Πρεμιέρα με νίκες για Απόλλωνα και Ματαράγκα, ήττα για Ελπίδα! (photos)

Με εμφατική νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Β’ ΕΣΚΑΘ ο Απόλλων Καρδίτσας. Η ομάδα του Σπύρου Παππά κυριάρχησε στο παρκέ του κλειστού της Καρδίτσας το μεσημέρι της Κυριακής (8/11) επικρατώντας πολύ εύκολα του Άγιου Νέστορα με 69-34.

apollwn karditsas - agios nestoras 2015-16 (3) apollwn karditsas - agios nestoras 2015-16 (1)

Οι Κυανόλευκοι, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, δε συνάντησαν καμία δυσκολία στο παιχνίδι τους με τον έμπειρο προπονητή να μοιράζει ικανοποιητικά το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες του, τους οποίους είδε να βρίσκονται σε πολύ καλή ημέρα.

apollwn karditsas - agios nestoras 2015-16 (2)

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 38-18, 55-46, 69-34

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Μέλλος 17, Οικονόμου 7, Κωστής 5, Μάττας 14, Ναούμ 16 (2), Παπακώστας 5, Κόφφας 4, Παπαθεοχάρης 1, Κολοβός, Μουταρέλος.

Άγιος Νέστορας (Γ. Κουρμέντζας): Κομποδιέτας 2, Μπάνος 12, Ζησόπουλος 8, Παπαχαραλάμπους 3, Μπάλτος 2, Κατσακιώρης 7 (1), Μέμτσας, Ντρίτσι, Καλύβας, Κύργος, Βόλα.

Μεγάλη νίκη πήρε στην πρεμιέρα της Β’ ΕΣΚΑΘ και ο Γυμναστικός Σύλλογος Ματαράγκας που άλωσε το κλειστό της Μπάρας επικρατώντας της Πράσινης Γωνιάς με σκορ 74-81. Η ομάδα πήρε μία σημαντική νίκη έχοντας πολλές ελλείψεις λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και τραυματισμών. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίχτες του Γυμναστικού να επιβάλλου το ρυθμό τους  κλείνοντας το δεκάλεπτο με 13-25.

Στις αρχές του β’ δεκάλεπτου μία ακόμη απώλεια σημειώθηκε λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Κώστα Βαϊόπουλου, ο οποίος μεταφέρθηκε στο Γ.Ν. Τρικάλων.

Το ματς συνεχίστηκε με την ομάδα της Ματαράγκας να διαθέτει μόλις 6 παίχτες, τελειώνοντας το ημίχρονο με σκορ 33-50.

Στο 2ο ημίχρονο ο Γυμναστικός εξακολουθούσε να προπορεύεται στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή για το τελικό 74-81.

Το Δ.Σ., ο προπονητής Θοδωρής Δίκαρος και όλοι οι παίχτες αφιερώνουν τη νίκη στον Κώστα Βαϊόπουλο και του εύχονται γρήγορη ανάρρωση.

Τα δεκάλεπτα:  13-25, 33-50, 54-66, 74-81

Γ.Σ. Ματαράγκας (Θ. Δίκαρος): Βαϊόπουλος 8, Κασιάρης 25 (7), Κάσσος 7, Γκούντρας 11, Ζωιτσάκος 28 (5) Τούλιας 2, Τσιόκος.

H έτερη Καρδιτσιώτικη, ομάδα, η Ελπίδα ηττήθηκε με σκορ 77-38 από τους ισχυρούς, φέτος, Γόμφους Τρικάλων.

Η ομάδα από το γειτονικό νομό εγκαινίασε το κλειστό του Μουζακίου με το πρώτο επίσημο ματς επικρατώντας της Ελπίδας σχετικά εύκολα, μπροστά σε περίπου 80 φιλάθλους.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 31-21, 52-36, 77-38

Γόμφοι Τρικάλων (Β. Μπράμης): Η. Φωτίου 2, Τσίγκας 14, Νάκας 2, Κρέλιας 5, Θ. Ψύρρας, Κ. Φωτίου 11, Βασιλείου 2, Οικονόμου 17, Μπράμης 2, Κουβέλας 21 (6), Μαγκούτης 2.

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου: Μητσικώστας 26, Καραμαγκιόλας 1, Κολτσίσας 2, Γ. Φαλάγγας 2, Χρηστάκος 3, Χ. Φαλάγγας 2, Αντωνίου 2