Πρόκριση στο Γεντί Κουλέ για Εργοτέλη – «Δήμιος» του Παναθηναϊκού η Λαμία!

Τεράστια πρόκριση για τον Εργοτέλη στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος!

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο εμφύλιος του Ηρακλείου μεταξύ ΟΦΗ και Εργοτέλη για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας, αφού το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια όσο και στην παράταση έληξε ισόπαλο 1-1. Την πρόκριση στα προημιτελικά πήρε ο Εργοτέλης μέσα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με 4-3 στα πέναλτι κι έγινε η μοναδική ομάδα από τη Football League που συνεχίζει στη διοργάνωση. Το πρώτο ματς στο Παγκρήτιο είχε λήξει ισόπαλο 1-1. Ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 23΄ με τον Μπουτσάκη και ισοφάρισε 1-1 στο 44΄ με πέναλτι ο Νέιρα. Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 31΄ λόγω αποβολής του Κουτσιανικούλη, ενώ αστόχησε και σε δύο εκτελέσεις πέναλτι στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε μέσα στο ΟΑΚΑ η Λαμία, όπου επικράτησε του Παναθηναϊκού στα πέναλτι. Ο Εμμανουηλίδης στο 83′ είχε πετύχει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης και με το 1-0 έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στον επιπρόσθετο χρόνο δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η Λαμία ήταν αλάνθαστη και πανηγύρισε την πρόκριση, επιβεβαιώνοντας ταυτόχρονα ότι είναι ο κακός δαίμονας των «πρασίνων».

Τρίτη 22/1

Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (1-1) (52′ πεν. Ντουρμισάι, 75′ Σαραμαντάς)
ΠΑΟΚ – Παναχαϊκή 5-0 (1-2) (5′ Μάτος, 37′, 54′ Ζαμπά, 46′ Λημνιός, 67′ Μίσιτς)

Τετάρτη 23/1

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 2-1 (3-0) (6′ Μούγιακιτς, 63′ Μπρούνο – 67′ Βάρκας)
AEK – ΑΟΧ/Κισσαμικός 5-0 (1-1) (20′ Γκάλο, 27′ Κρίστιτσιτς, 57′ πεν. Μάνταλος, 79′, 82′ Λιβάγια)
Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΛ 5-3 (2-3) (Ζίζιτς αυτ. 7′, 43′ Μαρτίνες, 58′ Βαλιέντε, 78′ Καλτσάς, 85′ Φερνάντες – 52′ Ακόστα, 60′ Σικάφκα, 75′ Ζίζιτς).
Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-1 (0-0) (29′, 61′ Ποντένσε, 52′ Χασάν – 75′ πεν. Μπρίτο)