Πρωταθλητές ΕΠΣΚ οι Προπαίδες της Νέας Νίκης Καμινάδων!

Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η Νέα Νίκη Καμινάδων στο Προπαιδικό πρωτάθλημα της ΕΠΣΚ, επικρατώντας στον τελικό του Αστέρα με σκορ 0-2!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ με περισσότερες από 100 φωτογραφίες!

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας και ήταν αντάξιος της δυναμικότητας και των προσδοκιών που δημιούργησαν αμφότερες οι ομάδες καθ’όλη τη διάρκεια της σεζόν, σε μία «ερυθρόλευκη» δυνατή μονομαχία που προσέλκυσε το ενδιαφέρον για το μέλλον του Καρδιτσιώτικου ποδοσφαίρου.

Σε ένα ματς που παρακολούθησαν περίπου 450 φίλοι του αθλήματος, προπονητές, γονείς, συγγενείς συμμαθητές των παιδιών και ποδοσφαιριστές από τα μεγαλύτερα αγωνιστικά τμήματα των φιναλίστ, μέσα σε ατμόσφαιρα που γέμισε χρώματα και παλμό, η ομάδα του Κώστα Σιακάρα και του Χρήστου Γόρδιου κατάφερε να φτάσει δίκαια στην επικράτηση με σκορ 0-2, ανεβάζοντας «στροφές» στις αρχές της επανάληψης, όταν και σημείωσε και τα δύο νικητήρια τέρματά της.

Ο τελικός συμπεριλήφθηκε στα πλαίσια εορτασμού των 50 χρόνων από την ίδρυση της ΕΠΣ Καρδίτσας και είχε την «αγκαλιά» της ΦΛΟΓΑΣ, στέλνοντας μήνυμα αλληλεγγύης στα παιδιά και τους γονείς τους που δίνουν τη δική τους μεγαλύτερη «μάχη», αυτή της ζωής.

Πριν τη σέντρα οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ευχές και χειραψίες σε ένδειξη fair play πηγαίνοντας και στους αντίπαλους πάγκους, ενώ οι ποδοσφαιριστές κράτησαν ψηλά το επετειακό πανό της Ένωσης για τον μισό αιώνα ζωής της.

Το ματς διεξήχθη σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες με τις  διαστάσεις του γηπέδου να προσαρμόζονται και τις εστίες διαστάσεων 5×2 να τοποθετούνται από τη μία μικρή περιοχή στην άλλη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να κυριαρχεί έναντι της άλλης και προς το τέλος του, αμφότερες να γίνονται πιο απειλητικές, σημειώνοντας από ένα δοκάρι.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα με παιχνίδι κέντρου και χωρίς διάθεση απειλής από τις φιναλίστ.

Στο 16’ σημειώθηκε η πρώτη τελική προσπάθεια σε ένα μακρινό σουτ του Παλιούρα που δεν ανησύχησε τον Κοντοκώστα.

Στο 20’ ήταν η σειρά της Νέας Νίκης να απειλήσει τους τυπικά γηπεδούχους όταν ο Φώτης εκτέλεσε φάουλ και ο Κοντοκώστας μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Νοτόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα απομακρύνθηκε για να φτάσει στα πόδια του Μπούρα, ο οποίος σούταρε από μακρινή απόσταση, στέλνοντάς την πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σιγά-σιγά, ο ρυθμός άρχισε να γίνεται πιο έντονος και οι ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη.

Στο  23’ ο Αλ. Γιαννακός πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ που κατέληξε άουτ.

Στο 24’ σημειώθηκε η μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο για τους τυπικά γηπεδούχους όταν από εκτέλεση φάουλ του Χονδρόπουλου, ο Αλ. Γιαννακός με προβολή έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών και στη συνέχεια να προσκρούσει στη γραμμή, με τον Αστέρα να «αγγίζει» σε αυτή τη φάση το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν η σειρά της Νέας Νίκηας Καμινάων να ισοφαρίσει στις κλασικές ευκαιρίες, όταν στο 31’ ο Φώτης εκτέλεσε φάουλ με φόρα που κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοντοκώστα.

Το β’ μέρος άρχισε με τη Νέα Νίκη Καμινάδων να απειλεί με μακρινό σουτ του Μπούρα που λειτούργησε ως προειδοποίηση  γι’ αυτό που θα επακολουθούσε.

Στο 34’ ο Καρανασιος με όμορφη πάσα «άνοιξε» την άμυνα του Αστέρα, τροφοδοτώντας τον ανενόχλητο Κουτσιούμπα που με «χλιαρό» πλασέ άνοιξε το σκορ για το 0-1 με σε θύελλα πανηγυρισμών.

Εννέα λεπτά αργότερα, η Νέα Νίκη Καμινάδων που μπήκε πολύ καλύτερα στο β’ ημίχρονο, κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά της όταν ο Κουτσιούμπας από τα αριστερά έκανε δυνατή σέντρα-σουτ, ο Κοντοκώστας προπάθησε να μπλοκάρει χωρίς να το καταφέρει και από κοντά ο Νοτόπουλος με προβολή έκανε το 0-2.

Στο 53′ οι Καμινιώτες με ανεβασμένη ψυχολογία πέτυχαν γκολ με τον Δρούγκα που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, χωρίς τη τιμή του σκορ να ξεφύγει σε μεγαλύτερες διαστάσεις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αστέρας προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και με τον Τασιούλη στο 54′ έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ αλλά ο Ψαθάς ήταν σε ετοιμότητα, εξουδετερώνοντας το σουτ εξ’επαφής του ποδοσφαιριστή των τυπικά γηπεδούχων.

Ακολούθησε η απονομή την οποία πραγματοποίησαν ο Αντιπρόεδρος Β’ της Ε.Ε. της ΕΠΣΚ κ. Κωνσταντίνος Καραβίδας και τα μέλη της Τεχνικής Επιτροπής της Ένωσης κ.κ. Δημήτρης Κωτούζας και Πέτρος Παπαδάκος.

Το παρών έδωσαν επίσης, μεταξύ άλλων, ο πρόεδρος της ΕΠΣΚ κ. Μανώλης Παλάσκας, ο αναπληρωτής πρόεδρος κ. Γιώργος Λάμπρου και ο πρόεδρος του Συνδέσμου Προπονητών Ποδοσφαίρου Ν. Καρδίτσας κ. Βασίλειος Τσιαμούλης.

Κίτρινες: 30+1’ Μάγγος.

Τα γκολ: 34′ Κουτσιούμπας, 43′ Νοτόπουλος

Αστέρας Καρδίτσας (Αλ. Μπακόλας – Χρ. Μεριχωβίτης): Ψαθάς, Κουτσώνης, Κατσάρας, Α. Γιαννακός, Μάγγος, Λέκα (55’ Παπαγιάννης, Δ. Γιαννάκος, Χονδρόπουλος, Μπαλογιάννης, Παλιούρας, Ι. Κοτρώτσιος (Απ. Κοτρώτσιος). Αγωνίστηκαν και οι Διρχαλίδης, Ματσομήτρος, Φώτας, Γκιούρης

Νέα Νίκη Καμινάδων (Κ. Σιακάρας – Χρ. Γόρδιος): Κοντοκώστας (55’ Α. Ντανοβασίλης), Νταλαμπίρας, Τασιούης, Φώτης, Στάμος, Μπούρας, Καρανάσιος (52’ Κράψης), Νοτόπουλος, Κουτσιούμπας (58’ Ξώλιας), Αναγνωστοπούλου (31’ Πιγικίδης), Δρούγκας. Αγωνίστηκαν και οι Α.Α. Ντανοβασίλης, Αραμπαντζής, Τζέλλος.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η διάρκεια στους αγώνες του Προπαιδικού πρωταθλήματος είναι 60 λεπτά (δύο ημίχρονα των 30 λεπτών).