Προδόδηκε από τα φάουλ και υπέκυψε στα τελευταία λεπτά ο ΑΣ Καρδίτσας

Αν και για 37 λεπτά ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗκόντραρε στα ίσα τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, «κόλλησε» στο τέλος και γνώρισε την ήττα με 79-68 σκορ από τον «Γηραιό».

Δείτε ΕΔΩ δηλώσεις του Γιάννη Τζήμα και του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη από την αναμέτρηση

Πλασματική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η διαφορά των 11 πόντων, καθώς ο ΑΣΚ ήταν καλύτερος καθ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν οι παίκτες του και ειδικότερα οι ψηλοί του έπαιξαν καθοριστικό ρόλο να μην μπορέσει να διεκδικήσει μέχρι τέλους μια σπουδαία νίκη.

Τα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες . Από εκεί και έπειτα ο ΑΣΚ βρήκε λύσεις κυρίως από τη γραμμή του τριπόντου με Μαγκουνή, Κακλαμάνο και Σαριμπαλίδη και πήρε αέρα 11 πόντων(11-22), ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου ο Ρουτκάουσκας μείωσε σε 13-22. Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα της Καρδίτσας στην πρώτη περίοδο, όπου κυριάρχησε πλήρως του Ηρακλή.

Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και αντέδρασαν γρήγορα με αιχμή του δόρατος των Γιαννακίδη και άξιο συμπαραστάτη τον Ρουτκάουσκας. Με ένα γρήγορο 5-0 ο Ηρακλής στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσε στους 4(18-22).

Στη συνέχεια μάλιστα προσπέρασε με διαφορά τεσσάρων πόντων χάρη σε σουτ τριών πόντων του Αθανασούλα(29-25). Ο Κακλαμάνος απάντησε πίσω από τα 6,75 για την ισοφάριση(31-31). Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε εξαιτίας των πολλών φάουλ που σφυρίχτηκαν από τους διαιτητές. Μάλιστα ο Γιάννης Τζήμας είχε να αντιμετωπίσει και το «φόρτωμα» φάουλ σε Γράβα και Καρρά με 3 και 4 αντίστοιχα από τη δεύτερη μόλις περίοδο. Ο ΑΣΚ ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει 3΄΄ πριν τη λήξη με νέο τρίποντο του Κακλαμάνου(36-36).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους διαιτητές να χρεώνουν δύο επιθετικά φάουλ στον ΑΣΚ και τον Ηρακλή να παίρνει αέρα πέντε πόντων(41-36) χάρη σε δύο καλάθια του Κακαρούδη. Αξίζει να σημειωθεί πως ο ΑΣΚ ήταν αρκετά άστοχος και από τη γραμμή των βολών. Χαρακτηριστικό πως στα πρώτα τέσσερα λεπτά είχε 3/6. Το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι για την ομάδα της Καρδίτσας πέτυχε ο Νίκος Καλλές ακριβώς στα μισά της περιόδου. Μέχρι εκείνη την ώρα οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα είχαν σημειώσει μόλις τρεις πόντους με βολές. Ο Καλλές σκόραρε και πάλι από τη γραμμή των βολών για 46-43 και αποσύρθηκε στον πάγκο, καθώς χρεώθηκε και εκείνος με τρίτο προσωπικό φάουλ.

Πάρα πολλά φάουλ υπέδειξαν οι ρέφερι της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να «φορτωθούν» και οι δυο ομάδες και ειδικότερα ο ΑΣΚ. Ο Κακλαμάνος με ακόμα ένα τρίποντο έβαλε μπροστά τους «κυανόλευκους» της Καρδίτσας(47-48).Ο Σοκ εκτέλεσε για τρεις και έδωσε «ανάσα» στον Ηρακλή(54-49). Παρά την πολύ καλή αμυντική του παρουσία ο ΑΣΚ δεν μπορούσε να βρει τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα. Μετά από μια πολύ όμορφη συνεργασία των Σαριμπαλίδη και Παπαχρήστου ο δεύτερος μείωσε στον πόντο(54-53). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ηρακλή να προηγείται με τρεις(56-53).

Ο Μαγκουνής με τρίποντο μείωσε στον πόντο και πάλι(59-58), ενώ με βολές του Κακαρούδη ο «Γηραιός» πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων(62-58), αναγκάζοντας τον Γιάννη Τζήμα να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Καλαϊτζίδης με τρίποντο-μαχαιριά έβαλε σε θέση οδηγού του γηπεδούχους(65-58). Κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν σε δύσκολη θέση τον ΑΣΚ σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο σημείο για την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Γιαννακίδης συνέχισε το μεγάλο σερί του Ηρακλή και έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα του(69-58). Ο Κακαρούδης στα τελευταία λεπτά έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να μεγαλώσει η διαφορά και να πάρει η ομάδα του μια μεγάλη νίκη απέναντι στον αξιόμαχο ΑΣΚ.

Η ομάδα της Καρδίτσας κρατά την καλή εικόνα και την μαχητικότητα της για 37 λεπτά και κοιτά τη συνέχεια του πρωταθλήματος,αρχής γενομένης από την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ιπποκράτη Κω.

Tα δεκάλεπτα: 13-22,36-36,56-53,79-68

Ηρακλής (Λ. Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 8, Αθανασούλας 7 (2), Σοκ 5 (1), Ρουτκάουσκας 8, Πολυτάρχου 6, Φίλλιος, Κακαρούδης 13 (1), Αποστολίδης 2, Μπένας 6, Καλαϊτζίδης 9 (3), Γιαννακίδης 8 (2), Τζουγκαράκης 7.

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ, Σαριμπαλίδης 6 (2), Γράβας 8 (1), Παπαχρήστος, Μαυρογιάννης 3, Παππάς 1, Κακλαμάνος 19 (5), Καρράς 5, Ερμείδης 2, Καλλές 12, Μαγκουνής 12 (2).