Πρόκριση του ΓΕΛ Λεονταρίου στους «4» επί του ΓΕΛ Παλαμά!

Την πρόκριση στους «4»  των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Λυκείων Ν. Καρδίτσας πέτυχαν τα αγόρια του ΓΕΛ Λεονταρίου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Στον προημιτελικό που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Αγίου Θεοδώρου η ομάδα του Γιώργου Παναγιώτου επικράτησε με 1-2, έχοντας περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, με το ΓΕΛ Παλαμά να μειώνει προς το φινάλε του αγώνα και να προσπαθεί να αντιδράσει.

Το ματς ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα του λεπτά, με αρκετή νευρικότητα και λάθος επιλογές εκατέρωθεν αλλά το ΓΕΛ Λεονταρίου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 28’ ο Μορφάκης «προειδοποίησε» την εστία του ΓΕΛ Παλαμά με σουτ που απέκρουσε ο Τσερέπης.

Στο 31’ ήρθε το γκολ για το ΓΕΛ Λεονταρίου. Ο Γιαννόπουλος από τα δεξιά εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από αδυναμία της Παλαμιώτικης άμυνας να απομακρύνει την μπάλα, ο Μορφάκης με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο β’ ημίχρονο το ΓΕΛ Παλαμά μπήκε με σκοπό να πιέσει και κατάφερε να έχει για περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του.

Ωστόσο, το ΓΕΛ Λεονταρίου αναζητούσε τις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές στο 42’ απείλησε για το 2ο τέρμα, όταν ο Δήμας δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Τσερέπη που βγήκε εγκαίρως και έδιωξε.

Στο 48’ και πάλι από αντεπίθεση, ο Δήμας σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι με τον Ζντράβα να παίρνει την κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

Στο 61’ από νέα αντεπίθεση και μπαλιά του Γιαννόπουλου στον Μορφάκη, ο επιθετικός του ΓΕΛ Λεονταρίου ντρίμπλαρε τον Τσερέπη και σούταρε δυνατά για το 0-2 που «σφράγισε» την πρόκριση για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Αμέσως μετά το γκολ, το ΓΕΛ Παλαμά βγήκε στην αντεπίθεση και σούταρε με τον Παπαδημηρόπουλο, αλλά ο Μπακίου μπλόκαρε σταθερά.

Στο 66’ ο Ξέρρας έβαλε ξανά στο παιχνίδι το ΓΕΛ Παλαμά με γκολ που προέκυψε από εκτέλεση φάουλ του Παπαδημητρόπουλου και σύγχυση στην άμυνα του ΓΕΛ Λεονταρίου, με το 1-2 να δημιουργεί καταστάσεις ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων το ΓΕΛ Λεονταρίου που ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Δήμο, ο οποίος αν και είχε την επιλογή στον Μορφάκη πλάσαρε και ο Τσερέπης απέκρουσε.

Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στο ΓΕΛ Παλαμά το 70+3’ όταν ο Παπαδημητρόπουλος με κεφαλιά από σέντρα του Κίργιο είδε τον Μπακίου να διώχνει και να κρατά τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

Τα γκολ: 66’ Ξέρρας – 31’, 61’ Μορφακης

Κίτρινες: 49’ Ξέρρας – 23’ Μορφάκης, 64’ Γιαννόπουλος

ΓΕΛ Παλαμά (Απ. Τσερέπης): Ι. Τσερέπης, Πατσιαλής, Ξέρρας, Κατσάρας, Σιδέρης, Παπαντίνας, Κίργιο, Παπαδημητρόπουλος, Μπερνάρας, Τσιανάβας, Μάττας (66’ Καραδήμος).

ΓΕΛ Λεονταρίου (Γ. Παναγιώτου): Μπακίου, Κάγκαλος, Δήμος, Μορφάκης, Μόσχος, Καραγιάννης, Γιαννόπουλος (69’ Χατζής), Παπαστόγιας, Γκολέμι (40’ Παπαδήμας), Ζντράβα, Ζάχος.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: