασε στο μέγιστο +21 (74-53). Σε αυτό το διάστημα σημειώθηκαν αρκετά φάουλ, αρκετά εκ των οποίων σκληρά και αντιαθλητικά, με τον ρυθμό να ανακόπτεται σημαντικά. Το τελικό 77-59 απλά επισφράγισε τη δίκαιη επικράτηση των γηπεδούχων που μπορούν πλέον να κάνουν τα σχέδιά τους για το Final Four τον Δεκέμβριο στη Λάρισα.

gs sofadwn - hfaistos karditsas kypello eskath prohmitelika 2016-17 (14)

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-34, 63-47, 76-59

Γ.Σ. Σοφάδων (Κ. Κομποδιέτας): Γ. Παππάς, Ζιάκας, Τουλιάς, Παπαδημητρίου 5, Μανόπουλος 7 (1), Ασημακόπουλος 12 (1), Ζωιτσάκος, Κόγιας 2, Δαουλάρης 23 (4), Τσιαμούρας 17 (2), Δίκαρος 10.

Ήφαιστος Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Μπαταβάνης, Μπράχος 7 (1), Ψυχογιός 8, Σφακιανός 10, Κοβάτσεφ 21 (3), Ευ. Φαλιάκης 5, Ναούμ, Μάττας 2, Νότος 6 (1), Φιλίππου.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών (με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν στην τελική τετράδα):

Σπάρτακος Λάρισας – Ανάληψη Βόλου 67-44
Γ.Σ. Νίκαιας – Εθνικός Λάρισας 67-71
Γ.Σ. Σοφάδων – Ήφαιστος Καρδίτσας 76-59