Προημιτελικά…χωρίς να «ιδρώσει» 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας!

Με πρωταγωνιστές τον Χρυσικό που σημείωσε δύο γκολ και τον Μουσαφείρη που πέτυχε άλλο ένα και «σέρβιρε» δύο, το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας ξεπέρασε το εμπόδιο του ΓΕΛ Σοφάδων και με σκορ 3-1 προκρίθηκε στους «8» των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ του αγώνα

Στο ηλιόλουστο γήπεδο της Καρδιτσομάγουλας αλλά σε έναν αγωνιστικό χώρο που είχε επιβαρυνθεί από τις νεροποντές των προηγούμενων ημερών, το συγκρότημα του Γιώργου Κατόπη ευτύχησε να προηγηθεί με 3-0 στο ημίχρονο και να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος στην επανάληψη, σε ένα διάστημα που το ΓΕΛ Σοφάδων ήταν πιο απειλητικό, μείωσε σε 3-1 και τουλάχιστον αποζημίωσε το ένθερμο κοινό του με ένα γκολ.

Το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας παρουσίασε μεγαλύτερη συνοχή στις γραμμές του, κατάφερε να αποδώσει εναρμονισμένα ρόλους στο πλάνο παιχνιδιού του και έτσι βρέθηκε να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και με καλή κυκλοφορία, πότε από τα πλάγια με τους Μουσαφείρη, Λάππα και πότε από τον άξονα με τους Γκίκα, Χρυσικό, να δημιουργήσει καλές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Γαλανάκου.

Έτσι, στο 3′, ο Μουσαφείρης ελίχθηκε από τα δεξιά, βρήκε τον Χρυσικό που τελείωσε υποδειγματικά τη φάση για το 0-1, δίνοντας προβάδισμα ψυχολογίας στους Μελανέρυθρους.

Οι τυπικά γηπεδούχοι του ΓΕΛ Σοφάδων προσπάθησαν να ισορροπήσουν στα επόμενα λεπτά και θα μπορούσαν με τον Διπλάρη να φτάσουν στο 1-1, όμως ο Μονάντερος εξουδετέρωσε το διαγώνιο σουτ του επιθετικού της ομάδας του Λεωνίδα Τασιούλη στο 19′.

Αμέσως μετά ήρθε η «απάντηση» του 4ου ΓΕΛ, όμως όχι με απλή ευκαιρία αλλά με γκολ. «Δράστης» ο Χρυσικός που με πολύ όμορφο τρόπο εκμεταλλεύτηκε τη μεταβίβαση του Μουσαφείρη και με σουτ νίκησε τον Γαλανάκο για το 0-2 στο 23′.

Κάπου εκεί η πλάστιγγα φαινόταν να γέρνει αισθητά υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων που έφτασαν και σε 3ο γκολ πριν το ημίχρονο. Ο Μουσαφείρης στο 33′ από τα δεξιά ντρίμπλαρε τον προσωπικό του αντίπαλο, έφερε την μπάλα στο αριστερό και σούταρε διαγώνια, ψηλά στην εστία του ΓΕΛ Σοφάδων για να σημειώσει ένα πανέμορφο τέρμα, κάνοντας το 0-3.

Το β’ ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο του 15λεπτο, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να απειλεί. Στο 52′ όμως, το ΓΕΛ Σοφάδων αναζήτησε με αντεπιθέσεις τρόπο να απειλήσει και έφτασε στο γκολ με πλασέ του Διπλάρη μετά από μπαλιά του Παπαδημητρίου, μειώνοντας σε 1-3.

Το ΓΕΛ Σοφάδων είχε διάθεση να βγει μπροστά αλλά χωρίς να το κάνει αποτελεσματικά, καθώς το 4ο ΓΕΛ ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό στη συνέχεια και μάλιστα θα μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμα του, καθώς στο 55′ ο Λάππας είδε την μπάλα από λάθος του Γαλανάκου να έρχεται προς το μέρος του και με ψιλοκρεμαστό σουτ την έστειλε να προσγειωθεί στο έφαφος και έπειτα «ξυστά» πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε κενή εστία από μακρινή απόσταση.

Στο 65′ ο Χρυσικός μετά από φάση διαρκείας και την παρέμβαση του Γαλανάκου, είδε την μπάλα να καταλήγει στη ρίζα της αριστερής δοκού, με το 1-3 να μην αλλάζει έως το φινάλε και να δίνει την πρόκριση στο 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας, το οποίο θα αντιμετωπίσει στους «8» το ΕΠΑΛ Σοφάδων.

Τα γκολ: 52′ Διπλάρης –  3′, 23′ Χρυσικός, 33′ Μουσαφείρης

ΓΕΛ Σοφάδων (Λ. Τασιούλης): Γαλανάκος, Ζησόπουλος (16′ λ.τ. Μουσάκου), Παληκαράς (58′ Ορφανιώτης), Γκαλμπένης, Χαλιάσος (36′ Καρακώστας), Φ. Πολυγένης, Παπαστεργίου, Διπλάρης, Κούμπος, Παπαδημητρίου, Καπέλος (36′ Θωμόπουλος).

4ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Κατόπης): Μονάντερος, Ριζογιάννης, Χαρίσης (61′ Χαρίσης), Χρυσικός (66′ Λιάπης), Λάππας, Πέτσας, Μπολτσής, Γκίκα, Μουσαφείρης, Καμινιώτης (36′ Κολοβός), Σγουραλής (47′ Ευαγγελόπουλος)

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: