Πρώτη ήττα από τη Φθία υποχώρηση στη 2η θέση για το Εφηβικό του ΣΠΑΚ

Το όνειρο για μία ακόμη εκπροσώπηση σε Πανελλήνια Φάση πρωταθλήματος φαίνεται να απομακρύνεται φέτος για τον Εφηβικό ΣΠΑΚ.

Οι «Τρικολόρε» παρότι έτρεχαν μία αήττητη πορεία με 8×8 στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα για την 9η και προτελευταία αγωνιστική και αυτή, όπως όλα δείχνουν, θα είναι η καθοριστική για την έκβαση της πρώτης θέσης.

Η ομάδα του Τάσου Παπαγεωργίου ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Φθία Λαμίας, η οποία προσπέρασε στην πρώτη θέση και εφόσον παραμείνει και μετά την τελευταία αγωνιστική εκεί, θα είναι στεφθεί πρωταθλήτρια Κεντρικής Ελλάδος και θα προκριθεί στην Α’ Φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο ΣΠΑΚ δεν κατάφερε να αποσπάσει τουλάχιστον έναν βαθμό και πλέον ψάχνει ένα…θαύμα την τελευταία αγωνιστική, αφού θέλει δική του νίκη κόντρα στον ΓΣ Αντίκυρας (σε αυτή την περίπτωση είναι το φαβορί), αλλά ήττα της Φθίας στα Τρίκαλα από την Άμιλλα με «καθαρό» σκορ (3-0, 3-1) για να ανέβει ξανά στην κορυφή.

Όσο για το ματς, με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου οι φιλοξενούμενοι το έχασαν με διαφορά (25-15), η συνέχεια άλλαξε εντελώς το σκηνικό.

Ο ΣΠΑΚ στο 2ο σετ ήταν «αγκαλιά» με την ισοφάριση, έπαιξε όμορφο βόλεϊ και προηγήθηκε με 20-23. Όμως κάποια επιπόλαια λάθη και το άγχος έφεραν το 5-0 σερί της ομάδας του Χρήστου Μακρή που έκανε το 1-1 με σκορ 25-23.

Στο 3ο σετ οι «Τρικολόρε» είχαν ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία να ξαναμπούν στη διεκδίκηση αποτελέσματος, αφού πέρασαν μπροστά ακόμη και με 12-20. Η πίεση, ωστόσο, από το 2-0 και η σκέψη ότι δεν υπάρχει περιθώριο λάθους, οδήγησε τη Φθία στο να εκμεταλλευτεί τα κρίσιμα σημεία του αγώνα και να πάρει και το 3ο σετ με σκορ 25-23.

Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-23

Φθία Λαμίας (Χρ. Μακρής): Σιακούφης, Κωστάρας, Γρηγοράκης, Κ. Μακρής, Πάππης, Πασσάς, Νάτσι (λ), Τσάντζαλης, Καραπατής.

ΣΠΑΚ (Τ. Παπαγεωργίου): Γεωργίου, Λαγός, Ντούρλιας, Σταμούλης, Φατόλας, Καράι, Αθ. Λοΐζος, Μπούσδας, Ντόμπρα, Ρουμελιώτης (λ), Τρέμμας.